Prostor čine dva dela - lund je za život, berg za odmor.
Vila Lundberg je inovativna i ekološki održiva novoizgrađena vila u zelenom Margretelundu u Stokholmu, rađena po projektu srpskih stručnjaka iz Beograda.
Dizajn se oslanja na poznate skandinavske forme i materijale, ali koristi oštre, neobične detalje i čiste linije kako bi stvorio prefinjen i savremen arhitektonski jezik.
Na ovom projektu su radili Marko Dimitrijević i Milica Radojičić iz studija Acetra, koji je glavni projektant konstrukcije. Za Zadovoljnu pričaju kako je nastala ova građevina.
„Razmišljanja o održivosti i životnoj sredini su bili ključni faktor pri nastanku idejnog projekta za vilu, dok dizajn koristi inovativne tehnologije i tehnike izgradnje kako bi se smanjio ugljenični otisak zgrade i upotreba energije bila efikasnija.“
Deo za život i deo za odmor
Vila Lundberg je projektom podeljena na tri povezana dela: dvospratni dnevni boravak, dvospratni deo za spavanje i prizemni multifunkcionalni deo između ove dve kuće. Ukupna površina objekta je oko 200 m2.
„Prostor je izdeljen u dva dela prema funkciji i time raspoređen u dve „kuće“ – lund i berg. Lund je za aktivan život, berg za odmor. Povezani su multifunkcionalnim prostorom, koji se nalazi u srcu kuće, sa otvorivim zastakljenim zidom koji povezuje prostor sa terasom i baštom iza njega.“
U skladu sa prirodom
Konstrukcija je izgrađena od unakrsno lameliranog drveta (CLT), održivog materijala koji ne zahteva sagorevanje fosilnih goriva prilikom izrade. Pritom, drvo samo po sebi je obnovljiv resurs i samim tim idealno za održivi projekat.
„Izborom drveta i smanjujemo emisije ugljenika koje proizilaze iz procesa izgradnje, i takođe omogućavamo da se konstrukcija lakše reciklira na kraju svog životnog veka, da li za izgradnju nameštaja ili u neke druge svrhe.“
Naši sagovornici istču da veruju da je unutrašnje okruženje podjednako važno, pa samim tim izbor ovog sistema obezbeđuje odličan kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru, stvarajući okruženje bez hemikalija.
Lepota drveta
Lepoti velikog otvorenog prostora u stambenom delu vile doprinose i čiste površine unakrsno lameliranog drveta, koje nisu isprekidane gredama i stubovima. Drveni zidovi ispunjavaju prostor mirom i toplinom.
„Drvo, pored toga što je vizuelno prijatno, može doprineti zdravlju i dobrobiti stanara zgrade. Usudićemo se da kažemo da drvo daje otiske prstiju majke prirode u našim zgradama“, kažu naši sagovornici o zgradi koja je u saradnji sa kompanijom Rushton Arkitekture projektovana, proizvedena i montirana tokom leta 2022. godine.
BONUS VIDEO: Boemski salonac u kojem je uhvaćen stari duh Zemuna
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: