
Kako određeni broj koraka zaista utiče na kilažu?
Koraci koje pređemo u toku dana i te kako mogu da utiču na našu kondiciju i fizičku spremu i jasno je da je za telo bolje kad ih napravimo više, ali pitanje je kako odeđen broj pređenih koraka utiče na kilažu.
To je rešila da proveri jedna devojka.
Nakon razgovora s kolegom koji je hodao 10.000 koraka tokom 90 dana i poboljšao formu, novinarka Sem Houps je odlučila da i sama proveri kako će hodanje uticati na nju. Ona se odlučila za kraću i intenzivniju vežbu – 15.000 koraka dnevno tokom 30 dana. Zanimalo ju je i koliko će joj vremena trebati da pređe tih 15.000 koraka, što je merila preko fitnes aplikacije.

„Za 15 000 koraka moglo bi da vam treba otprilike dva do dva i po sata ako hodate umerenim tempom. Sve to naravno zavisi i od vaše dužine koraka i brzine hoda“, rekla je, a prenosi Miss7hr.
A koje su prednosti hodanja od 15 000 koraka dnevno za mršavljenje i zdravlje? Što se više krećete, to ćete više kalorija sagoreti.
Međutim, ne morate da napravite 15 000 ili čak 10 000 koraka da biste primetili mnoge prednosti hodanja. Pregled studija objavljen u Journal of the American College of Cardiology, ažuriran 2023, otkrio je da samo 2.600-2.800 koraka dnevno može da smanji rizik od preuranjene smrti i kardiovaskularnih bolesti. A ako na to dodate 1.000 koraka (otprilike 10 minuta hodanja), to može pružiti dodatne koristi za zdravlje i dugovečnost.
Nije uvek lako ni izvodljivo svaki dan preći 15.000 koraka, ali postoje jednostavni načini za povećanje dnevne aktivnosti. Umesto lifta koristite stepenice, igrajte se s decom, šetajte psa ili uređujte svoj vrt – sve to doprinosi ukupnom broju koraka.
Houps ističe da joj je upravo to sabiranje aktivnosti pomoglo da postigne svoj cilj od 15.000 koraka dnevno. Jedna od njenih omiljenih rutina bila je šetnja sa psom tokom pauze za ručak.
„Naravno da je hodanje u prirodi najblagotvornije za um i telo, ali hodanje bilo gde pomaže mi da se osećam smirenije i uzemljenije, a vreme kretanja koristim za razmišljanje i rešavanje problema. Zanimljivo je da je studija sa Stanforda pokazala da hodanje može da podstakne kreativnost, a rezultati sugerišu da je samo hodanje glavni faktor, a ne okolina. Kad god prošetam pre posla, čak i ako to zahteva ranije buđenje, imam bolju jasnoću, fokus i nivo energije s kojom pristupam svom danu. Osim toga, svi oblici vežbanja (uključujući i hodanje) oslobađaju endorfine koji smanjuju stres i bol“, kaže Houps.
Iskustvo posle 15.000 koraka za 30 dana
Ne morate da napravite 15 000 ili 10.000 koraka dnevno da biste imali koristi od hodanja – dosledno gomilanje koraka i prosečnih čak 7 000 koraka moglo bi da poboljša zdravlje kardiovaskularnog sistema i dugovečnost. Čak sve što možete da učinite bolje je nego ništa, kaže Houps.
„Ništa ne volim više od šetnje sa svojim psom, stavim slušalice i uključim podkast — celo iskustvo je neverovatno umirujuće i okrepljujuće. Ali uprkos tome što sam se osećala dobro, postizanje 15.000 koraka dnevno zahtevalo je više razmišljanja i planiranja nego što sam očekivala u danima kada nisam radila druge vrste vežbanja. Iako sam uživala u usađivanju ovih zdravih navika, neću se terati da napravim 15.000 koraka svaki dan, budući da i redovno vežbam“, rekla je Houps.
Novinarka En Vendling sprovela je isti eksperiment, dakle 15.000 koraka dnevno i ovo su njena opažanja:
„Prvo sam instalirala aplikaciju za praćenje aktivnosti, a drugi korak je da onda mobilni stalno treba da imate uz sebe ili u džepu ili torbici kako bi se beležila svaka aktivnost. Neverovatno je koliko se koraka skupi samo na putu od radnog stola do kupatila ili kuhinje“, kaže ona.

Shvatila je takođe koliko se malo kreće.
„Idem u teretanu jednom ili dva puta nedeljno, pa nisam o sebi razmišljala kao o osobi koja se premalo kreće dok mi aplikacija to nije pokazala.“
Bila je produktivnija pre i nakon posla.
„Smišljala sam načine kako da dođem do tih 15.000 koraka, pa sam često preko nedelje odlazila do hemijskog čišćenja ili banke umesto vikendom, usisavala sam ili išla u prodavnicu.“
Kaže i da je bolje spavala i iznova shvatila koliko voli da provodi vreme sama sa sobom.
A kad je kilaža u pitanju?
„Izgubila sam dva i po kilograma. Iako ne zvuči impresivno, bolje išta nego ništa. Iako potrošnja kalorija varira zavisno od niza stvari – godina, težine i pola, osoba od 70 kg može da sagori oko 150 kalorija za samo 30 minuta laganog hodanja. Ako želite da smršate, kombinovanje dodatnih koraka sa zdravom ishranom može da pomogne u gubitku težine. Uravnotežena ishrana uključuje mešavinu svežeg voća i povrća, celovitih žitarica, nemasnih proteina i dobrih masti.“
S druge strane, ova novinarka kaže da su negativni aspekti prevaljivanja 15.000 koraka to što oduzima previše vremena.
„Loše je uticalo i na moje finasije jer da ne bih hodala ‚samo onako‘, češće sam išla u kupovinu ili na kafu. Zapravo je jako teško napraviti svaki dan toliko koraka ako na radnom mestu sedite.“
I kakvi su sada njeni planovi kad je duže hodanje u pitanju?
„Ne planiram da se forsiram i pravim i dalje toliko koraka, ali ću svakako nastaviti da hodam što više mogu jer ima puno prednosti. Jedan jednostavan način da se napravi više koraka je da se parkirate dalje od posla.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: