Kako Danci pričaju s decom o seksu: Počinju s četiri godine, a ključna reč je „kropsglad“

Foto:Shutterstock

Kako to rade roditelji u zemlji koju više od 40 godina zaredom proglašavaju za jednu od najsrećnijih na svetu?

Deca umeju da postave raznorazna pitanja o seksualnosti i odnosima i to ume da bude vrlo nezgodno za roditelje. Njihov mali mozgići pokušavaju da shvate ono što im je nepoznato, a roditelji po pravilu strepe da ne kažu nešto pogrešno što će eventualno ostaviti posledice.

Foto:Shutterstock

Ali ako znamo da su deca i mladi danas izloženi svakakvim sadržajima sa interneta i da to niko ne može da u potpunosti kontroliše, jasno je da je svakako bolje da ono osnovno na vreme saznaju od roditelja nego iz nekog pogrešnog izvora.

Istraživanja pokazuju da što ranije razgovaramo o telu i seksualnosti sa svojom decom, to više stvaramo blisku vezu sa njima i štitimo ih od moguće štete sa strane.

A kako to rade roditelji u zemlji koju više od 40 godina zaredom proglašavaju za jednu od najsrećnijih na svetu?

Foto: Paul Bradbury / Caia Image / Profimedia

U Danskoj veruju da roditelji treba da počnu da pričaju sa detetom o seksu već kad napuni četiri, pet godina. I to treba da se radi iskreno.

Tamo tokom godine organizuju aktivnosti posvećane seksualnom obrazovanju i tada se roditeljima i nastavnicima širom Danske daju informacije koje će im pomoći u razgovoru sa decom.

A da bi se roditeljima ovaj izazov dodatno olakšao, na sajtu TheDanishWay pišu kako sa decom razgovarati o seksu i zašto je to vrlo važno.

Probijte led i počnite da pričate

Baš poput ulaska u hladniju vodu koji je isprva neugodan, ali ubrzo počne da osvežava i prija, i razgovor sa detetom o seksualnosti automatski postane lakši čim se pređe početna barijera. Možda nije lako izgovoriti tu prvu rečenicu, ali znajte da ćete odmah osetiti olakšanje čim prve reči počnu da klize.

Stvorite prilike za razgovor, koristite prave reči i ne morališite

Seksualnost nije jedan razgovor – to je razgovor koji traje do kraja života. Čitajte knjige o telu i pravljenju beba namenjene maloj deci, koristite pravu terminologiju, pokušajte da budete jasni sa objašnjenjima koja odgovaraju uzrastu vašeg deteta. Odgovarajte na pitanja iskreno.

Ne zaboravite da su ton i reakcija veoma važni. Ako kažete „pričaćemo o ovome kada budeš stariji“, to može da dete navede da se uzdrži od pitanja. A važno je da dete zna da uvek može da vas pita sve što ga zanima. Nećete uvek imati odgovor i to je u redu, ali ako ste iskreni, to će stvoriti jaku vezu među vama, koja je neprocenjiva.

Naučite telesnu sreću

Na danskom postoji izraz „kropsglad” što bukvalno znači telesna sreća. To je izuzetno važan deo seksualnog vaspitanja. Način na koji se ophodimo i razgovaramo o našem telu je veoma povezan sa blagostanjem. Istraživanja pokazuju da roditelj istog pola ima ogroman uticaj na to kako dete vidi sebe. Tako će majka koja kaže sebi pred ogledalom „moje butine su odvratne“, ali svojoj ćerki kaže „lepa si“, imati veliki uticaj na to kako ćerka vidi sebe.

Ono što govorimo je zaista važno, a pošto deca oponašaju roditelje, gledajte da budete ljubazni i prema sebi i drugima. Što dete ima zdraviji odnos prema svom telu i ne oseća osudu zbog toga kako izgleda, to će biti srećnije.

Što pre razgovarajte o tehnologiji

Vrlo je važno da s detetom razgovarate o društvenim mrežama, i to na vreme. Bilo da se radi o iskustvima drugara, zajedničkom gledanju filmova ili situacijama u vestima, postavljajte pitanja bez moralisanja. Mnoga deca, na primer, ne shvataju da se slike na društvenim mrežama retuširaju i zbog toga mogu da se osete loše. Možda ne znaju kako da se nose sa neprijatnim slikama ili kada im priđe stranac. Dajte detetu do znanja da uvek može da da vam se obrati. Razgovor o tome će ga zaštititi na mnogo načina i sjajan je osećaj imati takvu vezu.

Napravite roditeljsku grupu

Podrška je osnov i zato razgovarajte sa drugima o svom iskustvu. Možda tako dobijete dobre ideje od drugih roditelja. U ovo doba tehnologije, iskustvo drugih može biti od velike pomoći.

Ako se ikada zabrinete zbog toga šta vaše dete radi ili vidi, nemojte to ignorisati. Dajte sve od sebe da racionalno prosudite šta je normalno za detetov uzrast i podelite to sa bliskim ljudima ili potražite stručnu pomoć.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram