Kako da beba prespava noć: Saveti mama iz Srbije kojima je to uspelo

Kako da beba prespava noć
Kako da beba prespava noć; Foto: Privatna arhiva/Zadovoljna.rs

Kako da beba prespava noć? Ovo je pitanje koje postavlja većina novopečenih mama, a ma koliko se trudile da poštuju sve savete i pravila, mnogima i dalje ne uspeva da izguraju do jutra bez bar jednog buđenja.

Kako je nastao izraz „spava kao beba“, mnoge će se tad zapitati, jer njihova beba ne spava spokojno ni pola sata, budi se na svaki šum, a posebno na zvuk majke koja je sebi skuvala kafu.

Trening spavanja za bebe sve je popularniji koncept i kod nas i dok su razvojni psiholozi složno protiv ovih metoda, roditelji su spremni da izdvoje i po nekoliko stotina evra da bi naučili svoje dete kako da se uspava, kako da produži dremke i u krajnjem cilju – kako da prespava noć.

Mame sa kojima sam razgovarala na ovu temu spadaju u grupu onih koje su ili u izvesnoj meri ili potpuno primenile neki vid treninga spavanja, a ovo su njihova lična iskustva:

Ana (38)

Ne postoji jedan odgovor na ovo pitanje, radiš uvek nekoliko stvari, pa i to ne garantuje da će beba spavati jer je to beba, ali mi smo dosadašnjim rezultatima zadovoljni. Kod mene je glavno da pratim njegov raspored i trudim se da tokom dana uvek ima broj sati sna koji se preporučuje za njegov uzrast, pa da bih to postigla, dete mi ne spava napolju, ne spava u kolicima, ne spava u autu, već isključivo kod kuće u svojoj zamračenoj sobi, koristim i belu buku jer imam stariju ćerku, pa da ga ona ne bi budila. Mislim da je bilo ključno to što sam ga naučila da se sam uspava.

@ana_bellotti Replying to @Davids – previše je opširno da bi sve stalo u jedan video, tako da – uskoro 2. deo 🙂 #fyp #uspavljivanjebeba #tiktoksrbija #balkantiktok ♬ original sound – Ana Bellotti

@ana_bellotti Replying to @Davids Evo i drugog dela priče o tome kako smo naučili Matea da se sam uspavljuje 🙂 #fyp #uspavljivanjebeba #sleeptraining #tiktoksrbija #balkantiktok ♬ La Vie En Rose – Elise Azkoul

Takođe, nešto što je za naše podneblje čudno, moja deca idu na spavanje između 7 i 8 uveče, i zimi i leti, bez obzira na to što je u to vreme često i dalje dan. To je za njih biološko vreme za spavanje, tad najlakše zaspu i najbolje spavaju. Tačno je da se ja zbog toga odričem vremena koje bih provela s njima, večernjih, šetnji, dužeg boravka u parku, i ostalih izlazaka napolje uveče s njima, ali jednostavno smatram da moja deca nemaju šta da traže budna posle osam uveče.

Ipak, važno je da se kaže da treba imati realna očekivanja, jer ako beba ima dva meseca, nije realno da će spavati celu noć, osim ako nije baš taj tip deteta. Ili na primer, to što je prespavao tri noći zaredom, ne znači da će i četvrtu. Prosto, nekad spavaju, nekad ne spavaju i to je sve normalno i ne treba se nervirati.

Sanja (35)

Naša beba je bila jedna od onih koje su posle dva meseca počele da spavaju celu noć. Pošto sam dojila, dešavalo se da moram da ustajem da bih se izmlazala jer bi mi u suprotnom grudi eksplodirale. Do njegovog šestog meseca smo bili najsrećniji roditelji na svetu, a onda je došla jedna velika regresija sna koja nas je poremetila kao uragan. Ne samo da je odjednom prestao da spava celu noć, nego mi se činilo da je on potpuno prestao da spava osim ako ne spava na mojim dojakama, na meni ili bar pored mene.

Budio se po šest, sedam puta noću da siki i nije postojao način da spava tokom dana ukoliko ja ne ležim pored njega i držim ga za rukicu. U početku sam se nekako borila s tim, međutim, kako je vreme prolazilo, postajalo je psihički i fizički sve napornije, ja sam bila hronično neispavana, dešavalo se nekad da nedeljama ne povežem više od pola sata sna u kontinuitetu.

I tako smo posle četiri meseca, kad je on imao 10 meseci, a ja bila na korak od povratka na posao, odlučili da platimo trening spavanja. U tom trenutku nas je sa nekim popustom koštalo 200 evra, trajalo je dve nedelje i, iskreno, kakvi god bili komentari okoline, a bili su razni, vredelo je svaki dinar. Kod nas je ključno bilo da se poštuju budni prozori i da dete prvo prihvati da se uspava sa tatom, a onda i da nauči da se uspava sam.

Poštovanje budnih prozora značilo je pre svega da ga uveče uspavljujemo 12 sati nakon što je ustao ujutro. Znači, ako se probudio u 6, već od 18h smo ulazili u proces uspavljivanja. Mnogi roditelji prave grešku misleći da što je beba umornija lakše će zaspati. Sva istraživanja pokazuju da to nije tačno. Naprotiv, umorna beba se mnogo teže uspava i mnogo lošije spava.

Trening spavanja za bebe
Trening spavanja za bebe; Foto: Emma Kim / ImageSource / Profimedia

Takođe, za nas je bilo prelomno da prestanemo da ga uspavljujemo na dojci, odnosno da razdvojimo sisanje od uspavljivanja. Tako ga ja prvo podojim, pa onda umivanje, presvlačenje, maženje i na kraju uspavljivanje sa tatom. Doduše, nije bilo lako tati da ga uspava, bebac je bio uporan, plakao je sat vremena u njegovom naručju, ali poenta treninga je bila da i mi ostanemo dosledni i uporni i da ni tata ni ja ne pokleknemo. U tom trenutku su njih dvojica bili sami u sobi, ja sam stajala iza zatvorenih vrata i ponavljala sebi da je na sigurnom i da je tu za njega tata koji ga voli jednako kao ja. Na kraju je odustao i zaspao i, nećete verovati, te prve noći je prespavao 11 sati bez buđenja.

Ipak, moram da priznam da nismo ostali dosledni svemu što smo naučili na tom treningu. Na primer, vrlo brzo smo odustali od toga da ostavljamo dete da se uspava samo jer smo shvatili i procenili da smo mu u tim trenucima ipak potrebni i da nam je važno da u tom smislu budemo tu za njega. Mislim da je važno da koliko god poštujete pravila i savete stručnjaka i ljudi iz okoline, na kraju ipak presečete s onim što je vama najbliže i što vi osećate kao prirodno za svoje dete.

Saveti veštačke inteligencije na pitanje kako da beba prespava noć

Spavanje beba
Potrebno je mnogo vremena i strpljenja da bi beba naučila sama da se uspava; Foto: famveld / Alamy / Alamy / Profimedia

Rutina pred spavanje

Uvedite rutinu pred spavanje koja će signalizirati bebi da je vreme za spavanje. To može uključivati kupanje, čitanje priče ili nežnu masažu.

Stvaranje udobnog okruženja

Obezbedite mirno, tamno i tiho okruženje za spavanje. Podesite temperaturu sobe tako da bude prijatna za bebu.

Hranjenje

Neka poslednji obrok pre spavanja bude obilan kako bi beba bila sita. Ako je dovoljno stara, možete pokušati uvesti večernju kašicu ili mlečnu formulu koja je hranljivija.

Pazite na ritam spavanja

Pokušajte da održite isto vreme spavanja svake večeri i buđenja svakog jutra kako biste bebin cirkadijalni ritam održavali konzistentnim.

Samouspavljivanje

Podstičite bebu da nauči da se sama uspava, umirivanjem je u krevetu, ali ne nužno držanjem u naručju do potpunog zaspavanja.

Praćenje signala

Pokušajte prepoznati kada je beba umorna i spremna za spavanje. Neke bebe daju znakove umora poput trljanja očiju ili besciljnog plakanja.

Strpljenje

Budite strpljivi. Bebe se razvijaju i svaka od njih ima svoj ritam spavanja. Nekima će trebati više vremena da prespavaju noć, dok će druge brže usvojiti tu naviku.

Važno je imati na umu da je svaka beba jedinstvena i da ne postoji univerzalni metod koji će garantovati da će vaša beba prespavati noć. Bitno je da prilagodite strategije u skladu s potrebama i temperamentom vaše bebe. Ako imate zabrinutosti ili teškoće, uvek se obratite pedijatru za savet i podršku.

POGLEDAJTE EPIZODU PODKASTA MAMAZJANIJA POSVEĆENU TRENINGU SPAVANJA ZA BEBE:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram