
Šta je to „paralelna igra“?
Naći ravnotežu između posla i privatnog života često nije nimalo lako. I Mark Travers, psiholog koji proučava parove — i koji ima suprugu koja takođe radi — te izazove je iskusio iz prve ruke. Srećom, to što je stručnjak za veze, a ujedno i suprug, naučilo ga je koliko je važno biti namerno posvećen tome kako njih dvoje provode vreme, posebno vikendom.
On je za sajt CNBC naveo kako ljudi u najsrećnijim i najuspešnijim vezama provode svoje slobodno vreme:
Bez telefona
Dvoje koji provode puno vremena zajedno, ali su stalno fokusirani na poruke, mejlove ili društvene mreže verovatno nisu srećan par kao oni koji provode manje vremena zajedno — ali bez telefona.

„Zato je važno izdvojiti vreme jedan na jedan bez ikakvog uplitanja tehnologije. I zapravo, nije važno kako to vreme provodite. Ne mora biti luksuzno niti planski organizovano u minut. Važno je da ste prisutni. To može biti tiha jutarnja kafa u kojoj razmenjujete misli bez filtera, spora šetnja u tišini ili klasična večera uz vino — sve dok su telefoni i laptopovi sklonjeni.“
„Paralelna igra“
Posle iscrpljujuće radne nedelje sasvim je normalno — i zdravo — želeti malo samoće. Ali može biti teško izabrati između „vremena za sebe“ i „vremena za nas“.
Srećom, postoji način da zadovoljite obe potrebe istovremeno. „Paralelna igra“, pojam preuzet iz dečje psihologije, znači da dve osobe rade ono što žele — odvojeno, ali jedna pored druge.
Recimo, jedan partner čita na kauču, dok drugi pored igra omiljenu video-igru. Ne komuniciraju direktno, ali namerno dele prostor i opuštaju se uz aktivnosti koje vole.
To je, zapravo, način da kažete: „Volim te, ali mi je sada potrebno vreme za mene. Hajde da budemo zajedno, svako sa sobom.“
Zajednički ritual
Veze cvetaju zahvaljujući ritualima. Doći kući svom partneru i znati da vikend donosi nešto poznato, nešto što je samo vaše, daje osećaj sigurnosti.
„Istraživanja pokazuju da rituali pomažu parovima da organizuju svoj život tako da se promene i stabilnost mogu uspešno uklopiti. Partneri se mogu spojiti u zajednički identitet koji je drugačiji od onoga kada su sami. Zajedno mogu da ostanu čvrsti, bez obzira na haos oko njih.“

Ti rituali mogu izgledati kako god vi želite. Nemojte bežati od „neozbiljnih“ stvari. To može biti pravljenje palačinki nedeljom ujutru, veče društvenih igara. Može da bude i sedeljka uz čašu vina da biste isplanirali narednu nedelju ili obavljanje neke dosadne obaveze uz zajedničku plejlistu u pozadini.
Planiran seks
Studije pokazuju da su parovi koji imaju zadovoljavajući seksualni život verovatnije i srećniji u vezi.
Ali uz bezbrojne obaveze i zadatke vikendi lako mogu početi da liče na još jednu radnu nedelju — sa vrlo malo prostora za intimnost. Seks brzo počinje da deluje kao nešto što nije prioritet.

„Zato planirana bliskost može biti dobra stvar. Mnogi misle da to uništava spontanost, ali zapravo uklanja mentalni napor od pokušaja da se intimnost dogodi. Takođe je sjajan način da se partneri povežu bez ometanja, a ujedno se ublažava emotivni stres izazvan poslom. Dakle, namerno planirajte — i odvojte vreme za to.“
Namerni smeh
Razigranost, prema istraživanjima, jedan je od najpouzdanijih alata koje parovi mogu koristiti da bi ojačali svoju vezu. Može povećati zadovoljstvo, olakšati sukobe i prekinuti monotoniju koja vremenom može izazvati frustraciju.
„Tokom radne nedelje nesvesno treniramo sebe da tražimo stvari zbog kojih ćemo se nervirati. Ali vikendom treba da skinemo te naočare. Biti luckast — i naići na istu takvu reakciju — pomaže nam da se ponovo povežemo sa dečjom radošću u nama, koja je zatrpana odgovornostima.“
Zato — tragajte za radošću namerno. Možda probate neki kviz sa besmislenim pravilima ili izazovete jedno drugo na plesni dvoboj.
„Ne postoji pravi ili pogrešan način da budete razigrani i velika je verovatnoća da već znate kako da nasmejete svog partnera. Samo treba da se toga podsetite — i uradite to.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: