Milana je pitala kako da reši buđ na zidovima i dobila 150 odgovora – ovo su najbolji

Buđ na zidovima
Foto: Ruslan Olinchuk / Panthermedia / Profimedia

Da li i vas muči ovaj problem?

Buđ na zidovima je ružna i štetna napast koja je nažalost mnogo češća u domovima nego što bi bilo ko voleo. Nekad je toliko uporna da ju je nemoguće iskoreniti i nije samo estetski problem – često predstavlja skrivenu opasnost po naše zdravlje.

Pojava buđi dolazi kao posledica kondenzacije, a to je opet uzrokovano povećanom vlagom koja je posledica tuširanja, sušenja veša, zalivanja cveća, kuvanja… Tako se plesan, odnosno buđ, najčešće javljaju u prostorijama gde se ovi procesi dešavaju, a to su kupatilo i kuhinja. Međutim, nije neobično da se pojavi i na zidovima u sobama i hodnicima.

U jednoj Fejsbuk grupi koja se bavi uređenjem doma izvesna Milana postavila je ovih dana pitanje koje se tiče upravo buđi na zidovima: „Da li postoji nešto za buđ da se kupi, da ne smrdi po nedelju i više dana? U pitanju je veća površina, prostorija koja se nije grejala zimi. Kažu da nema tako nešto, ali možda neko ima provereno dobro sredstvo koje je koristio, a da nije tako jakog mirisa?“

Usledile su desetine odgovora od ljudi koji su na različite načine uspeli da reše ovaj problem, a mi vam prenosimo najzanimljivije:

„Ja sam pokušala sa domestosom. Rastvorim ga sa malo vode i naprskam. Čisti lepo, a brzo ispari.“

„Buđ se sa zidova skida zasićenim rastvorom sode i vode. Perete zid. Vlaženje se sprečava kalijumovom solju (farbare, veći marketi), ili aparatom za uvlačenje vlage.“

„Običan hidrogen, skida sve, a ne smrdi.“

„Limesov PDP koncentrat, 500ml, 990 dinara. Bezbedan i za prostorije gde borave deca, kućni ljubimci… Na bazi bilja, a radi posao.“

„Moldex sredstvo provereno najbolji, mi smo pretprošle godine imali problema, od prošle godine mirni. Nema više ni vlage ni buđi, u sobi se ne loži.“

„Bisonovo sredstvo ali u plavoj boci (ima i u crvenoj) bez hlora i nema neprijatan miris. Ekstra je efikasan za uništavanje buđi.“

„Ja sam imala isti problem, spoljni zid. Rešila problem varakinom i 3% hidrogenom.“

„Obično jabukovo sirće. Natopiti krpu njime i izbrisati zid.“

„Ima stara neka molerska fora. U malo boje se umeša konzervans pa se premaže.“

„Ja koristim izbeljivač, a ima i SAVO, na istom principu kao izbeljivač, samo je skup.“

„Termo git rešava sigurno i da ne kažem zauvek taj problem…“

„Ace poprskajte po zidovima, nek se suši, onda peškirom trljate dok ne skinete sve.“

„Savo da uklonite buđ, ali morate prekrečiti i u farbu pre toga takođe staviti neko od sredstava protiv buđi (algicid/jubicid, ako sam im dobro zapamtila naziv).“

„Postoji na bazi aktivnog kiseonika, nema miris ali nije baš efikasan kao oni štipavci.“

„Kalijev sapun – rastopi se grudvica (veličine oraha) u 0,5 l vode i sa tim rastvorom se operu zidovi + SAVO poprskati posle i provereno nema buđi..“

„Sve sam probala i ne vredi dok nisam pročitala savet jedne gospođe. Stavila sam u sobe činije u kojima je so. Kad bude mokra ja je zamenim novom. Sad su ti ćoškovi na zidu suvi. I ne oseća se nikakav miris. Čudno ali deluje.“

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram