![](https://zadovoljna.nova.rs/wp-content/uploads/2021/12/31/1640946794-profimedia-0055042783-750x563.jpg)
Na Tviteru se već nekoliko dana raspreda o tome da li fizičko vaspitanje u školama treba ocenjivati ili ne, koji bi trebalo da budu standardi za ocenjivanje i da li ga možda treba ukinuti. Mišljenja su vrlo podeljena, a mame (kao i neke tate) se neumorno raspravljaju kako taj čas fizičkog treba da izgleda.
Fizičko vaspitanje je često bilo predmet rasprave – da li lošija ocena iz fizičkog treba da utiče na prosek, da li je taj predmet podjednako bitan kao ostali, kao i šta ako jednostavno neka deca ne mogu da preskoče kozlić? I mišljenja su, kao i pristupi nastavnika ovom predmetu, vrlo podeljena.
Је ли то коментар на ово? https://t.co/LbG3akQE3G
— Ж. Пантелић-Бунар 1244 (@Stari_ratnik) December 29, 2021
Neki roditelji su istakli značaj fizičkog vaspitanja i tih nekoliko časova nedeljno koji i te kako mogu da utiču na razvoj školaraca.
Фискултурна сала, козлић, струњача - 5х недељно!!!
— Булe (@BuleLfc) December 30, 2021
Све је више деце са сколиозом, кифозом, слабим видом...само због свакодневног недостатка физичке активности.
I još jedan korisnik se sa ovim stavom potpuno složio.
Није у питању спорт, већ КРЕТАЊЕ.
— Дебела Берта (@bg_lajavica) December 29, 2021
Већину деце колима довозе у школу, па тамо седе цео дан, онда дођу колима по њих, па код куће опет мобилни или таблет у руке и хоризонтала.
Неће им реп нарасти ако мало потрче или се разгибају на једном часу. Напротив.
Istaknut je i problem gojaznosti kod dece koji ne treba da služi kao opravdanje zašto ne treba da rade fizičko.
ali kao “deca su gojazna pa ne mogu da trče” pa za početak gojazna su jer se ne kreću i to se neće rešiti time što će biti oslobodjeni fizičkog, naprotiv
— Anja (@anjastanisic) December 29, 2021
Mnogim roditeljima nije problem postojanja časa fiskulture, nego samo ocenjivanje.
Kakvo smešno poredjenje. Ako su sva deca prošla inicijalni test za upis u školu, to znači da svi mogu da nauče matematiku, ali ne mogu svi brzo da trče. Ocenjivanje dece po fizičkoj predispoziciji je čista diskriminacija
— Aleksandar Maksimović (@antibot16859330) December 29, 2021
Znači, zahtev nekih roditelja je prilagoditi ocenjivanje, imaju i neke predloge kako to treba da izgleda i verovatno bi vrlo rado uticali na Pravilnik o opštim osnovama školskog programa, ako su uopšte i upoznati sa istim.
problem je, u velikom broju slucajeva, do nastavnog osoblja. fizicko, likovno i muzicko su predmeti koji bi trebali biti cist uzitak, a ne procene vestina, sposobnosti i talenta (ako izuzmemo teoriju). treba da se ocenjuju, ali ocena ne sme biti manja od 4, jer, verovali ili ne,
— ombre bre (@greatdictatorAV) December 29, 2021
*
Treba da ga imaju svakodnevno ali ga ne treba ocenjivati. Nemaju sva deca predispozicije da postgnu sve norme postavljene za najviše ocene, a ne mislim da zbog toga treba da im bude umanjen opšti uspeh i prosek.
— Nataša Dokučević (@dokuevi) December 29, 2021
Dok su neke mame za radikalno ukidanje ovog predmeta.
Ukinuti, ko je za sport, neka država omogući da ide besplatno, niti je svako za sport, ni za muzičko, ni za likovno. Uvesti sexualno obrazovanje, forsirati kulturu dijaloga i ponašanja, učiti decu kritičkom razmišljanju i stvarati intelektualce a ne magacionere.
— Minka (@biljounsnouls) December 29, 2021
Ipak je jedan roditelj na vrlo ironičan način predstavio besmisao čitave polemike.
Pa nema koristi, naravno. Ali kome je u interesu da imamo zdravu, fizički sposobnu decu?
— Alexa Raspopović🔥🔥🔥 (@carnivouros) December 29, 2021
Umesto toga, treba odgajati generacije debelih gmazova kojima će jedina fizička aktivnost biti drndanje prstima po ekranu mobilnog telefona dok u sebe salivaju hektolitre kokakole.
S obzirom na to da je istraživanje Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazalo da je u Srbiji u poslednjih 20 godina gojaznost porasla za 60 odsto, uočavamo da je stanje alarmantno kod dece školskog uzrasta.
Pedijatar Slavko Dušanov je za naš portal govorio o problemu gojaznosti kod dece.
„U praksi smo imali više slučajeva gojazne dece kojoj smo morali da radimo detaljne kontrole i šaljemo kod kardiologa na pregled i terapiju jer su dobila hipertenziju zbog viška kilograma. Zamislite dete od 15, 16 godina koje mora da pije lekove za pritisak jer je gojazno“, rekao je dr Dušanov.
Pitamo se da li je potreba majki da zaštite svoju decu od „monstruoznih“ preskakanja kozlića i ‘nepotrebnog znojenja’ zaista u interesu dece ili je jedina poenta na svetu imati što bolji prosek, čime se baca u senku fizičko zdravlje, a i navike koje će steći i nositi kroz ceo život.
***
Bonus video: Joga vežbe
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: