Inspiracija u umetničkim delima.
Poznata srpska arhitektica Sonja Brstina često se susreće sa klijentima kojima je teško da se odluče za enterijer u koloru, a ona želi da pokaže da takav izbor može biti veoma prijatan.
Naime, ona je svoj stan rekonstruisala tako da u dizajnu unutrašnjeg prostora boja ima važan aspekt. Pogledajte kako izgleda rekonstrukcija prostora i dizajna enterijera inspirisanog umetničkim delima.
Dobro korišćenje kolorita je složena stvar koja zahteva kreativnost, dobro rasuđivanje i često dolazi sa iskustvom koje Sonja Brstina i te kako ima.
Ključ je u doziranju boje – ako nemate smelosti za jači kolorit, uvek se možete okrenuti blažim tonovima.
„Čitava ideja stana potiče iz kolorita umetničkih dela domaćih umetnika. Čim sam ih videla – zamislila sam budući enterijer svog stana“, kaže arhitektica Sonja Brstina.
Kao veliku inspiraciju izdvaja dvoje umetnika: Nikolu Žigona i Ninu Milivojević čija je slika naručena specijalno iz Londona.
Zatečeno Vs novoprojektovano stanje
U pitanju je rekonstrukcija stana gde je čitava ideja novoprojektovanog rešenja bila – otvorenost plana. U to ime, kuhinjski zidovi su ukinuti, time je čitav dnevni boravak postao prostrani deo stana u kome se najviše provodi vreme.
Centar samog stana zauzima trpezarijski sto koji poziva na otvorenu komunikaciju sa ostatkom prostora kao i članovima porodice.
„Pored obroka, to nam je mesto za crtanje, druženje i prepričavanje dogodovština tog dana“, objašnjava Brstina.
Trpezariju takođe krasi šarmantni luster autora Georga Nelsona, koji je i simbolično kružnog oblika.
Kuhinja je izvedena u univeru pastelno zelene nijanse. Ovaj Kainld Avocado Green univer je iz aktuelne kolekcije i smeo je odabir za kompletnu kuhinju koja je postala deo dnevnog boravka.
Nameštaj po meri deteta
Izbor fotelja jeste potpuni hit – u pitanju su rotirajuće fotelje po imenu KODI, italijanskog brenda Bontempi iz Emmetija. One su tapacirane, zaobljene i predstavljaju pravo igralište za decu.
Što se tiče preostalih soba, one su dosta manjih površina ali dovoljnih da u njih stane sve što je potrebno: kreveti i dovoljno prostora za odlaganje.
Glavni motiv dečije sobe jeste izrada murala po površini dva zida. Sam mural je uneo boje koje preovladavaju prostorom, dok je ostatak nameštaja svedenih nežnih boja.
Za master spavaću sobu važno je istaći tapete kao i uzglavlje samog kreveta koje je urađeno od punog drveta sa live edge ivicom koje je spavaćoj sobi dalo dodatni akcenat.
„Smatram da stan može biti uredan ako svaki predmet nađe svoje mesto“.
Zbog toga ceo stan ima dosta zatvorenog prostora za odlaganje pa ga nije teško održavati.
Rekonstrukcija kupatila
Novo kupatilo je dobijeno spajanjem starog kupatila i malog toaleta. Zamisao je dobiti veći funkcionalni prostor umesto dve celine.
Samo kupatilo nema prirodnog svetla, pa je zato postignut osećaj intime koji sama prostorija traži. Tome je takođe doprineo i sam izbor zagasito zelene palete koje preovlađuje prostorom.
Starogradnja kao novogradnja
Odluka za kupovinom starog stana činila se ispravna jer je kraj u kom se stan nalazi bio odgovarajući.
Iz iskustva, Sonja kaže da starogradnja može biti sređena kao i novogradnja, u nekim slučajevima čak i bolje.
Ona savetuje svoje klijente da pri izboru svojih nekretnina obrate pažnju na lokaciju pre svega, pogled, orijentaciju i samo okruženje prostora u kome će živeti, piše Gradnja.rs.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: