Crne kuće nisu uobičajene, i to ne samo u našim krajevima. Međutim, postaju sve češća i sve lepše, i iako ova boja u početku možda ne zvuči obećavajuće, može izgledati zaista sjajno. Za to imamo i konkretne dokaze u Srbiji.
Jedna od najlepših novih zgrada u Beogradu je Mia Dorćol, koja se nalazi na uglu ulica Mike Alasa i Braće Baruh, a fasada je napravljena od opeke kao primarnog materijala, i podseća na stare zgrade iz Čikaške škole arhitekture. Najzanimljivije činjenice u vezi s ovom zgradom su to što je kompletna fasada u crnoj boji i što je svaka cigla na njoj reciklirana, odnosno već je bila ugrađena u neku drugu fasadu.
*
Ova dorćolska lepotica svedoči o trendu koji je kod nas sve zastupljeniji. Na Kopaoniku, Tari, Zlatiboru, Fruškoj Gori, ali i, recimo, u Grockoj, niklo je nekoliko efektnih „mračnih kuća“ koje već na prvi pogled ostavljaju utisak koji vas tera da promišljate svoje preferencije u arhitekturi.
Mahom su to vikendice napravljene od drveta, ali mogu biti i od fasadne cigle u ovoj boji. Odličan primer je ova neobične crna kuća u Grockoj, koja privlači ne samo svojom bojom, već i strogo geometrijskim oblikom, kao i kombinacijom velikih staklenih vrata i prozora sa zidovima koji odaju utisak masivnosti.
Ovo moderno rešenje verovatno ne bi izgledalo tako impresivno da je napravljeno u klasičnoj boji cigle. Crna boja joj daje jedinstvenu dozu elegancije, a pozicija u prirodi dodatno doprinosi ekskluzivnom izgledu.
*
Male drvene kuće za odmor, smeštene na osami, sve su više destinacija onih željnih mira i opuštanja, a ova crna kuća na Tari deluje kao pravo mesto za ispunjenje takvih želja. Savršeno se uklapa u netaknutu prirodu oko sebe, a minimalistički dizajn dodatno naglašava tamnu nijansu kojom je uokviren prefinjen enterijer.
*
*
Još jedan jednostavan i upečatljiv crni dizajn možete videti na Kopaoniku gde su Pujo Architects & Designers projektovali jednu od prvih A frame kuća u Srbiji koja i danas ostaje među najlepšima.
Antracit boja kuće stapa se s tamno zelenim borovima tokom letnjih meseci, dok se zimi oblik kuće koristi kao efikasan način zadržavanja snega na krovu, čime se postiže harmonija sa zimskim pejzažom.
S druge strane, veliki prozori, koji reflektuju prirodu, dodatno doprinose skrivanju objekta od posmatrača iz daljine, piše gradnja.rs.
Nemojmo zaboraviti ni najlepšu sojenicu na Savi koja nas je svojevremeno očarala, a u vreme kad je nastala, pre više od sedam godina, bila je zaista jedinstvena. Izgleda kao kućica iz bajke u koju se možete izolovati od civilizacije, a napravljena je od drveta i projektovana na stubovima koji je čine otpornom na poplave.
*
*
*
A tu su i primeri širom sveta. Ova kuća u Australiji privlači ljubitelje arhitekture na Instagramu, a nije zanimljiva samo zbog svoje boje, već i zbog oblika koji kombinuje ravne i zaobljene površine i velike staklene zidove kroz koje se može nazreti moderan enterijer.
Na istom kontinentu se nalazi i ova mala kuća pravilnog oblika, sa baštom bogatog sadržaja i crnom fasadom od širokih vertikalnih panela, čini se da ima sve što vam je potrebno za uživanje kako unutra tako i spolja.
Ova vila u Geteborgu, u Švedskoj, dokazuje da vlasnici nisu samo skloni da male kuće farbaju u crno. Spolja potpuno crna, sastoji se od dva odvojena krila veće kvadrature, koja su obogaćena staklenim zidovima i krovnim prozorima koji naglašavaju kontrast sa eksterijerom gde se nalazi svetao podest i prostrani bazen za uživanje na otvorenom, piše Jutarnji.hr.
Kako vam se dopadaju?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: