Veliki vodič Halo bebe: Šta te čeka u 12. mesecu bebinog života

Foto: DAVID HERRAEZ / Alamy / Alamy / Profimedia; Shutterstock

Vreme je za kravlje mleko.

U okviru serijala o najvećim izazovima u prvoj godini bebinog života, na redu je i 12. mesec od njenog rođenja. Iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd izdvajaju koji su to ključni izazovi kad dete puni godinu dana i kako ih što bolje proći.

Da li dete od godinu dana sme da pije kravlje mleko

Uvođenje kravljeg mleka u ishranu deteta se ne preporučuje pre navršene prve godine života jer ne zadovoljava sve njegove potrebe u tom periodu, a detetov digestivni sistem nije dovoljno razvijen, te nije u stanju da vari proteine kravljeg mleka, kažu iz Halo bebe.

„Kravlje mleko nema dovoljnu količinu gvožđa i esencijalnih masnih kiselina, zbog čega je moguća pojava anemije kod dece i negativan uticaj na razvoj mozga. Nema dovoljnu količinu cinka, selena, joda, vitamina A, D, C i E, a ima veliku količinu belančevina, čime je opterećen rad bubrega i povećava se mogućnost pojave alergija. A na sve to, ima preveliku količinu natrijuma, kalijuma i hlora.“

Zato tek posle prvog rođendana treba početi sa uvođenjem kravljeg mleka, i to isključivo punomasnog.

„Deci je potreban visok sadržaj esencijalnih masnih kiselina koje su neophodne za njihov rast i razvoj mozga. Do druge godine je potrebno  punomasno mleko, a posle je dovoljno i mleko od 2,8% mlečne masti. Dete u drugoj godini treba da pije od 500 do 700 mililitara punomasnog mleka dnevno, a više od ove količine nije poželjno zato što bi se tada smanjio unos druge hrane, posebno one bogate gvožđem i drugim neophodnim nutrijentima“, kažu iz Halo bebe.

A kada detetov organizam  postane spreman za kravlje mleko, ono će postati njegov dragocen saveznik – sjajan izvor kalcijuma, kao i  magnezijuma i vitamina A, značajnih za izgradnju kostiju i zuba, ali i za regulaciju koagulacije krvi i mišićne kontrakcije.

„Mleko obezbeđuje proteine za rast, ali i ugljene hidrate kao izvor energije. Uzimanje dovoljnih količina kalcijuma u ovom uzrastu smanjuje rizik od nastanka raznih oboljenja u kasnijem periodu života – hipertenzije (visokog krvnog pritiska), preloma kostiju…“

Kako privoleti bebu od 12 meseci da pije kravlje mleko

Neka deca teško prihvataju uvođenje kravljeg mleka, a iz Halo bebe savetuju šta tada činiti.

„Pokušajte sa malim količinama u početku. Vremenom povećavajte količinu kravljeg mleka. Možete da probate i da ga pomešate sa drugim namirnicama (žitaricama, povrćem, voćem). Ako dete nastavi da odbija mleko, pokušajte da mu date sutlijaš, griz , puding, kolač sa mlekom (koh)…“

Ukoliko vaše dete i pored uloženog truda odbija da pije kravlje mleko, ne očajavajte, kažu naše sagovornice.

„Dovoljno je da u istoj količini (do 500 ml) uzima kiselo-mlečne proizvode (kiselo mleko, jogurt, kefir), da se u ishrani povremeno nađe pavlaka, parče sira ili kajmaka i dete će dobiti sve što mu je neophodno za pravilan razvoj.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram