Brusketi sa belim lukom i paradajzom: Ovako ih prave Italijani

Brusketi sa belim lukom
Foto: Shuttersock

Brusketi imaju bogatu istoriju koja seže u Italiju, a posebno u region Toskane. Koreni ovog sirotinjskog jela mogu se pratiti unazad vekovima, kada su poljoprivrednici koristili pečen hleb kako bi iskoristili sveže sastojke iz svojih bašti.

U srednjem veku, Italijani su često pripremali ovu vrstu jela kao način proslave berbe maslina, prelivajući hleb maslinovim uljem i začinima.

Naziv „bruschetta“ dolazi od latinske reči „bruscare“, što znači „peći“, što savršeno opisuje način na koji se hleb priprema. Tokom godina, recept se razvijao, a različite regije Italije dodavale su svoje lokalne sastojke. U Toskani, na primer, omiljena varijanta uključivala je sveže paradajze, dok su se u drugim delovima zemlje često koristili mesni ili povrćni dodaci.

Brusketi sa lukom i paradajzom
Foto: Shuttersock

Kada je paradajz stigao u Evropu iz Amerike u 16. veku, brzo je postao omiljeni sastojak i brusketi sa belim lukom i paradajzom postali su klasična verzija ovog jela. U 20. veku, brusketi su počeli da stiču popularnost van Italije, naročito u Americi, gde su se pojavile brojne varijante sa raznim prelivima. Danas je ovo jedno od omiljenih jela italijanske kuhinje.

Danas su prisutni na jelovnicima restorana širom sveta kao predjelo, a njihova jednostavnost i bogatstvo ukusa čine ih neizostavnim delom kulinarske tradicije. Nije u pitanju samo obrok – brusketi predstavljaju deo italijanske kulture, simbol zajedništva i uživanja u jednostavnim, ali kvalitetnim sastojcima.

Sastojci za bruskete sa belim lukom i paradajzom:

1 baget ili ćabata

4-5 zrelih paradajza (najbolje su vrste poput San Marzano od kojeg se pravi pelat, mesnati su i slatki)

2-3 čena belog luka

Sveži bosiljak (nekoliko listova)

Ekstra devičansko maslinovo ulje

So i biber po ukusu

Balzamiko (opciono)

Priprema brusketa:

Brusketi sa belim lukom i paradajzom
Foto: Shuttersock

Zagrejte rernu na 200°C. Hleb isecite na kriške debljine oko 1-2 cm. Poređajte kriške na pleh, prelijte ih sa malo maslinovog ulja i pecite u rerni 5-7 minuta, ili dok ne postanu zlatne i hrskave.

Dok se hleb peče, operite paradajze i iseckajte ih na sitne kockice. U činiji pomešajte paradajze, sitno seckani beli luk, iseckani bosiljak, so, biber i malo maslinovog ulja. Dobro promešajte i ostavite da odstoji 10 minuta kako bi se ukusi spojili.

Kada su kriške hleba gotove, izvadite ih iz rerne. Na svaku krišku stavite pripremljenu smesu od paradajza. Po želji, možete dodati malo balzamika za dodatni ukus.

Poslužite odmah, dok su brusketi još topli i hrskavi, a onda se možete podsetiti i kako se pravi najbolji domaći paradajz sos.

Prijatno!