Halo beba odgovara na pitanja koja najviše muče roditelje

bebe korona porodilje
Foto:Shutterstock/ bibiphoto

U okviru novog serijala na portalu Zadovoljna.rs, odgovaramo na najčešća pitanja koja muče novopečene roditelje. Iz Telefonskog savetovališta Halo beba za portal Zadovoljna.rs rešavaju dileme o dojenju, osipu od pelena, grčevima, nezi pupka, ali prvo krećemo od početka i dajemo korisne savete o dolasku patronažne sestre u porodicu kad beba stigne kući.

Buduće mame i tate često strepe kako će brinuti o bebi kada dođu kući iz porodilišta. Presvlačenje, kupanje, dojenje, obrada pupčanog patrljka – sve se to čini kao prepreka u prvim danima bebinog života. Srećom, za sve roditelje tu je patronažna sestra koja ih uči o svim tim stvarima. Iz Telefonskog savetovališta Halo beba Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd za portal Zadovoljna.rs govore ko može da očekuje pomoć patronažne sestre.

Pročitajte još:

„Svaki dom zdravlja ima polivalentnu patronažnu službu u kojoj rade visoko obrazovane medicinske sestre. Patronažnu sestru mogu da očekuju trudnice, porodice sa novorođenčetom, kao i porodice sa odojčetom i malim detetom. Tokom boravka u porodilištu mame ostavljaju svoje podatke, tačnu adresu stanovanja (gde žive, a ne šta piše u dokumentima) i kontakt telefon. Sva porodilišta u Beogradu, svakoga dana dostavljaju podatke o mamama koje napuštaju porodilište, telefonskom savetovalištu Halo beba. Halo beba poziva sve mame da proveri tačnost podataka, kao i da preciznije odredi lokaciju gde žive mama i beba, da proveri kako se snalaze po dolasku kući i da ih obavesti o dolasku patronažne sestre. Zatim sve te podatke klasifikovane i precizno sređene Halo beba šalje polivalentnim patronažnim službama domova zdravlja.“

Svi novopečeni roditelji imaju pravo na posetu patronažne sestre

Savetnice Halo bebe pričaju i kad patronažna sestra prvi put dolazi u kuću.

„Ona dolazi u porodicu dan po izlasku mame i bebe iz porodilišta. Svaka patronažna sestra ima svoj mikrorejon na opštini koju pokriva taj dom zdravlja. Svi novopečeni roditelji u našoj zemlji imaju pravo na posetu patronažne sestre. Patronažna sestra, ili kako je roditelji često nazivaju prijatelj porodice, ima cilj da mamu i tatu nauči i obuči da potpuno samostalno obavljaju svakodnevnu negu bebe.“

Naše sagovornice govore šta ta pomoć konkretno predstavlja.

„Patronažna sestra mami pomaže da se uspostavi dojenje, daje savete u vezi higijene i nege mame posle porođaja. Tatama pomaže da nauče kako se beba presvlači, kako se kupa, kako im se čisti nos, seku noktići ili obrađuje pupčani patrljak. Sve to, ali i još mnogo finih i delikatnih, neopipljivih stvari u porodici radi i posmatra patronažna sestra. Ona je podrška i pomoć roditeljima da se adaptiraju na sve novonastale situacije sa bebom, ali i da uspostave harmoničan porodični odnos.“

Iz Halo bebe kažu i da patronažna sestra dolazi u pet poseta porodici po izlasku mame i bebe iz porodilišta, a posete se realizuju po dogovoru sa porodicom i proceni patronažne sestre.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram