Ginekolog Igor Popović: Kako u Francuskoj izgleda praćenje trudnoće i šta je sve ženama tamo dostupno

ginekolog Igor Popović
Ginekolog Igor Popović Foto Privatna arhiva

Kako izgleda praćenje trudnoće u Francuskoj i šta je trudnicama tamo obezbeđeno, objašnjava ginekolog Igor Popović iz Nice.

Doktor Igor Popović, rođen 1974. u Beogradu, maturirao je u Petoj beogradskoj gimnaziji 1992. Sticajem okolnosti, iste te godine posle mature preselio se za Pariz. Tamo je posle položenog prijemnog ispita upisao medicinski fakultet Necker Enfants Malades univerzitet Paris Cité. Danas je doktor Igor Popović vrlo uspešan ginekolog specijalizovan za praćenje trudnoće i porođaje. Bogato iskustvo sticao je u bolnicama širom Francuske, a od 2018. radi sa čuvenim doktorom Lukom Velemirom. Doktor Popović sada za Zadavoljna.rs objašnjava kako izgleda praćenje trudnoće u Francuskoj, koji pregledi su obavezni, šta se plaća, a šta je besplatno, ali i koji suplementi su u trudnoći preporučljivi.

Ginekolog Igor Popović
Ginekolog Igor Popović Foto Privatna arhiva

U Srbiji je česta praksa da žene vode trudnoću privatno, a onda se porode u nekom državnom porodilištu. Jednostavno, u privatnim ordinacijama redovni pregledi se završavaju neuporedivo brže i lakše, ali zato porođaj privatno košta prilično i većina žena se porađa u državnim ustanovama.

Polovina žena vođenje trudnoće i porođaj bira privatno

Što se Francuske tiče, naš sagovornik kaže da su tamo privatna i državna praksa u većini slučajeva striktno odvojene.

„U velikim gradovima Francuske otprilike polovina pacijentkinja se odlučuje za vođenje trudnoće u privatnoj praksi i porođaj sa svojim lekarom.“

Koji testovi su obavezni i šta se plaća

A kada je u pitanju praćenje trudnoće u Francuskoj – koji pregledi i testovi su obavezni?

„Praćenje trudnoće je mesečno i obavlja se sa lekarom akušerom koga je pacijentkinja izabrala i koji je prisutan za vreme porođaja. Tokom svakog pregleda, osim standardne kontrole, radi se ultrazvuk fetusa i mesečna analiza urina. Detaljne analize krvi se rade u drugom, šestom i devetom mesecu trudnoće, npr. analiza za dijabetes u 28. nedelji trudnoće.“

Doktor Igor Popović objašnjava i kakva je procedura sa genetskim testovima.

„Testovi za procenu rizika od genetskih anomalija su tripl test i naravno neinvazivna prenatalna dijagnostika na trizomiju 21 (Daunov sindorm), trizomiju 18 (Edvardsov sindrom) i trizomiju 13 (Patauov sindrom). U slučaju anomalije na testovima radi se, pre 14. nedelje, horiocenteza, tj. biopsija horionskih čupica, a preliminarni rezultat je dostupan za 48 sati.“

Tu je i pitanje da li su svi obavezni testovi u Francuskoj besplatni za trudnice ili se plaćaju.

„Svi obavezni testovi su besplatni, uz minimalnu doplatu. Pregled lekara specijaliste delimično pokriva državno osiguranje, drugi deo pokriva pacijent koji može da ima dodatno privatno osiguranje. Lekarsko prisustvo na porođaju se isto tako dodatno plaća.“

Doktor Popović otkriva i šta kaže njegovo iskustvo kada su u pitanju najčešći problemi u trudnoći i šta im je uzrok.

„U prvom tromesečju trudnoće postoji rizik od spontanog pobačaja. Ponekad se ta situacija manifestuje krvarenjem i zahteva odmor od samog početka trudnoće. U drugom i trećem tromesečju trudnice mogu imati mišićne bolove, a ponekad i kontrakcije. Te situacije zahtevaju kontrolu grlića materice ultrazvukom, npr. ako grlić materice ima manje od 28-30 mm, povećan je rizik od prevremenog porođaja.“

Isto tako povišen pritisak i dijabetes su rizične situacije koje zahtevaju ranu detekciju tokom trudnoće, vec od šestog meseca, kaže naš sagovornik.

Kad se trudnicama daje utrogestan

On priča i u kojim slučajevima se trudnicama daje utrogestan ili neka druga terapija za održavanje trudnoće i koliko je to česta praksa u Francuskoj.

„U slučaju da je trudnica imala više spontanih pobačaja, daje se utrogestan, pre svega, u prva tri meseca trudnoće, i ako postoji rizik od prevremenog porođaja.“

Taj rizik od prevremenog porođaja povezan je sa smeštanjem trudnice u bolnicu na održavanje trudnoće. Čini se da se ta praksa ne razlikuje mnogo od one u Srbiji.

„Prva i glavna indikacija za održavanje trudnoće u bolnici je rizik od prevremenog porođaja sa bolnim kontrakcijama i suženim cerviksom materice. Zatim, to su krvarenje, fetalna hipotrofija, hipertenzija majke… lista je duga. To su sve univerzalne indikacije hospitalizacije i verujem da je tako i u Srbiji.“

Seks za vreme trudnoće?

Kad smo kod rizika u trudnoći, mnoge žene se pitaju koliko je bezbedno imati seks za to vreme.

Doktor Popović kaže da u slučaju da se trudnoća odvija bez problema, ne postoje kontraindikacije za seksualne odnose. Ali s druge strane, apsolutne kontraindikacije jesu placenta praevia, tj. prednjačeća posteljica, stanje kod kog posteljica nije implantirana visoko prema telu materice, već nisko, tako da delom ili u potpunosti prekriva grlić materice; zatim rizik od prevremenog porođaja i hematom placente, kao i bolne kontrakcije.

Ukoliko tokom trudnoće žena oseti bolove u stomaku ili ima krvarenje, obavezno se javlja lekaru.

„Trudnice imaju direktan broj hitne sale u porodilištu. Ako je potrebno, pacijentkinje se orijentišu ka klinici gde će ih pregledati dežurni ginekolog i babica. Sistematski se rade analiza krvi, fetalni monitoring i ultrazvuk. U slučaju da je hitna situacija i porođaj je počeo, ekipa kontaktira lekara trudnice, kao i anesteziologa koji je prisutan 24 sata u bolnici.“

Doktor Igor Popović objašnjava i šta se radi u slučaju da se porođaj nije desio i posle termina.

„Porođaj se indukuje dva do tri dana posle termina, a ponekad i pre ako ima malo vodenjaka ili ako se beba manje pomera ili ako je monitoring fetus patološki.“

Ukoliko je pak sve u redu tokom trudnoće, doktor kaže da nema nikakvih razloga da se izbegava fizička aktivnost i da toplo preporučuje jogu, pilates, plivanje, hodanje, vožnju bicikla, ali sve umereno.

Koji suplementi su poželjni u trudnoći

Važna stavka u trudnoći su i suplementi. Dok naše mame i bake gotovo da nisu znale za njih, danas sa svih strana slušamo koliko je važno da trudnice unose suplemente.

„Naravno, suplementi su jako važni i ja ih preporučujem. Iskustvo pokazuje da se generalno ljudi jako loše hrane, unose previše šećera i prerađene brze hrane. Daleko su vremena kada je sinonim za kvalitetnu hranu bilo ono – jedi, jedi, to je za bebu. U Francuskoj ima bezbroj suplemenata za trudnice, najvažniji su gvožđe, folna kiselina i vitamin D, a kriterijumi su jako strogi za njihov kvalitet i poreklo.“

Naš sagovornik priča i kako izgleda ako trudnica sa doktorom pravi plan porođaja i kako to funkcioniše.

„Trudnice često žele epiduralnu anesteziju tokom vaginalnog porođaja. U našoj klinici u Nici oko 80 do 90 odsto pacijentkinja ima mogućnost da izabere taj tip anestezije. Oko 10 odsto trudnica želi takozvani fiziološki porođaj bez anestezije. Lekar i babica su tu da asistiraju, a pacijentkinja odlučuje poziciju porođaja. Ekipa je tu da interveniše isključivo u slučaju problema.“

Na kraju, tu su i trudnice koje ne žele vaginalni porođaj, već isključivo carski rez.

„Obično se radi oko dve nedelje pre termina, sa doktorom koji vodi trudnoću. Suprug može da prisustvuje takozvanom baby friendly carskom rezu i prihvati bebu sa majkom odmah posle rođenja.“

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram