Koji su najčešći uzroci neplodnosti kod muškaraca?

neplodnost kod muškaraca
neplodnost kod muškaraca

Problem steriliteta pogađa i muškarce i žene, bez obzira na to kog su uzrasta. Statistički gledano u periodu od 1990. do 2019. godine broj muškaraca sa problemom neplodnosti porastao je za više od 76 odsto, što predstavlja znatno povećanje. Ipak, uz napredne metode lečenja problem steriliteta kod muškaraca je u najvećem broju slučajeva rešiv uz reakciju na vreme.

Kako se procenjuje plodnost muškaraca?

Osnovni test kojim se procenjuje plodnost kod muškaraca je spermogram. Na kvalitet i sazrevanje spermatozoida utiču brojni faktori poput povreda, većih hirurških intervencija, urogenitalnih infekcija, imoloških ili endokrinih faktora, kao i genetskih poremećaja.

Analiza ejakulata je prvi korak pri proceni plodnosti i ovo je laboratorijska analiza koju je moguće obaviti u gotovo svakoj zdravstvenoj ustanovi ili laboratoriji. Zbog toga se kod parova koji imaju nezaštićen seks duže od godinu dana bez napretka u začeću savetuje obavljanje analiza, kod muškarca najpre upravo spermograma.

Šta utiče na neplodnost?

Najpre, određene životne navike mogu negativno uticati na reproduktivno zdravlje muškaraca. Problem neplodnosti posebno može biti izražen ako muškarac konzumira cigarete, marihuanu ili teže droge, konzumira anaboličke steroide, konzumira lekove za artritis, depresiju, rak, ima bolesti poput dijabetesa, pati od gojaznosti, ima istoriju bolesti poput hlamidije ili gonoreje i drugo.

Ovo su spoljni faktori koji mogu uticati na neplodnost, no – deo slučajeva karakterišu i genetske predispozicije i faktori koji nisu vezani za stil života. Faktori koji mogu uticati na plodnost vezuju se i za tipove poslova, te istražvanja pokazuju da muškarci koji su izloženi otrovnim supstanacama imaju češće probleme sa sterilitetom. U ove tipove poslova ubrajaju se poslovi koji uključuju pesticide, rad u štampariji, metaloprerađivačkoj industriji, hemijskoj industriji, nuklearnim postrojenjima.

Treba napomenuti i da je gojaznost jedan od faktora koji negativno utiče na plodnost muškaraca. Muškarac treba da reguliše svoju telesnu težinu pre nego što krene da radi na začeću. Razlog je taj što višak masti u organizmu pokreće pretvaranje testosterona u estrogen, što smanjuje broj spermatozoida i negativno utiče na kvalitet.

Problemi sa brojnošću i pokretljivošću spermatozoida

Ono što je jednostavno uočiti je količina sperme koju muškarac izbacuje pri orgazmu. Kada su spermatozoidi spori ili abnormalnog oblika, šanse za oplođenje su niske. Niz je razloga koji mogu dovesti do problema ovog tipa. Povrede, izlaganje visokoj toploti, genetski problemi, droge su samo neki od mogućih razloga.

Načini za rešavanje problema neplodnosti

Istraživanja pokazuju da se u situacijama problema sa začećem kod parova problem vezuje za muškarca u 40% slučajeva i isto toliko slučajeva ženi, dok ostatak čine parovi kod kojih obe osobe imaju problem steriliteta, kao i oni kod kojih ne postoji objektivno utvrđen razlog steriliteta.

Ono što je ohrabrujuće je da više od dve trećine parova koji na vreme uvide problem i obrate se lekaru uspešno i pozitivno reše ovaj problem.

Metode za rešenje ovog problema mogu varirati u zavisnosti od samog izvora problema, uzrasta i brojnih drugih fakora, te je univerzalno rešenje teško navesti. Ono što je uvek savet je da se obratite lekaru i da zatražite dalja ispitivanja i savetovanje o narednim koracima.

Ono što jeste dobra prilika za konsultacije su besplatni događaji poput nedavno održanog u Beogradu na kome je više od 40 parova imalo priliku da razgovara sa lekarskim timom jedne od klinika iz Istanbula, klinike poznate po savremenim tretmanima koje domaće klinike mahom ne izvode, a koji donose uspeh u začeću i kod parova kod kojih se šanse za dobijanje potomstva procenjuju u niskom procentu.

Specijalista urologije i lekar na klinici dr. Emre Bakircioglu poseban osvrt dao je na stanje koje se medicinskim rečnikom naziva azoospermija. Ovaj primer navodimo kao stanje koje se javlja kod oko 1 procenta muške populacije koji imaju poteškoća sa plodnošću i koi se vezuje za testise. Primera radi, visoku uspešnost u rešavanju problema neplodnosti kod muškaraca ovog tipa donosi niz pregleda i dijagnostičkih tretmana, kao i otvaranje kanala mikrohirurškim putem, a što je tretman koji retko koja klinika u našem regionu obavlja.

Koraci za utvrđivanje problematike neplodnosti kod muškaraca

Ukoliko smatrate da postoji mogućnost da se usled više pokušaja začeća suočavate sa problemom neplodnosti, savetujemo praćenje sledećih koraka:
• Evidentirajte period u kome imate nezaštićen seksualni odnos
• Ukoliko je period duži od godinu dana, a ne dolazi do začeća – vreme je da se obratite lekaru
• Spermogram je prva i najvažnija metoda kojom u startu možete odrediti kvalitet sperme

• Uz rezultate spermograma nastavite dalje preglede po savetu lekara