Najlepše su avgustovske gomboce – knedle sa šljivama po starinskoj recepturi i u sezoni ovog voća

Foto: Shutterstock

Najpopularniji srpski kolač od najpoznatijeg srpskog voća.

Knedle sa šljivama svi vole, ali samo ih hrabri prave. A one se tehnički prave lako samo to traje dugo. Zato iskusne domaíce savetuju da odvojite dan za knedle, napravite duplu meru, napravite mnogo knedli i da ih zamrznete.

Knedle sa šljivama ili gomboce, nezavisno od toga kako ih ko zove, jedna su od rado viđenih đakonija na svakoj trpezi.
Vreme je šljiva, a veliki, sočni, modri plodovi govore da je pravi trenutak da se na vašoj trpezi nađe mnogima omiljeni slatkiš, koji je najlepši ako se pravi po tradicionalnom receptu naših baka – knede sa šljivama.

Inače, ovu poslasticu u Vojvodini zovu i gomboce, a taj naziv joj je, pretpostavlja se, ostao kao austrougarsko nasleđe. Naime, gomboce se smatraju mađarskim specijalitetom, jer im naziv potiče od mađarske reči „gomb“, što u bukvalnom prevodu znači kuglica.

„Gomboce su tradicionalno vojvođansko jelo mađarskog porekla. U šljivu se ušuškaju cimet i šećer, to sve zajedno se tanko obavije krompir-testom, prvo se potapa u ključalu vodu, pa kada ispliva, uprži se u šećeru i prezlama“, glasio bi najkraći – haiku – recept za knedle sa šljivama.

Iako knedle sa šljivama ili gomboce prati mnogo mitova i čak oprečnih saveta, najvažnije je da za dobro krompir-testo krompir treba da se kuva u ljusci a ne očišćen, i da ga treba pasirati ručno, starinskom pasirkom a ne mikserom. Cilj je da gotovo kuvano testo ne bude tvrdo, ne treba preterati s brašnom.

Ovo je spisak važnih saveta da bi vam kedle sto posto uspele:

* koristite beli krompir
* ručno pasiranje krompira jeste bolje, ali nije presudno važno,
* nakon pasiranja a pre dodavanja ostalih sastojaka ohladite krompir skroz
* ne preterujte s jajima, na određenu količinu kuvanog i očišćenog krompira

* testo za knedle jeste donekle lepljivo, i tako i treba da bude, ne treba dodavati brašna do stadijuma „da prestane da se lepi za ruke“,
* stavljajte šljive cele, sa koščicama, jer secnuta šljiva brže pušta sok, pa ako je sloj testa oko knedle tanak, može da se desi da testo pukne i sok iscuri
* sirove knedle se mogu zamrznuti, pa sledeći put imate brze knedle i čiste ruke, piše blogerka Maja Babić, čiji smo recept isprobali.

Sastojci:

Za testo

oko 800 g krompira ili 600 g kuvanog i očišćenog

1 kašičica soli

2 žumanceta

30 g putera

300-350 g brašna

Za omotač od prezli

60 g putera

2 kašike ulja

200 g prezli

200 g šećera

Plus…

20 ne mnogo velikih šljiva

Foto: Shutterstock

Priprema:

1. Prvo pripremite prezle. U dubljem tiganju istopite 60 g putera sa dve kašike ulja. Dodajte 200 g prezli i propržite ih dok ne promene boju, mešajući. Kad su prezle gotove, izmaći sa ringle i ostaviti da se prohlade. Dodati šećer i dobro promešati.

2. Krompir skuvajte u ljusci, oljuštite ga i ispasirajte ručno ili mikserom. Rastresite lopaticom ili varjačom i ostavite da se ohladi. Dodajte kašičicu soli, dva žumanca i 30 g putera i sve izmešajte. Dodati 300 g brašna i zamesiti testo. Testo će biti malo lepljivo, a ukoliko je jako lepljivo, dodajte još malo brašna.

3. Testo podelite na dva dela. Na dobro brašnjavoj radnoj površini prvi deo rastanjite na pravougaonik od 15 x 35 cm. Ivice/krajeve tog pravougaonika odsecite. Lepljiva ivica koja se stvara odsecanjem krajeva pomoći će vam pri spajanju knedle. Testo isecite na deset delova (ili manje ako su šljive krupnije), tako da se dobiju kvadrati približno jednake veličine, oko 7×7 cm. U svaki stavite po jednu šljivu i zatvorite je testom. Sve ponovtie i sa drugom polovinom testa. Knedle ređajte na poslužavnik posut brašnom. Od ostataka testa napraviti male valjke – šufnudle.

4. U većem loncu zagrejati vodu do vrenja, kuvati knedle i šufnudle dok ne isplivaju pa još 5 minuta na tišoj vatri. Kuvati odjednom onoliko knedli koliko može da stane u jednom sloju. Vaditi knedle rešetkastkom kašikom i vrele ih obilno uvaljati u prezle sa svih strana. Ređati u činiju i posuti ostatkom prezli, ako ih ima. Čim se malo prohlade – navaliti! Šljiva traži još malo slasti mimo one sopstvene, pa rasečenu knedlu posuti kristal šećerom, po ukusu.

Foto: Shutterstock

BONUS VIDEO:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram