Napitak koji pije Kejt Midlton svaki dan čuva srce i smanjuje holesterol: U njemu je superhrana koja produžava život

Kejt Midlton redovno pije zeleni smuti Foto: Paul Marriott / Alamy / Alamy / Profimedia

Kejt Midlton poznata je po svom zdravom načinu života i strogoj rutini vežbanja. Princeza od Velsa čak započinje svoj dan prilično neočekivanim hranljivim napitkom, piše The Mirror.

Naime, dok većina ljudi ujutru prvo popije kafu ili šolju čaja, Kejt Midlton navodno bira zeleni smuti koji sadrži sedam „moćnih“ sastojaka: kelj, spanać, zelenu salatu, borovnice, spirulinu u prahu, maču (zeleni čaj u prahu) i korijander.
Svakako zvuči veoma zdravo, ali koje koristi ovaj napitak zapravo pruža? Svoje mišljenje o smutiju iznela je nutricionistkinja Helen Bel.

„Prema mom iskustvu, pojam ‘superhrana‘ često se preterano koristi, ali se obično odnosi na hranu bogatu hranljivim materijama koja ima pozitivan efekat na zdravlje. U Kejtinom smutiju nekoliko sastojaka može se smatrati superhranom. Na primer, kelj, spanać i spirulina obiluju vitaminima, mineralima i antioksidansima. Borovnice su još jedan primer, poznate po visokom sadržaju antioksidanasa. Mača, vrsta zelenog čaja, poznata je po koncentraciji katehina, koji su prirodni antioksidansi“, rekla je.

Kejt Midlton
Foto: BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Objasnila je da dodavanjem određene superhrane ishrani možete primetiti pozitivan uticaj na nivo holesterola. Lisnato povrće, poput kelja i spanaća, posebno se ističe sposobnošću snižavanja nivoa „lošeg holesterola (LDL)“.

„Borovnice takođe imaju ulogu u zdravlju srca, potencijalno poboljšavajući nivo holesterola i kardiovaskularno zdravlje. Iako nijedna pojedinačna namirnica ne može drastično promeniti nivo holesterola, uravnotežena ishrana bogata ovim sastojcima može značajno doprineti zdravlju srca“, smatra nutricionistkinja.

Istakla je da kelj, spanać i zelena salata povećavaju unos vitamina, posebno vitamina A, C i K, koji su važni za imunitet, kao i za zdravlje kože i kostiju.

Ipak, upozorila je da, uprkos prednostima, zeleni smuti može imati i određene nedostatke.

Smuti Foto: Shutterstock

„Iako su sastojci u smutiju generalno korisni, važno je voditi računa o individualnim prehrambenim potrebama. Na primer, osobe sa problemima štitne žlezde možda bi trebalo da smanje unos sirovog kelja i spanaća zbog sadržaja goitrogena. Spirulina i mača su veoma jaki, pa savetujem da počnete s manjim količinama kako biste bili sigurni da odgovaraju vašem organizmu. Prema mom iskustvu, ravnoteža je ključna, i uvek je mudro konsultovati se sa lekarom, posebno ako imate specifične zdravstvene probleme“, zaključila je.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram