Kad je najbolje vreme za večeru (nije između 17 i 19h)

Foto: Unsplash/Aurela Redenica

Da li je bolje da se držimo strogo određenog rasporeda obroka ili da jedemo kada smo gladni?

Odgovor na pitanje kada treba da imamo poslednji obrok u danu i nije tako jednostavan kako se čini.

Za početak, ne postoji univerzalno određeno vreme koje odgovara svima – sve zavisi od vas i vaših specifičnih potreba. Dakle, pre nego što rešite da drastično promenite svoj režim ishrane, pogledajte šta stručnjaci kažu o tome kako da pronađete najbolje vreme za večeru.

Kada je najbolje vreme za večeru

Kratak odgovor je — zavisi od osobe do osobe. Vanesa Riseto, registrovana dijetetičarka i direktorka kompanije Culina Health, objašnjava za GetPocket da različiti faktori poput uzrasta i životnog stila utiču na to kada bi trebalo da jedete poslednji obrok u danu.

Foto: Unsplash/Douglas Lopez

„Ako radite u smenama, na primer, i budni ste dok svi drugi spavaju, vaš raspored ishrane će biti drugačiji. Kao opšte pravilo, preporučujem da jedete u roku od dva sata nakon buđenja i potom na svaka tri do četiri sata“, kaže Riseto.

Iako studije pokazuju da je večera između 17 i 19 časova korisna za opšte zdravlje, ako vam to ne odgovara, ona preporučuje da prestanete da jedete najmanje tri sata pre spavanja da biste izbegli probleme poput refluksa kiseline.

„Važno je da jedete dosledno i u pravilnim vremenskim razmacima tokom dana“, kaže Peri Halperin, klinička nutricionistkinja u zdravstvenom sistemu Mount Sinai. „Treba da budete postepeno gladni i postepeno siti u ciklusu koji se ponavlja svaka tri do četiri sata.“

Kako naći savršen raspored za večeru

Večera
Foto: Unsplash/harm-van-de-ven

Dakle, postoji nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir kada pravite raspored ishrane koji možete da pratite. Halperin kaže da vaš posao, nivo gladi, eventualnu terapiju, dnevne aktivnosti i druge navike treba uzeti u obzir kada odlučujete kada da jedete.

„Neka raspored bude grubi vodič; idealno je jesti svaka tri do četiri sata, sa pauzom od dva do tri sata pre spavanja“, kaže ona. „Ali važnije od vremena večere jeste zdrava večera. To ima brojne prednosti, uključujući stabilan nivo šećera u krvi, održavanje telesne težine i bolji san.“

Ranija večera može pomoći osobama koje imaju određene probavne ili zdravstvene probleme. Mekenzi Koldvel, registrovana dijetetičarka i ekspertkinja za ishranu kod sindroma policističnih jajnika (PCOS), kaže da bi osobe sa refluksom kiseline ili hroničnom gorušicom trebalo da večeraju ranije da bi se hrana svarila pre nego što legnu.

Osobe sa dijabetesom će verovatno bolje kontrolisati šećer u krvi ako jedu tri do četiri sata pre spavanja.

Ipak, Koldvel naglašava da sve to zavisi od svake osobe pojedinačno. U mnogim kulturama običaj je da se večera kasno, a i zbog drugih životnih navika ranija večera nekad nije moguća i zato se posavetujte sa svojim lekarom da biste pronašli termin koji je najbolji za vas.

Takođe, slušajte svoje telo — ono će vam reći kada mu je potrebna hrana.

„Ako imate uravnotežene obroke i užine tokom dana, telo će vam prilično jasno pokazati kada je vreme za večeru“, dodaje Koldvel. „Ti signali gladi mogu svakom da pomognu da odluči kada bi večera najviše prijala.“

Hrana koju treba izbegavati pred spavanje

Bez obzira na to kada večerate, postoji hrana koju je najbolje izbegavati ako želite dobar san i opšte zdravlje. Halperin kaže da masna hrana duže ostaje u stomaku i može izazvati nelagodnost ako se jede prekasno, što remeti varenje i san. Koldvel dodaje da hrana sa dosta kofeina takođe može da ometa i da osobe koje su osetljive na kofein možda neće moći da je podnesu pred spavanje.

Kasna večera nije uvek loša

Naravno, sve to ne znači da moramo da otkažemo rezervaciju u restoranu koju smo toliko čekali ili da odbijemo rođendansku večeru prijatelja ako je posle 19 h.

Foto: Unsplash/Nima Naseri

„Vaše telo može da vari i metaboliše hranu u bilo koje doba dana ili noći, iako to može da varira od osobe do osobe“, kaže Koldvel. „Ja sam pristalica toga da se jede kada ste gladni, čak i ako je kasno uveče.“

Halperin se slaže i dodaje da opšte zdravstveno stanje određuje kada je za vas najbolje vreme za večeru.

„Na neke ljude tajming obroka više utiče“, kaže ona. „Zato kod njih pozitivni efekti mogu biti izraženiji.“

Navodi i da kod niskog šećera u krvi ili hrane bogate amino-kiselinama (koje pomažu uspavljivanje), kasna večera može biti korisna.

Užina kasno uveče — ako je zdrava — takođe je sasvim u redu.

„Ako ste gladni, treba da poštujete tu glad i da jedete“, kaže Riseto. „Ali važno je razmisliti o tome šta jedemo. Ako jedemo slatkiše pred spavanje, naše telo će variti dok spavamo, što može da nas probudi i poremeti ciklus sna.“

Na kraju, ne treba da brinete ako ne možete da se pridržavate strogo određenog rasporeda obroka. Ne postoji univerzalno najbolje vreme za večeru — najvažnije je da unesete hranu i hranljive materije koje su vam potrebne za celokupno zdravlje svakog dana.

„Ako ste propustili ‘idealno vreme’ za obrok, bolje je da jedete kasno nego da ne jedete uopšte“, kaže Halperin.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram