Kupili smo napuštenu i oronulu kuću i pretvorili u luksuzni stan za izdavanje. Evo kako

Foto: anton.injapan, shutterstock

Od ljubavi i hobija, do biznisa - renoviranje napuštenih domova može biti posao u koji je potrebno uložiti mnogo ljubavi, rada i vremena, ali krajnji ishod govori da se svaki trenutak isplati.

Anton Vorman iz Švedske je oduvek bio zainteresovan za „uradi sam“ projekte i uređenje prostora. Kada je saznao da je imanje njegovog komšije napušteno, odlučio je da ga kupi i vrati mu stari sjaj. Tako je započeo svoju avanturu i upustio se u kupovinu napuštenih japanskih kuća poznatih kao „akiya,“ koje su raštrkane širom zemlje i mogu se kupiti za izuzetno nisku cenu.

Demografska kriza i napuštene kuće u Japanu

Japan se suočava sa demografskom krizom bez presedana, što je rezultiralo velikim brojem napuštenih kuća. Prema podacima iz 2023. godine, postoji oko 9 miliona napuštenih kuća širom zemlje. Stopa rađanja u Japanu je pala na rekordno nizak nivo od 1,2 deteta po ženi, dok je procenjeno da će do 2024. godine oko 30% stanovništva činiti osobe starije od 65 godina.

Za razliku od mnogih zemalja koje se suočavaju sa stambenim krizama i nedostatkom nekretnina, Japan ima suprotan problem – preveliku ponudu. Napuštene kuće, od onih u prelepim selima do nekretnina u gradovima, prodaju se po izuzetno niskim cenama, ponekad i za samo 10.000 dolara. Za mnoge poput Antona, ovo predstavlja jedinstvenu priliku za ulaganje i očuvanje bogate japanske arhitekture.

Ljubav prema Japanu i otkrivanje „akije“

Antin je ranije živeo u velikim gradovima poput Pariza, Londona, Milana i Njujorka, prvi put je posetio Japan 2015. godine tokom poslovnog putovanja. Bio je očaran lepotom japanske prirode, hranom i bogatom kulturom.

„Svaki put kada bih odlazio, nisam osećao da sam spreman da napustim Japan. Osećao sam u strahopoštovanje prema prelepom pejzažu, ukusnoj hrani i kulturi uopšte,“ kaže on.

Njegova ljubav prema Japanu postajala je sve jača, pa je u oktobru 2018. godine odlučio da se preseli u ovu zemlju.

Nakon što se bolje upoznao sa japanskom kulturom i jezikom, on je otkrio priliku za kupovinu „akija,“ renoviranje napuštenih kuća i njihovo pretvaranje u luksuzne apartmane za turiste.

„Čitao sam o tome u nekim člancima i fasciniralo me je, ali nisam u potpunosti razumeo koliko je veliki problem, ali i prilika, dok se nisam doselio, naučio jezik i postao deo društva,“ rekao je Anton.

Prva kupovina: Renoviranje napuštenog doma

Njegova prva akvizicija bila je napuštena kuća u komšiluku, koju je kupio za oko 8 miliona jena (oko 54.000 dolara). Kuća je bila u lošem stanju – preplavljena termitima i sa ozbiljnim strukturnim problemima. Ipak, Anton je video potencijal u ovoj nekretnini.

„Bio sam definitivno uplašen, video sam je samo spolja, pa sam mogao samo da zamislim kakva je unutrašnjost,“ kaže on. Očekivao je da će unutrašnjost biti čista i prazna, ali to nije bio slučaj – prethodni vlasnici ostavili su svoje stvari, što je uobičajeno kod napuštenih imanja u Japanu.

Renoviranje kuće trajalo je ukupno 15 meseci, tokom kojih je morao da se bavi uklanjanjem otpada i rušenjem delova kuće.

„Renoviranje u Tokiju je teško jer su parcele uske. Morate rušiti deo po deo, zatim iznajmiti auto da odvezete otpad na deponiju, pa se vratiti i ponavljati taj proces,“ objašnjava Anton.

Njegov proces dizajniranja prostora bio je postepen.

„Osećate gde želite da stavite stvari, osećate prostor i svetlost. Šta možete sačuvati od originalnih detalja?“ Proveo je više od 1.500 sati radeći na ovom projektu, a uložio je dodatnih 8 miliona jena (54.000 dolara) u renoviranje. Ukupno, kupovina i renovacija koštale su ga oko 110.000 dolara.

Pretvaranje kuće u turistički biser

Nakon završenog renoviranja, kuća je postala izuzetno popularna među turistima koji posećuju Tokio. Na platformi Airbnb iznajmljuje se za oko 500 dolara po noći, dok kuća generiše mesečni prihod od oko 11.000 dolara. Za Antona, ovo nije bio samo projekat iz ljubavi prema renoviranju, već je postao ozbiljan izvor prihoda.

*

*

Od strasti do biznisa: Širenje portfolija

Ono što je za Antona počelo kao lični projekat iz strasti prema starim kućama, sada se pretvorilo u pravi biznis. Trenutno poseduje osam nekretnina u Japanu, od kojih je sedam nekada bilo napušteno. Tri su već potpuno renovirane, dok je na preostalima rad u toku.

„Pravljenje nečeg lepog zahteva vreme i postaje nešto što niko drugi ne može da replicira,“ kaže on.

Njegov rad ne samo da oživljava stare kuće, već i čuva deo japanske arhitektonske baštine.

„Postoji mnogo lepih kuća koje sada propadaju, ali uz dovoljno ljubavi i truda, mogu se ponovo oživeti i pretvoriti u nešto prelepo.“

On ističe i kulturnu važnost ovog posla.

„Postoje sela u Japanu koja izumiru. Mnogo je prelepih kuća koje su nekada cvetale pre 30, 35 ili 40 godina, a sada su napuštene i zaboravljene. To je fascinantno, ali i tužno. Ipak, ove kuće mogu biti spasene, mogu se obnoviti i ponovo zasijati,“ zaključuje on.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram