Planiraš bebu, pa razmišljaš koje bi sve testove trebalo da uradiš pre nego što zatrudniš. Da li je redovan ginekološki pregled dovoljan ili su potrebne dodatne analize, priča dr Mima Fazlagić, ginekološkinja.
Dr Mima Fazlagić za početak izdvaja šta je najvažnije da žena zna ako želi bebu.
„Važno je da žena uradi redovne preglede, da inače ide na neophodne godišnje preglede, pa onda da proba da pravi bebu.“
Doktorka ističe i kako treba znati da ne može sve odmah.
„Prvo probajte. Pritom, nema pravila, ali obično do začeća prođe nekoliko meseci. Ne može se to odmah desiti i to ne mora da znači da nešto nije u redu. Jednostavno, često treba malo vremena.“
Doktorka napominje i da ne treba stvarati tenziju jer to može da utiče mnogo na sve.
„Meni se često u praksi dešava da žena izgubi vreme želeći da bude sve savršeno, a šta je to savršeno… I dok ode na sve analize koje obično i nisu potrebne, mogla je biti trudna…“
Redovan godišnji pregled dovoljan
Dakle, prvi i osnovni korak pre trudnoće jeste osnovni ginekološki pregled.
„Godišnji ginekološki pregledi su svugde isti i sprovode se u svim domovima zdravlja. Treba da obuhvati ultrazvuk, kolposkopiju i papa test. I to je dovoljno“, kaže dr Mima Fazlagić.
Kolposkopija podrazumeva posmatranje grlića materice i vagine pod mikroskopom koji se naziva kolposkop i otkrivanje bilo kakvih sumnjivih promena.
Ginekološkim ultrazvukom lekar gleda organe u maloj karlici i definiše položaj, veličinu i građu materice, jajnika i jajovoda.
Papa test, tj. Papanikolau ili Pap test, služi da bi se proverilo da li postoje kancerozna ili prekancerozna stanja grlića materice. Velika prednost ovog testa je sposobnost da otkrije rak grlića materice u ranijim fazama, što omogućava blagovremeno lečenje.
Ova tri testa u okviru redovnog godišnjeg ginekološkog pregleda treba da se podrazumevaju i jesu prevencija, s tim što, u slučaju da postoji neki problem, taj godišnji pregled se može proširiti dodatni brisevima, kaže ginekološkinja Mima Fazlagić.
Ipak, kako navodi, ako nema tegoba, ovaj paket je generalno dovoljan za sve žene, i one koje planiraju bebu.
„Ako radite jednom godišnje papa test i ultrazvuk, dakle idete redovno na kontrole, to već daje jasnu sliku o vašem ginekološkom zdravlju i, ako planirate trudnoću, a uradite ih, to je suštinski dovoljno.“
Međutim, mnoge žene ipak rade testove na razne infekcije baš u želji da provere da li su pre začeća ginekološki zdrave.
„Vrše se analize na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, s tim što su to specifične analize, pa može da se desi da ih žena uradi u jednoj istoj laboratoriji, a u sedam dana, bez ikakve terapije, bude i pozitivna i negativna na njih. Bris za slične dodatne analize se uzima obično ako imate neku tegobu. Takođe, ako bebu pravite više od četiri ili pet meseci, a nje nema, prirodno, osim redovnog godišnjeg pregleda, rade se dodatne analize“.
U suprotnom, lako se ode u krajnost.
„U 80 odsto slučajeva sve bude u redu i zato, ako idete redovno lekaru, ne razmišljajte previše o analizama i nalazima, već se opustite. Ne treba u startu praviti problem gde ga nema.“
Folna kiselina
Doktorka ipak pored osnovnog ginekološkog pregleda ima još jedan savet.
„Žena koja planira trudnoću treba da pije folnu kiselinu. To je običaj svugde u svetu jer se time smanjuju rizici za razne anomalije centralnog nervnog sistema bebe.“
A ako pored svega bebe nema…
„Ukoliko trudnoće nema posle nekoliko meseci ili žena ima neku dilemu, tad naravno treba da se javi ginekologu koji će savetovati šta i kako dalje.“
*
Svi oni koji imaju bilo kakvih problema sa začećem, mogu da se obrate Centru za vantelesnu oplodnju. Tu ćete dobiti važne informacije o svemu što vas zanima – i ako samo želite da se informišete i ako uveliko razmišljate o procesu vantelesne oplodnje.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
BONUS VIDEO: DAN MAJKE TROJKI