Bjuti rečnik za početnike: Šta je šta u nezi kože i zašto je važno odmah da znaš

Bjuti
Foto: Dior / Ferrari / Profimedia

Definitivan vodič za sve prilike!

Kada je u pitanju nega kože, čini se da broj seruma, krema za lice, ulja i gelova na policama prodavnica stalno raste – i može delovati zbunjujuće.

Od toliko različitih sastojaka, teško je odrediti šta tačno vašoj koži treba. Svi ti hemijski nazivi sastojaka deluju mistično i nedokučivo, a većina nas uopšte ne zna čemu služe i šta rade.

Zato smo složili one najčešće po abecednom redu i napravili mali rečnik koji će vam sigurno pomoći u svakoj narednoj kupovini.

Azelaična kiselina

Ovaj sastojak za piling kože smanjuje hiperpigmentaciju, bledi tamne mrlje i ubija bakterije koje izazivaju akne. Namenja je sve tipove kože, ali posebno za kožu sklonu aknama. Korisi se dva puta dnevno (ujutru i uveče) ili svaki drugi dan za osetljivu kožu. Savet je da počnete polako — azelaična kiselina može izazvati sušenje ili ljuštenje na mestima primene.

Alfa hidroksilne kiseline (AHA)

AHA su rastvorljive u vodi i dobijene su iz voća ili šećerne trske. Koriste se za piling za suvu kožu i stimulišu proizvodnju kolagena za smanjenje bora. Koriste se protiv starenja i uglavnom su namenjene onima sa suvom kožom. Počnite sa nižom koncentracijom i povećavajte kako ih koža bolje toleriše. AHA povećavaju osetljivost kože na UV zrake, pa koristite SPF svaki dan. AHA takođe mogu izazvati površinske hemijske opekotine na tamnijim tonovima kože.

Arganovo ulje

Poznato je da ulja za lice pružaju ne samo hidrataciju, već i okluzivnu barijeru koja zadržava vlagu. Araganovo ulje je posebno dobro za lice jer nije komedogeno, što znači da neće začepiti pore. Nakon pranja lica, samo stavite nekoliko kapi arganovog ulja na tufer i nanesite na celo lice.

Foto:Shutterstock

Bakučiol

Ovo drevno botaničko seme je nežnija, efikasna alternativa retinolu. Deluje antiinflamatorno, antimikrobno i povećava proizvodnju kolagena i smanjuje pojavu finih linija, bora i hiperpigmentacije. Bezbedan je za sve tipove kože, ali posebno odličan za tipove kože koji ne tolerišu retinol. Koristi se jednom do dva puta dnevno, ujutru ili uveče.

Beta hidroksilne kiseline (BHA)

BHA su kiseline rastvorljive u ulju koje uranjaju duboko u pore da ciljaju lojne žlezde i smanjuju lučenje ulja. Najbolje su za kožu koja je sklona aknama i masna, jer smanjuje lučenje ulja i uklanja mrtvu kožu kako bi se sprečile bubuljice. Počnite sa upotrebom dvaput nedeljno u niskoj koncentraciji i povećajte potenciju i učestalost. U početku može izazvati ljuštenje, posebno na suvoj ili osetljivoj koži.

Benzoil peroksid

Benzoil peroksid je jedan od najefikasnijih sastojaka za lečenje crvenih, inflamatornih problema na koži. Takođe pomaže da se smanji masnoća. Može izazvati iritacije, pa je najbolje da se držite formula koje imaju oko 2,5%. Ovo je takođe odličan sastojak za upotrebu u kupkama. Verovatno ćete ga videti u tretmanima kože za borbu protiv akni.

Vitamin C

Moćni antioksidans pomaže da se koža posvetli i izbledi hiperpigmentacija blokiranjem proizvodnje melanina, bori se protiv oštećenja slobodnih radikala iz okoline i podstiče proizvodnju kolagena, smanjujući znake starenja. Namenjen je za bilo koji tip kože, posebno kože koja je hiperpigmentirana, bez sjaja ili oštećena UV zračenjem.

Nanesite u tretmanu kao što je serum ili krema ujutru, pre SPF-a. Počnite polako jednom dnevno sa nižom koncentracijom i povećajte na dva puta dnevno. Da biste izbegli iritaciju, izbegavajte uparivanje vitamina C sa retinolom ili sastojcima za piling kao što su AHA. Previše vitamina C može iritirati kožu; držati se formule od 10% do 20%.

Vitamin E

Osim što je antioksidans, vitamin E sprečava promenu boje kože, štiti od oštećenja i znakova starenja izazvanih slobodnim radikalima i sprečava pojavu akni. Proizvodi formulisani sa vitaminom E dobro deluju na većinu tipova kože, ali je posebno koristan za kožu sklonu aknama ili kožu koja stari.

Suvi tipovi kože mogu naneti čisto ulje vitamina E direktno na kožu jednom do dva puta dnevno. Kombinovani i masni tipovi kože možda žele da se odluče za proizvod koji je formulisan sa ovim sastojkom. Ako imate masnu kožu, nemojte koristiti samo ulje sa vitaminom E jer može pogoršati začepljene pore.

Foto:Shutterstock

Glikolna kiselina

Smanjuje pore, bori se protiv akni i ubrzava obnavljanje ćelija. Koristi se za sve tipove kože, iako osetljivi ili suvi tipovi treba da koriste formule sa koncentracijom od 5%, maksimalno. Nanesite svakodnevno na masnu kožu i kožu sklonu aknama u koncentracijama do 10% u serumima, tonerima, pilingima i sredstvima za čišćenje. ože izazvati iritaciju na suvoj ili osetljivoj koži, ili površinske opekotine u koncentracijama preko 10%.

Glicerin

Glicerin je humektant, što znači da uvlači vodu u kožu. Koristi se u hidratantnim serumima i hidratantnim kremama. Veoma je važno razblažiti glicerin pre nego što ga direktno upotrebite. Nanošenje razblaženog glicerina na lice je lak proces i obično veoma bezbedan. Ali ako nije razblažen, može jako da iritira vašu kožu. Ako odlučite da koristite razblaženi glicerin, pazite da vam ne dospe u oči i usta.

Jojoba ulje

Ulje jojobe je još jedno nekomedogeno ulje koje neće začepiti pore kada se koristi na licu ili telu. Ulje je veoma lagano i brzo se rastvara, što ga čini savršenim za većinu kozmetičkih proizvoda. Odlično je za upotrebu na osetljivoj koži i ima sličnosti sa ljudskim sebumom. Sadrži sedam kiselina kao što je palmitoleinska kiselina poznata po svojim svojstvima protiv starenja u smanjenju pojave prvih bora.

Kojik kiselina

Kojik kiselina nije kiselina za piling. To je prirodni nusproizvod gljivice koja ima sposobnost da blokira put melanina, tako da je zaista korisna za lečenje problema hiperpigmentacije ili melazme. Možete naneti kiselinu direktno na područja na licu zahvaćena hiperpigmentacijom kao tretman za mrlje ili možete naneti na celo lice (izbegavajte oči, usne i usta). Pored vašeg lica, vaša grudi i ruke su druga područja na koja se može primeniti.

Mlečna kiselina

Mlečna kiselina nežno ljušti gornji sloj kože i uvlači vodu u kožu. Takođe inhibira enzim odgovoran za proizvodnju melanina. Pošto smanjuje proizvodnju melanina, trebalo bi da nosite kremu za sunčanje i zaštitnu odeću kako biste zaštitili tretirana područja od oštećenja od sunca. Mlečna kiselina hidrira, što je čini odličnim izborom za osetljivu ili suvu kožu. Najbolje je koristiti proizvode koji je sadrže pre spavanja.

Foto: Shutterstock

Niacinamid

Ovaj derivat niacina ili vitamina B3 (esencijalni vitamin koji telo ne proizvodi) hvaljen je zbog svojih antiinflamatornih, umirujući svojstava i ujednačavanja tonusa kože. Namenjen za sve tipove kože; može pomoći u smanjenju proizvodnje sebuma na masnoj koži, zadržati vlagu na suvoj koži i podstaći proizvodnju ceramida za popravku kože ugrožene ekcemom.

Obično se formuliše u proizvode kao što su serumi i kreme i najbolje ih je koristiti dva puta dnevno.

Okluzivi

Ovi hidratantni agensi formiraju zaštitni sloj na površini kože kako bi sprečili gubitak vlage i zaštitili kožu od spoljašnjih iritacija kao što su trenje, hladnoća, vetar i polen. Okluzivne kreme su najbolje za suvu, dehidriranu, osetljivu ili reaktivnu kožu.

Pored humektanata, okluzivi su prisutni u većini hidratantnih proizvoda za negu kože, od balzama za usne do hidratantne kreme. Sigurni su za upotrebu na suvoj koži više puta dnevno. Okluzivi su verovatno previše teški za one sa masnom kožom.

Peptidi

Napravljeni od aminokiselina, peptidi stimulišu kožu da proizvodi više kolagena za smanjenje finih linija i bora. Svako ko želi da poveća čvrstinu kože, izgladi fine linije ili bore i smanji upalu može ih koristiti.

Peptidi dobro deluju sa drugim sastojcima za negu kože, što ih čini lakim za uključivanje u vašu postojeću rutinu nege kože jednom do dva puta dnevno. Odlučite se za proizvode koji ostaju na koži duže vreme, kao što su hidratantna krema ili serum.

Poliglutaminska kiselina

Poliglutaminska kiselina (PGA) je super hidratant koji privlači do 5.000 puta svoje težine u vodi da hidrira kožu i učini da izgleda svežije uz smanjene fine linije i bore.

Može se dodati u bilo koju rutinu nege kože i ne ometa proizvode kao što su vitamin C, retinol ili niacinimid. Oni sa suvom kožom mogu da je koriste više puta dnevno, dok oni sa masnijim tipom kože možda žele da je primenjuju štedljivije. Za najbolje rezultate potražite poliglutaminsku kiselinu u gornjoj polovini sastojaka na proizvodima koji se ostavljaju na koži, a ne ispiraju.

Retinol

Derivat vitamina A rastvorljiv u mastima, retinol je pouzdan sastojak protiv starenja. Sprečava degeneraciju kolagena, podstiče obnavljanje ćelija kože i jača kožu od stvaranja bora. Bezbedan je za sve tipove kože, ali najbolji za zrele tipove ili svakoga ko želi da spreči znake starenja.

Koristite jednom dnevno pre spavanja. Retinol može biti iritantan i izazvati crvenilo, suvoću, ljuštenje u početku: nemojte ga koristiti zajedno sa hemijskim pilingima ili kiselinama. Pošto povećava osetljivost na sunce, koristite SPF svaki dan.

mokra kosa
Foto: Eye Candy / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ricinusovo ulje

Presovano od semena biljke ricinus communis, ovo ulje je prepuno masnih kiselina koje hidriraju i čine kožu mekšom, kao i ricinolnom kiselinom, moćnim antioksidansom koji štiti kožu od slobodnih radikala koji izazivaju gubitak kolagena i bore. Namenjeno je za sve tipove kože, ali posebno za suvu ili zrelu kožu. Ricinusovo ulje je takođe odlično za retke obrve i trepavice jer pomaže u zgušnjavanju dlačica.

Nanesite na čistu, suvu kožu jedan do dva puta dnevno po potrebi. Nanesite na obrve ili trepavice, vodeći računa da izbegavate kontakt sa očima. Ricinusovo ulje se obično razblaži u osnovnom ulju za negu kože. Primena direktnog ricinusovog ulja može dovesti do iritacije, upale i suvoće kože.

Salicidna kiselina

Najpoznatija je za piling, čišćenje pora i u borbi protiv bakterija. Namenjena je ljudima sa masnom kožom i kožom sklonom aknama, posebno onima koji žele da leče i spreče bele tačke i mitisere.

Nanesite kao tretman ili zamenite sredstvom za čišćenje lica sa salicilnom kiselinom jednom ili dva puta nedeljno, povećavajući učestalost. Ovaj moćni alat za borbu protiv akni može iritirati osetljivuili suvu kožu.

Skvalan

Skvalan se lako upija u kožu, poboljšava elastičnost i zadržavanje vlage, štiti kožu od oštećenja od sunca. Pored toga, skvalan može sprečiti staračke pege, hiperpigmentaciju, a takođe može poboljšati teksturu i ton kože.

Skvalan je veoma čest hidratant u nezi kože jer je antioksidant, neiritantan, nealergen i nekomedogen. Skvalan je takođe pogodan za sve tipove kože, uključujući suvu, osetljivu, masnu kao i kožu sklonu aknama.

Tigrova trava (Cica)

Tigrova trava je biljka sa antiinflamatornim dejstvom koja smiruje crvenilo i iritaciju, reguliše sintezu kolagena i štiti od oštećenja. Namenjena je svima, a posebno onima koji se bore sa aknama ili teškom suvoćom i osetljivošću.

Nanesite kremu ili serum na čistu kožu svake noći. Proverite listu sastojaka – tigrova hrana treba da budu pri vrhu.

Žena, devojka, kada, peškir, naočare za sunce, oprana kosa
Foto: Shutterstock

Titanijum dioksid

Možda ćete primetiti da su mnoge kreme za sunčanje formulisane i sa titanijumom dioksidom. Pomaže u blokiranju sunčeve svetlosti da uđe u ćelije kože kako bi se zaštitila od raka kože i pigmentacije.

Hijaluronska kiselina

Prirodno proizvedeni molekul šećera koji se nalazi u našoj koži, zglobovima i vezivnom tkivu, privlači do 1000 puta više od svoje težine u vodi da hidrira, zagladi i zategne suvu ili naboranu kožu.

Koristi se sve tipove kože (alergijske reakcije su retke), ali posebno pomaže suvoj ili zreloj koži kojoj je potrebna duboka hidratacija. Najčešće se nalazi u proizvodima koji ostaju na koži (npr. kreme, losioni, serumi, maske), a može se koristiti dva puta dnevno čak i na osetljivoj koži.

Humektanti

Humektanti su sastojci koji vole vodu i koji je uvlače u kožu kako bi se povećao sadržaj vlage tokom vremena.

To su zapravo ovlaživači poput glicerina, hilauronske kiseline, aloje i uree – i najčešće se formulišu u hidratantnim kremama. Nanesite jednom do dva puta dnevno. Mogu povećati suvoću kože ako živite u veoma suvom okruženju tako što apsorbuju vodu sa kože umesto vazduha.

Ceramidi

Oni su vrsta prirodne masti koja drži ćelije kože zajedno, kako bi pomogla u formiranju zdrave kožne barijere koja održava kožu hidriranom. Namenjeni su svima, a posebno onima sa zrelom kožom i kožom sklonom ekcemima, iritiranom ili suvom kožom koja svrbi.

Nanesite svakodnevno u obliku losiona ili kreme ili nakon retinoida i pilinga da biste sprečili potencijalnu iritaciju. Ceramidi se javljaju prirodno u koži, ali se iscrpljuju sa godinama i lošim zdravljem kože. Srećom, oni u proizvodima su identični ceramidima koje koža prirodno proizvodi.

Cink oksid

Ovaj sastojak je blokator ultraljubičastog svetla, iako njegova formula ima tendenciju da bude gusta i nije kozmetički prijatna – ali postoje formulacije koje ruše taj ovaj stereotip. Iz tog razloga, neki stručnjaci veruju da je superiorniji u odnosu na titanijum oksid i sveukupno efikasniji.

***

BONUS VIDEO: Joga vežbe za bolove tokom ciklusa

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram