Recepti najpoznatije srpske popadije koji će vam ovaj Božić učiniti nezaboravnim

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Za svakog po nešto.

Višnja Kostić je idejni tvorac bloga Popadijaovde , na kome deli sa svojim pratiocima priče iz života, najviše vezane za tri najveće ljubavi: veru, porodicu i putovanja, ali i ideje za posne obroke.

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Zato je za naš portal podelila idealne recepte za Badnji dan, koje svakoj domaćici olakšavaju posao. Evo šta predlaže naša najpoznatija popadija.

Pasulj iz tavčeta (zemljane posude)

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Priprema: Oko 300g pasulja kuvati sa glavicom luka i rendanom šargarepom i korenom peršuna. Kada se skuva, izvaditi luk. Može da se izgnječi šargarepa i peršun, ali ne mora.

Zaprška: Za zapršku spremiti veliku glavicu sitno, sitno, seckanog luka, so, malo bibera i dimljenu alevu papriku. Zatim zagrejati tiganj, pa dodati luk, posoliti ga i dodati ulja da prekrije sav luk. Tiganj treba da bude manji da ne biste stavljali previše ulja i onda pošto se to sve već krčka, dodati dimljenu papriku. Zaprška je vrlo brzo spremna ovakvim redosledom.

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

U zemljanu posudu sipati pasulj, preko zapršku dodati kašikom, svuda ravnomerno. A zatim tom kašikom praviti džepove i utiskivati zapršku. Po površini treba da ostane zaprške par milimetara. Staviti u zagrejanu rernu na 200 stepeni. Oko 45 minuta ili dok ne vidite da krčka i hvata koricu na vrhu. Tada smanjite na 70 stepeni, ako ne iznosite odmah na sto. U svakom slučaju držati u toploj rerni do 50 stepeni do iznošenja.

Suve paprike sa pirinčem, ovsenim pahuljicama i lešnikom

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Postupak: Na ulju propržite pola praziluka i 2 šargarepe (ulje ne zagrevam već u ulje stavim odmah povrće i grejem zajedno). Dodajem po malo vode. Kad se prodinsta dodate šolju pirinča i nekoliko kašika ovsenih pahulja. Nalijete vodom da ogrezne i dinstate dok voda ne uvri. Pirinač ne mora biti skroz skuvan, jer će se dokuvati u paprikama. Dodate pola šolje mlevenih lešnika i šaku seckanih, posolite, pobiberite, dodajte malo aleve paprike i neki začin koji volite slobodno, a Višnja preporučuje i kašiku senfa.

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Paprike za to vreme prelijete vrelom vodom da omekšaju, da biste ih lakše punili. Dužina stajanja u vodi zavisi koliko su suve. Važno je da budu elastične dovoljno da ih napunite. Punite papriku i ređajte je u vatrostalnu posudu. Nalijte vode, može i paradajz soka malo. Kuvaju se oko 45 minuta (maksimalno sat vremena) u zagrejanoj rerni na 200. Ovo je za 30-ak paprika, zavisno od veličine.

„Ja u sve što u rerni pečem/kuvam dodam i paradajz sok“, ističe ona.

Čorba (potaž) od pečuraka

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Potrebno: veza zeleni, 2 krompira, 1 crni luk, 2 čena belog luk, a malo pakovanje tamnih šampinjon,a malo sušenih šumskih vrganja.

Postupak: Povrće (sem pečurki) oljuštiti, iseći na kocke i ubaciti u ključalu vodu i skuvati. Vrganj potopiti u vrelu vodu. Kada je povrće skuvano, na malo ulja propržiti tamne šampinjone i uliti vode od povrća. Dodati vrganj i sve zajedno dinstati dok pečurke ne omekšaju. Povrće i veći deo pečuraka uz dodavanje vode izblendati dok ne dobijete željenu strukturu potaža. Ostatak vode možete preliti u neku posudu i sačuvati povrtni bujon. Potaž vratiti u šerpu. Dodati preostale pečurke. Začiniti po ukusu.

„Ja sam zbog dece izblendala sve, ali lepo je kad ima pokoja krupna. Moj predlog je so, biber i malo slatke aleve paprike da drugi ukusi dođu do izražaja“, dodaje Višnja.

Domaći ljuti humus

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Potrebno: tegla leblebije (dobro isprati), 3-4 kašike tahinija, beli luk, kašika jabukovog sirćeta kašika ili dve ljutog maslinovog ulja ili obično ulje i čili prah, malo tople vode na kraju po potrebi malo soli i ljuta tucana paprika za posipanje.

Postupak: Sve izblendirati sem vode. Po potrebi dodati malo vode na kraju.

Tibuli salata Sastojci: peršun i nana, paradajz, mladi luk- sitno seckani i bulgur pšenica (može i krastavac ako volite)

Preliv: maslinovo ulje, limunov sok, so i biber.

Oreo mafini

Foto: Privatna arhiva/Višnja Kostić

Potrebno: 240 g biljnog mleka, 280 g gnječene banane (oko 3 banane, što mekše), 90 g šećera, 40 g kokosovog šećer, 105 g ulja, 15 g jabukovog sirćeta, 260 g brašna, 30 g kakaoa, 1 kašičica praška za pecivo, 1 kašičica sode bikarbone, 90 grama grubo iseckane crne čokolade ili čokoladnih dugmića, 10 oreo keksića, isečenih (ne izmrvljenih). Najbolje je da ih pečete u što većim kalupima.

Postupak: Zagrejte rernu na 200 stepeni. U posebnoj posudi pomešajte mleko i sirće. Ostavite 10 minuta sa strane. Ovo više ima smisla kada je obično mleko u pitanju, nego biljno, ali Višnja  se odlučila da ovaj korak ipak svakako sledi. Dodati nakon toga ulje i oba šećera i mešati lagano dok se ne rastopi šećer. Dodati u to izgnječenu bananu. U drugoj činiji pomešati sve ostale suve sastojke i dodati ih tečnim. Dodati zatim čokoladu i oreo. Ostaviti da malo odmori, pa puniti kalupe za mafine do vrha. Peći 20 minuta ako su srednji kalupi, a 30 ako su baš veliki. Posuti prah šećerom ili vanilinim. A može i pre pečenja sa još oreo keksa i kandiranog voća.

Bonus video:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram