Šta je zapravo negativni prostor, kako se postiže, zašto je važan i koja je njegova uloga u uređenju enterijera?
Rupa u krofni, interval između munje i groma, elokventna pauza u razgovoru — odsustvo nečega može zapravo upotpuniti utisak. Upravo tu spada i koncept negativnog prostora koji prožima sve aspekte dizajna, bilo u umetnosti, arhitekturi ili enterijeru.
Većina ljudi se fokusira na to kako da popune prostor, što je i logično, posebno kada uređujete prazan stan ili kuću u koju ste se upravo uselili ili ste je renovirali. Nameštaj i stolarija kada dođu na svoje mesto, fokus se skreće na rupe praznog prostora i glavni cilj postaje kako da ih popunimo. Međutim, tada nastaje jedna od najčešćih grešaka u dizajnu. Često mislimo da nam je potrebno veličanstveno umetničko delo ili preveliko ogledalo da bismo upotpunili prostor i stvorili bolji efekat, ali prazan, odnosno negativan prostor je jednako upečatljiv, ako ne i više.
Balans je ključ svake uspešne kompozicije, pa čak i u dizajnu enterijera. Radi se o dijalogu između pozitivnog prostora (onog koji zauzima nameštaj i dekor) i negativnog prostora (praznog prostora, zidova i podova) koji suptilno diktiraju kako se krećemo i kako se osećamo u prostoru. Previše jednog ili drugog će preplaviti našu percepciju o onom što nas okružuje, ili je neće u potpunosti stimulisati.
Tada upravo stupa na scenu negativni prostor, koji studio za dizajn enterijera Architaur ovako objašnjava.
Šta je to negativni prostor i zašto ti treba
Negativni prostor u dizajnu enterijera se često naziva i praznim prostorom ili prostorom između objekata. To je prostor koji okružuje i definiše pozitivne elemente u prostoru, kao što su nameštaj, umetnička dela ili dekorativni elementi.
Zašto koristiti negativan prostor?
Pravilna upotreba negativnog prostora doprinosi ukupnom doživijaju prostora, čineći ga prijatnim, prozračnim i estetski zadovoljavajućim.
Nemojte se plašiti praznog prostora, tu je sa razlogom.
Kako implementirati negativan prostor?
Minimalizam
Osnovna ideja minimalizma podstiče na umerenost u nameštaju i dekoraciji, dajući negativnom prostoru priliku da diše.
Zidovi i otvori
Korišćenje prozora, vrata i drugih otvora pomaže u prirodnom unošenju negativnog prostora.
Prostor oko nameštaja
Postavite nameštaj s dovoljno razmaka između, omogućavajući negativnom prostoru da se pojavi.
Neutralne boje
Upotreba neutralnih boja, posebno na zidovima, naglašava prostor između objekata.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: