Kako vaspitavam sina da ne bude kreten kad poraste: Iskrene priče majki iz Srbije

LJM Photo / DesignPics / Profimedia

Vreme je da pričamo o ovome.

Odnos majke i sina je po mnogo čemu specifičan. Isto kao što tate i ćerke imaju tu posebnu vezu, tako i mame od prvog dana zauzimaju mesto najbitnije žene u životima svojih mezimaca. Tako da će verovatno njihovi saveti, način na koji ih vaspitavaju i gaje imati veliki uticaj na njihov emotivni život, ali i na stav koji će zauzeti kao odrasli muškarci. Nažalost, opet se sve češće srećemo sa podelama na muške i ženske poslove, sa teorijama i frazama da „muškarci ne rade određene stvari“ ili da nije „za muško“ da uskoči tamo „gde je ženi mesto“.

Zato sam pitala tri mame šta one rade kako njihovi sinovi ne bi izrasli u kretene, te se nadam da će vas njihovi odgovori podstaći da uvrstite neku od ovih navika vašu u svakodnevicu.

Ivana, 49

„Vaspitavala sam ga valjda slično kao što su i mene moji. Nisam ja baš pravila razliku niti osvešćivala da treba da radim nešto drugačije nego da sam imala devojčicu. Podižeš valjda dobre ljude bez obzira na pol. Znao je samo od vrtića da se nikad ne diže ruka na devojčice, čak i ako njega neka udari, da se skloni i kaže joj da joj je, na primer, ružna frizura, ali bez nasilja. Ja sam mnogo pričala s njim, imala sam i sreće da je bio dete s kojim se mnoge stvari rešavaju razgovorom. Ali ne ono da ga davim i držim mu neke lekcije, nego da čujem kako razmišlja i ponudim neko svoje viđenje stvari. Vaspitavala sam ga liberalno, ali su se uvek znale određene, vrlo jasne granice. Dosta smo putovali da bi dobio širinu i shvatio da postoji drugačije, kao i da je to drugačije super. I nekako je najvažnije kakav primer ti daješ svojim postupcima, sitnicama, svakodnevicom. Pričali smo otvoreno i o zaljubljivanju, dobio je odgovore i na prva dečja pitanja o seksu, ali taj rad na deci ne treba da prestane ni kad odrastu. Danas ne znam više koliki uticaj imam na njega jer ima 22 godine, ali često polemišemo o odnosima, očekivanjima koja ima od devojaka, ljudi. Dešava se naravno da se ne slažemo, pa se posvađamo, važno je ne odustati nikad, svaki dan je neki roditeljski popravni. Evo ja sam zakazala u tome da bude samostalan kad je hrana u pitanju, sve mu je bilo servirano do 20. I onda sam se uplašila da će to sutra očekivati od svoje devojke ili žene, pa sam prestala da kuvam i nabavljam. Ako ne spremi – gladan je. I tako je bio primoran da nauči da skuva i ne očekuje od mene to.“

Zorica, 49

„Sigurno nešto radim pogrešno ali… Sad su malo veći, tinejdžeri. ali kada su bili mali, pravila sam se da spavam kad spremaju doručak. Prštalo je ulje na sve strane, izlazila jaja iz tiganja po šporetu, ali nisam htela da pritrčavam – neka nauče da kuvaju da ne budu gladni. Takođe, prvi put kad su tražili da im dam donji veš – ja sam rekla: ‘Neću, nađi sam’. Ne mogu da kažem da mi i danas ne traže, ali ja im i danas ne donosim i ne tražim veš, moraju to sami da rade. Jedan je naučio da pegla majicu za školu, a sad i za izlazak sa devojkom. Naravno, da me i sad zovu da mi kažu da su gladni i da pitaju kad se vraćam s posla da im nešto spremim. Samo im kažem: ‘Snađite se!’ ili ih nasmejem tim dobrim savetom da naprave Ikea sendvič od sastojaka u fižideru. Jedan ima devojku, obeležavaju svaku mesečnicu, on štedi za poklone, kupuje joj cveće, postavlja se prema njoj zaštitnički. Obojica su već od šesnaeste počeli da rade. Ako uspem bar malčice u tome da ne budu gladni razmaženi hipohondri – biću srećna.“

Svetlana, 40

„Moji sinovi su još mali, imaju osam i šest godina, ipak, sa njima redovno razgovaram o emocijama. Mlađeg sina smo nekoliko puta primetili da uoči neku lepu devojčicu, koju posmatra, ali se uvek postidi, tada mu priđem i kažem da je to u redu, i da se slobodno druži sa njom. Želim da znaju da kažu da su srećni, zaljubljeni, tužni, ljuti, povređeni, besni i da znaju da to obrazlože. Mislim da će tako naučiti i da rešavaju sve konflikte bez ružnih reči ili agresije, da će umeti na pravi način da razumeju sebe, ali svoju partnerku sutra. Pored toga, imaju obavezu da raspreme za sobom sve, od stola, odeće do sobe i igračaka, i to nikada ne radim umesto njih. Kod su kod kuće, ne važi pravilo da postoje muški ili ženski poslovi, svi radimo sve zajedno. A kada je reč o ophođenju prema drugaricama, nikada do sada nismo imali problem, ali im uvek govorim da nikada ne smeju da udare devojčice, ali da ih uvek zaštite ako treba.“

Bonus video:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram