Šta znači ako beba počne da plače čim je ostavite u sobi ili date nekom na čuvanje?
Decenijama, ako ne i vekovima, smatralo se nekakvim problemom, greškom, lošim pristupom majke, ako dete zaplače čim ona napusti prostoriju. Takve su se majke savetovale da dete ostavljaju da se osamostali, čeliči, nauči. Teško je objasniti kako je i kad ovaj nesporazum nastao.
Ako vas malo dete traži i želi da bude uz vas, to znači da se baš u vašem prisustvu oseća bezbedno, da ste vi ta osoba koja mu uliva sigurnost. Sve je veća svest o tome, pa je samim tim i sve ređa pojava da majka u ovakvim situacijama ima osećaj griže savesti, kao da radi nešto pogrešno. Mlade mame sve više razumeju pojam sigurne povezanosti i trude se da je baš takvu neguju, dozvoljavajući detetu da iz te sigurnosti raste u samostalno, snažno, rezilijentno mlado biće.
Međutim, važno naglasiti da vašoj povezanosti s detetom ne škodi kada se vi od deteta razdvojite. Čak i onda kad ono plače. Ono što može naškoditi, a što mnogi rade, jeste izbegavanje suočavanja sa trenutkom rastanka i iskradanje. Isto tako, povezanosti škodi umanjivanje dečjih osećanja frazama poput: „Ne blesavi se, pa vraćam se popodne, nema razloga da plačeš!“ Ili: „Mami je baš teško kad ti plačeš, ne želiš valjda da ceo dan budem tužna?“
Druga stvar koja može biti uzrok anksiozne povezanosti je kad smo neodlučni i uplašeni dok dete ostavljamo s drugom osobom koja će brinuti njemu. Zato što deca osete vaše oklevanje i nesigurnost, zato je jako važno da u ljude koji čuvaju vaše dete imate puno poverenje. Uprkos suzama, čučnite i nežno objasnite detetu gde idete i kad ćete se vratiti, piše Zelena učionica.
Izuzetno je važno da ustanovite male rutine prilikom rastanka i ponovnog sastanka. To im uliva veliku sigurnost. Može to biti poljubac u obe rukice, pa u oba obraza. Može biti neki vaš poseban pozdrav, a onda mahanje s prozora. Možete reći i: „Razumem da si tužan što mama mora da ide na posao. I ti ćeš meni nedostajati. Ali mama se vraća po tebe najbržim koracima kad se završi radni dan. Šta misliš da ti ostavim par poljubaca ovde, u džepić, ako ti zatrebaju?“. Sve ovo govorite iako dete možda plače i zahteva da ne idete. Jeste teško, ali je jako važno.
A ako je vaše dete (beba) u fazi da zaplače čim odete do toaleta, pokušajte da kažete nešto poput: „Oh, znam da si tužan kad izađem. Ali samo treba da prostrem ovaj veš na terasi. Odmah dolazim.“ I zaista se brzo vratite, ali uradite to što ste planirali. Vaše dete će verovatno plakati i pitati se gde ste. Kad se vratite, koristite trenutak da sazidate zid poverenja jer ispunili ste obećanje – rekli ste da ćete brzo doći i došli ste.
Vremenom dete će naučiti da vam veruje. Znaće da ćete se uvek vratiti.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: