Maksimalizam u enterijeru je trend koji briše pravila i slavi tvoju haotičnu unutrašnju boginju

Maksimalizam
Foto: Unsplash/stephane-fosse

Zamislite prostoriju u kojoj svaka stvar ima lični pečat – jastuci u jarkim bojama preklapaju se s tepisima u snažnim geometrijskim šarama, dok zidovi pričaju priču kroz kolaže fotografija, umetničkih dela i tekstila. Na polici stoje knjige, suveniri, biljke, uspomene sa putovanja. Sve je tu i sve ima svoje „zašto“. Dobro došli u svet maksimalizma, najeksplozivnijeg estetskog pokreta današnjice.

Dugo smo slavili prazninu. Minimalizam je dominirao scenom – u dizajnu, na Instagramu, u svakodnevnim enterijerima. Savršeno složene police, neutralne palete, funkcionalni komadi koji „ne smetaju oku“. Sve je bilo tiho, „na mestu“, uredno do sterilnosti. Ali onda se desio prelom.

Godina 2024. donela je kulturni zaokret. Ljudi su počeli da preispituju: gde je tu ličnost? Gde su uspomene, greške, karakter? Minimalizam je postao previše tih, previše pravilan. I tako je isplivao njegov potpuni kontrast – maksimalizam, kao estetski odgovor na emocionalnu potrebu da nas prostor u kojem živimo izražava u celosti.

Maksimalizam
Foto: Unsplash/dmitrii-rogov

Maksimalizam danas nije samo stil – on je stav, sloboda, unutrašnji haos koji konačno dobija pravo da postoji u boji. Umesto sterilne jednostavnosti, on slavi višak: višak emocija, priča, uzoraka, sećanja, boja. I svega više nije „previše“. Sada je to baš kako treba da bude.

U enterijerima, ovo znači eksploziju boja, mešanje epoha, galerijske zidove, prenaglašene teksture, neočekivane detalje i, što je najvažnije, slojevitost. Ali ne neurednu slojevitost, već pažljivo promišljenu: svaki komad nameštaja, svaki ukras, svaki sloj tkanine – tu je s razlogom.

„Više je više“: Lični pečat Džudit de Graf (Judith de Graaff)

Holandska dizajnerka Džudit de Graf, saosnivačica globalne zajednice Urban Jungle Bloggers u kojoj je je partner naš Igor Josifović, ali i autorka knjiga o biljkama i životu u prostoru, godinama neguje svoju verziju maksimalizma.

„U glavi sam zapravo prilično minimalistična, ali kad počnem da uređujem prostor, sve nekako postaje maksimalističko“, kaže ona za Vocast. „To mi daje priliku da svoju vibrantnu ličnost izrazim kroz enterijer“.

Njen dom u južnoj Francuskoj svedoči o tome. Džudit kombinuje biljke, boje, tkanine, vintage nameštaj i buvljake, i spaja ih u jedinstven vizuelni narativ. Svaki kutak prostorije priča priču i ni jedna nije ista.

Uloga društvenih mreža u popularizaciji ovog trenda je ključna. Instagram i TikTok „eksplodirali“ su pojmovima poput dopamin dekora, cluttercore i cozy maksimalizma. Džudit primećuje:

„Na društvenim mrežama lako osetiš pripadnost zajednici i povežeš se sa ljudima koji dele sličan senzibilitet – zahvaljujući haštagovima i pažljivo kuriranim sadržajima“.

Zato je i logično što su influenseri postali motori ovog trenda.

„Kreatori sadržaja privučeni su maksimalizmom jer vizuelno snažno deluje i izaziva emotivnu reakciju kod publike“ kaže ona, „Kako maksimalizam dobija sve više pažnje, on menja savremene dizajnerske trendove i podstiče inkluzivniji pristup uređenju doma“.

Saveti za uređenje enterijera u maksimalističkom stilu

Maksimalizam
Foto: Unsplash/jason-leung

Maksimalizam nije poziv na haos, već na ličnu harmoniju kroz slojevitost. Uvođenje ovog stila ne znači da moraš sve da okrečiš u neon roze i zatrpaš sobu predmetima. Naprotiv, ključ uspeha je u promišljenoj igri kontrasta, tekstura i emocija.

Za početak, kreni od boja. Umesto neutralne palete, izaberi dve ili tri boje koje te inspirišu – to mogu biti smaragdno zelena, boja senfa, kraljevsko plava ili bogata terakota. Te boje neka se ponavljaju kroz prostor: na jastucima, zavesama, tapetama, okvirima slika. Tako stvaraš vizuelni ritam, čak i kada je prostor složen.

Zatim dodaj teksture i slojeve. Kombinuj pliš sa grubim lanom, metal sa drvetom, staklo sa keramikom. Tepisi preko tepiha, fotelje sa prekrivačima, zidovi sa galerijama slika i tkanina. Svaki sloj dodaje dubinu i osećaj topline.

Uključi i lične predmete – porodične fotografije, putne suvenire, nasleđene komade, vintage sitnice sa buvljaka. To nisu „smetnje“ – to su tvoje priče. Svaki predmet treba da ti izmamljuje osmeh, jer maksimalizam slavi emociju.

Ne zaboravi da i funkcionalnost ima svoje mesto. Police mogu biti pune, ali i praktične. Daj primat slojevitoj rasveti, ambijentalnoj i dekorativnoj. Maksimalizam ne mora da bude nepraktičan – samo hrabro ličan.

Top 5 maksimalističkih trendova za 2025.

Za portal House Beautiful dizajneri enterijera su izdvojili 5 ključnih maksimalističkih trendova za ovu godinu.

Kupanje u šarama (Pattern drenching)

Maksimalizam
Foto: Unsplash/marisa-cornelsen

Zaboravite na jednostavnu tapetu ili jednu šaru na jastuku – pattern drenching podrazumeva da cela prostorija „diše“ kroz uzorke. Ovaj trend uvodi kaleidoskop raznovrsnih šara koje se prostiru preko zidova, nameštaja, zavesa, tepiha i dekoracije.

„Geometrijski pod stabilizuje izobilje cveća; veliki cvetovi žive u harmoniji sa sitnim, dok tropske biljke na zavesama kontrastiraju sa strukturiranim motivima na roletnama“ kaže dizajnerka Isabel Ladd.

Ključ je u slojevitosti – kombinujte uzorke različitih skala (npr. sitni karo uz veliki floralni print) i pazite da bar jedan dominantni uzorak „prizemlji“ ostatak. Dobar trik je da se uzorci drže unutar jedne palete boja, što daje osećaj povezanosti i sprečava vizuelni haos.

Slojeviti tepisi (Layered rugs)

Maksimalizam
Foto: Unsplash/michal-franczak

Tepisi više nisu samo dekorativni – oni postaju slojevi karaktera. Slojeviti tepisi vraćaju se kao način da se stvori dubina i taktilna dinamika u prostoru, i to tako što se kombinuju različiti oblici, teksture i dezeni.

Započnite sa većim, neutralnijim tepihom kao bazom, a zatim preko njega postavite manji s intenzivnijom šarom. Eksperimentišite s kombinacijom rustičnog jutenog tepiha i bogato šarenog persijskog, ili kombinujte geometrijske oblike sa „fluffy“ teksturama.

Ova tehnika ne samo da unosi osećaj topline i slojevitosti, već i praktično pomaže u zoniranju prostora – posebno u otvorenim dnevnim boravcima ili radnim kutcima.

Šarene tapete (Little borders everywhere)

Maksimalizam
Foto: Unsplash/tatiana-steve

Ako vam „bordure na tapetama“ zvuče kao povratak u detinjstvo, razmislite ponovo. Trend vraća bordure, ali na neočekivane načine – i to sa mnogo stila.

Zaboravite na mašnice i guske iz devedesetih – sada se tapete pojavljuju na plafonima, između zida i poda, pa čak i na ivicama tepiha, pa i nameštaja. One vizuelno uokviruju prostor, uvode ritam i igru detalja.

Bordure mogu biti cvetne, geometrijske ili apstraktne, a najbolje funkcionišu kad se kombinuju sa kontrastnim bojama. Na taj način, prostor dobija dinamiku i osećaj završene kompozicije.

Arhitektonska slojevitost (Mixing architectural details)

Maksimalizam
Foto: Unsplash/jon-tyson

U maksimalizmu se ne igramo samo bojama i materijalima, već i – strukturom prostora. Dodavanje dekorativnih arhitektonskih elemenata postaje sve popularnije: ukrasne lajsne, stubići, zidne niše, paneli i plafonske rozete dobijaju novo značenje.

„Neki će reći da je previše, ja kažem – nikad nije dovoljno“ poručuje Julee Wray iz Truss Interiors.

Ovakvi detalji ne samo da dodaju osećaj luksuza, već i vizuelnu složenost. Kombinovanje više arhitektonskih stilova u istoj prostoriji (npr. francuska štukatura uz brutalistički beton) može zvučati rizično – ali kada se izvede promišljeno, rezultat je prostor koji oduzima dah.

Boje, boje, boje

Maksimalizam
Foto: Unsplash/teresa-jang

U ovom trendu jedna boja ne dominira – ona postaje celi svet prostorije. Zidovi, plafon, lajsne, vrata, police – sve je obojeno u istu nijansu, čime se stvara osećaj zaokruženosti i dramatičnosti.

Umesto da koristite belu kao „sigurnu bazu“, maksimalisti biraju smaragdno zelenu, duboko plavu, terakotu ili senf žutu.

Boja na plafonima, zidovima i okvirima može delovati kao veliki izazov, ali efekat koji se time postiže apsolutno vredi rizika.

Da biste izbegli monotoniju, ubacite kontrastne teksture – npr. plišane fotelje, svetlucave lampe, umetničke slike koje razbijaju jednobojnu površinu. Tako prostor postaje teatralan, a istovremeno – udoban.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram