Mnoge roditelje muči pitanje kako najbolje negovati bolesno dete, posebno kad ima visoku temperaturu. Odgovor za Zadovoljnu daju iz Telefonskog savetovališta Halo beba.
Visoka temperatura uvek izaziva zabrinutost kod roditelja, posebno ako dete prvi put ima temperaturu. Zato je na pregledu kod lekara potrebno pažljivo slušati savete lekara, posebno one koji se odnose na način uzimanja lekova, kažu za portal Zadovoljna iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
„Treba zapisati šta je lekar savetovao. Ako se taj momenat propustiti, treba zamoliti farmaceuta da napiše na kutiji leka koliko leka treba da dati (obično je to sirup) i u kojim vremenskim intervalima.“
Naše sagovornice ističu da su lekovi za snižavanje temperature obično na bazi paracetamola ili ibuprofena.
Na koliko sati se piju antipiretici
„Razmak između dve doze sirupa na bazi paracetamola je od četiri do šest sati, a na bazi ibuprofena od šest do osam sati. Doze se određuju prema uzrastu i telesnoj težini deteta. Treba proveriti šta piše u uputstvu za upotrebu leka. Najlakše je preporučenu količinu leka odrediti putem graduisanog šprica. U nekim lekovima (sirupima) se nalazi graduisana merica za doziranje leka ili kašičica.“
Iz Halo bebe napominju da nije preporučljivo koristiti kućne kašičice.
„One su različite veličine i nije moguće precizno odrediti dozu leka.“
Takođe, lekar može savetovati i lek u vidu čepića koji se plasiraju rektalno ili ponekad kombinaciju lekova – naizmenično davanje sirupa na bazi paracetamola i ibuprofena.
„Lek treba dati detetu kada je temperatura izmerena ispod pazuha preko 38,5 stepeni. Tad dete treba raskomotiti, provetriti prostoriju, a temperatura u prostoriji ne treba da prelazi 22 stepena.“
Iz Halo bebe savetuju i da dete treba kupati u mlakoj vodi, ne hladnoj, do 10 minuta. A da sve prođe lakše, u kadicu možete da stavite igračke da se dete zabavi.
„Nakon kupanja dete treba uviti samo u čaršav ili peškir. Ostavite ga nakratko tako vlažno da se osuši. Nakon toga mu obucite tanju, pamučnu i širu garderobu.“
Mokra pelena
Dete možete rashladiti i orošavanjem.
„Pokvasite pelenu, sunđer ili manji peširić mlakom vodom, prebrište i kvasite čelo, vrat, ruke, noge…pa pustite da se osuši na vazduhu. Takođe, nudite dete da češće uzima tečnost (vodu, sveže ceđene sokove, kompote, bistre supe).“
Kako kažu ih Halo bebe, apetit je detetu tada obično smanjen, pa treba davati lako svarljive, manje i češće obroke. Ako beba sisa, češće je treba dojiti.
„Očekivano je da temperatura u roku od sat vremena od davanja leka polako počne da se snižava (pola do jednog stepena). Ne treba očekivati da će odmah temperatura pasti na normalnu (ispod 37 stepeni). Zapišite kada je dat lek, koja doza i kolika je bila temperatura u tom trenutku. To će olakšati praćenje kretanja temperature i pravilno davanje lekova.“
Ako dete po isteku od četiri ili čest sati nema temperaturu, iz Halo bebe kažu da nema potrebe davati lek protiv temperature, tj. antipiretik.
„Ukoliko detetu poraste temperatura preko 38,5 stepeni pre isteka tog vremena, potrebno je da se pokuša sa povećanjem razmaka do sledeće doze kupanjem i rashlađivanjem . Ne bi trebalo iz straha od temperature smanjivati razmake između dve doze leka ili povećavati preporučenu dozu.“
Pritom, ako dete uzima tečnost, živahno je, ne odbija obroke, nema druge simptome – ne treba previše brinuti. Vremenski intervali bez temperature će postepeno biti sve veći i ono će se najverovatnije za par dana oporaviti.
„Ako dete ne reaguje na dati lek, temperatura i dalje ostaje visoka ili raste preko 39 do 40 i pored svih preduzetih mera, dete odbija da uzima tečnost i hranu, veoma je pospano, ječi, stenje, veoma je bledo, malaksalo ili ima i neke druge simptome, potrebno je obaviti kontrolni lekarski pregled.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
BONUS VIDEO: DAN MAJKE TROJKI