Artičoke čiste jetru od toksina, regulišu holesterol i šećer u krvi, ispravljaju rad creva i štite celo telo

Artičoke
Foto: Shutterstock

Artičoke su bogate vlaknima, antioksidansima i drugim hranljivim sastojcima. Takođe, mogu poboljšati nekoliko aspekata zdravlja, uključujući zdravlje srca i probavu.

Iako se često smatraju povrćem, artičoke su zapravo vrsta čička (Cynara cardunculus var. scolymus). Ova biljka potiče sa Mediterana i koristi se već vekovima zbog svojih potencijalnih lekovitih svojstava. Njene navodne zdravstvene koristi uključuju smanjenje nivoa šećera u krvi, kao i poboljšanje probave, zdravlja srca i zdravlja jetre, piše Healthline.

Ekstrakt artičoke, koji sadrži visoke koncentracije jedinjenja prisutnih u biljci, takođe postaje sve popularniji kao suplement.

Evo 8 najvećih zdravstvenih koristi od artičoke i ekstrakta artičoke.

Artičoke su bogate hranljivim sastojcima

Artičoke
Foto: Shutterstock

Svaka šolja (170 grama) kuvane artičoke sadrži:

Kalorije: 90

Ugljeni hidrati: 20 g

Vlakna: 10 g

Proteini: 5 g

Masti: 0,6 g

Folna kiselina: 34% preporučenog dnevnog unosa (DU)

Bakar: 21% DU

Magnezijum: 15% DU

Vitamin C: 12% DU

Niacin: 10% DU

Riboflavin: 10% DU

Kalijum: 9% DU

Fosfor: 9% DU

Vitamin B6: 7% DU

Artičoke su siromašne mastima, dok su bogate vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidansima. Posebno su bogate folnom kiselinom i vitaminom C, kao i važnim mineralima, poput magnezijuma, fosfora i kalijuma.

Ove ukusne biljke sadrže samo 90 kalorija po kuvanom tanjiru (170 g) i oko 5 g proteina, što je iznad proseka za biljne namirnice.

Pored toga, artičoke su bogate različitim antioksidansima.

Mogu poboljšati nivoe holesterola

Artičoke
Foto: Shutterstock

Velika analiza sa više od 700 ljudi pokazala je da je svakodnevno uzimanje ekstrakta lista artičoke u trajanju od 5–13 nedelja dovelo do smanjenja ukupnog i LDL (lošeg) holesterola.

Još jedna analiza od 14 studija zaključila je da uzimanje artičoke može značajno smanjiti nivoe triglicerida, ukupnog holesterola i LDL holesterola.

Pored toga, studija na životinjama iz 2012. godine izvestila je o smanjenju LDL holesterola za 30% i smanjenju triglicerida za 22% nakon redovnog uzimanja ekstrakta artičoke.

Prema nekim starijim istraživanjima, ekstrakt artičoke može uticati na holesterol na nekoliko načina.

Prvo, artičoke sadrže luteolin, antioksidans koji sprečava stvaranje holesterola.

Drugo, ekstrakt lista artičoke podstiče telo da efikasnije procesuira holesterol, što dovodi do nižih ukupnih nivoa.

Mogu pomoći u regulaciji krvnog pritiska

Artičoke
Foto: Shutterstock

Ekstrakt artičoke može pomoći osobama sa visokim krvnim pritiskom.

Naime, nekoliko analiza pokazalo je da suplementacija artičokom može značajno smanjiti sistolni i dijastolni krvni pritisak kod osoba sa povišenim krvnim pritiskom.

Kako ekstrakt artičoke smanjuje krvni pritisak, nije potpuno jasno.

Međutim, neka starija ispitivanja u laboratoriji i na životinjama pokazuju da ekstrakt artičoke podstiče enzim eNOS, koji igra ključnu ulogu u širenju krvnih sudova.

Pored toga, artičoke su dobar izvor kalijuma, koji pomaže u regulaciji krvnog pritiska.

Ipak, nije jasno da li konzumiranje celih artičoka pruža iste koristi, jer se u studijama koristi visoko koncentrisani ekstrakt artičoke.

Mogu poboljšati zdravlje jetre

Artičoke
Foto: Shutterstock

Ekstrakt lista artičoke može zaštititi vašu jetru od oštećenja i podstaći rast novih ćelija.

Takođe povećava proizvodnju žuči, koja pomaže u uklanjanju štetnih toksina iz jetre.

U jednoj studiji, ekstrakt lista artičoke smanjio je upalu i smrt jetrenih ćelija kod miševa sa nealkoholnim masnim oboljenjem jetre.

Studije na ljudima takođe pokazuju pozitivne efekte na zdravlje jetre.

Na primer, jedno istraživanje u kojem je učestvovalo 90 osoba sa nealkoholnim masnim oboljenjem jetre pokazalo je da je konzumiranje 600 mg ekstrakta artičoke dnevno tokom 2 meseca poboljšalo funkciju jetre.

Druge analize su pokazale da suplementacija artičokom može smanjiti nivoe enzima jetre. Povišeni nivoi enzima jetre često ukazuju na upalu ili oštećenje jetre.

Ipak, potrebno je još istraživanja da bi se potvrdila uloga ekstrakta artičoke u lečenju bolesti jetre.

Mogu poboljšati zdravlje probavnog trakta

Artičoke
Foto: Shutterstock

Artičoke su izvrstan izvor vlakana, koja mogu pomoći u održavanju zdravlja vašeg probavnog sistema, promovišući prijateljske bakterije u crevima, smanjujući rizik od određenih vidova raka creva i olakšavajući zatvor i proliv.

Artičoke sadrže inulin, vrstu vlakna koja deluje kao prebiotik.

U jednoj studiji iz 2010. godine, konzumiranje 10 g inulina iz artičoka poboljšalo je sastav mikrobioma creva nakon 3 nedelje.

Prema nekim starijim istraživanjima, ekstrakt artičoke može takođe pružiti olakšanje od simptoma loše probave, poput nadutosti, mučnine i gorušice.

Jedna mala studija pokazala je da uzimanje suplementa koji sadrži đumbir i artičoku pre obroka poboljšava kretanje hrane kroz probavni sistem, što može potencijalno pomoći u smanjenju simptoma loše probave.

Međutim, jer je suplement sadržao i đumbir, nije jasno koliko je ovih rezultata zapravo pripisano samo artičoki.

Mogu olakšati simptome sindroma nervoznih creva

Artičoke
Foto: Shutterstock

Sindrom nervoznih creva (IBS) je stanje koje utiče na vaš probavni sistem i može izazvati bol u stomaku, grčeve, proliv, nadutost, zatvor i gasove.

U jednoj starijoj studiji kod osoba sa IBS-om, svakodnevno konzumiranje ekstrakta lista artičoke tokom 6 nedelja pomoglo je u ublažavanju simptoma. Što je još važnije, 96% učesnika ocenilo je ekstrakt kao podjednako efikasan kao — ako ne i bolji od — drugih tretmana za IBS, poput lekova protiv prolivа i laksativa.

Druga studija iz 2004. godine u kojoj je učestvovalo 208 osoba sa IBS-om otkrila je da je konzumiranje 1-2 kapsule ekstrakta lista artičoke dnevno tokom 2 meseca smanjilo simptome za 26% i poboljšalo kvalitet života za 20%.

Ekstrakt artičoke može ublažiti simptome na nekoliko načina. Jedna starija studija na životinjama otkrila je da određeni spojevi u artičokama mogu imati antispazmodična svojstva, što znači da bi mogli pomoći u zaustavljanju mišićnih spazama koji su česti kod IBS-a.

Još jedna studija iz 2010. godine pokazala je da prebiotici iz artičoke mogu podržati zdravlje creva poboljšanjem sastava mikrobioma creva.

Iako ekstrakt artičoke pokazuje obećavajuće rezultate u lečenju simptoma IBS-a, potrebna su dalja istraživanja sa ljudima visoke kvaliteta.

Mogu pomoći u smanjenju nivoa šećera u krvi

Artičoke
Foto: Shutterstock

Naime, jedno istraživanje na životinjama otkrilo je da određeni spojevi u artičokama mogu smanjiti nivo šećera u krvi i poboljšati nivoe holesterola i triglicerida kod pacova, što bi moglo biti posledica njihovih antioksidativnih efekata.

U drugoj manjoj studiji, suplementacija ekstraktom artičoke poboljšala je kontrolu nivoa šećera u krvi i nekoliko drugih aspekata metabolizma — kao što su nivo holesterola i obim struka — nakon 8 nedelja.

Štaviše, analiza devet studija zaključila je da artičoke i proizvodi od artičoke mogu značajno smanjiti nivo šećera u krvi kod ljudi.

Međutim, imajte na umu da je potrebno još istraživanja kako bi se utvrdili efekti konzumiranja artičoke na kontrolu šećera u krvi.

Mogu imati anticancerogeni efekat

Artičoke
Foto: Shutterstock

Studije na životinjama i u laboratoriji primećuju da ekstrakt artičoke inhibira rast raka.

Neki antioksidansi — uključujući rutin, kvercetin, silimarin i galnu kiselinu — u artičokama smatraju se odgovornima za ove anticancerogene efekte.

Međutim, uprkos ovim obećavajućim rezultatima, ne postoje ljudske studije. Potrebna su dalja istraživanja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram