Skoro 500 ljudi se složilo u jednoj stvari.
Koliko su zapravo bake i deke sastavni deo odgajanja svakog deteta?
Roditelji i deca koji iz nekog razloga nemaju dragocenu i posebnu vrstu ljubavi i davanja baka i deka znaju najbolje koliko im to fali. S druge strane imamo bake i deke koje unuci podmlade, ponovo podetinje, oni mogu da zaborave na brige koje su imali kao roditelji i uživaju u beskonačnoj ljubavi, malenim ručicama koje im trče u zagrljaj i grle ih jako, iskreno i radosno.
Ipak, mišljenja su dosta podeljena, a roditelji koji često ostavljaju decu kod baka i deka bivaju osuđivani. Sigurno ste bar jednom čuli da neko prokomentariše „što si ih rađala kad ne želiš da provodiš vreme s njima“, „kad ćeš ih viđati ako tokom nedelje radiš, a vikendom ih šalješ kod svojih“ ili da prosto bake, deke i tetke nisu dužni da pomažu i uskaču.
S druge strane, razumljivo je da je i bakama i dekama potreban predah, naročito onima koji i dalje rade, iako će mnogi koji redovno čuvaju unučiće reći da im je upravo to najveći odmor. Baš to je omiljena rečenica moje mame, i kada mrtva umorna dođe sa posla insistira da provede vreme sa unukom, a ja uživam gledajuću, čak često budem ljubomorna na toliku ljubav koju vidim između njih dve, tu posebnu povezanost, tu snagu koju jedna drugoj daju.
Mi roditelji često previše brinemo – o poslu, deci, braku, kreditu, životu. Nekada kada ostavimo dete kod baka i deka, to zapravo nije garancija da ćemo se odmarati ili iskoristiti vreme da predahnemo, već da možemo da se izduvamo.
Čemu onda osuda?
Pitali smo vas šta mislite o ovoj temi? U moru odgovora na pitanje „Šta mislite o roditeljima koji svoju decu svakog vikenda ostavljaju kod bake i deke“, najveći broj vas se slaže da ne postoji veće bogatstvo od vremena koje provodite sa unukama i unucima.
„To je super, najbolje uspomene i za bake i deke i za decu, veoma zdravo odrastanje kada se uključi cela porodica.“
„To je zdravo za sve! Za roditelje da se malo posvete sebi, za bake i deke da dobiju volju za životom pored unuka, a za decu da se užele mame i tate, imaju uspomene, doživljaje… “
„Mislim da su super! Bake i deke uživaju sa unucima, a i unuci uživaju sa bakama i dekama!“
„I kada sam radila volela sam da se unuci igraju na travi, da uživaju u branju neprskanog voća, seoskog mira i spavanja dugo ujutru! Nemaju sve bake iste uslove, ali ipak morate priznati da se nekako lepo osećamo kada su nam blizu!“
„Ništa nije teško kada su oni tu neke stvari radimo zajedno i svi uživamo.“
„Sve najbolje mislim… Blago onima koji imaju bake i deke bar za vikend, svima lepo.“
„Kažem da je to čist blagoslov za sve.“
„To je super, deca promene sredinu. Baka i Deka se igraju s njima, udovoljavaju. Roditelji se malo sebi posvete i svi zadovoljni.“
„Mi živimo za to!“
„Mislim da je obostrano uživanje…“
„Znači : DA RODITELJI IMAJU SUPER RODITELJE!!!!“
„Nista lepše od druženja sa unucima, milina za sve.“
„Sreća je imati unučiće i rado sam sa njima.“
„Sve najbolje, jer prva to i sama radim od prve godine bebinog života.“
„Divno od njih, i baka treba da uživa sa unucima.“
„Čekam vikend da budem sa unukom, sa mojim najmilijim koje volim.“
„Najbolji lek, kada su unučad oko nas, puna kuća radosti, smeha, puna su nam srca, podmlađuju nas, pa ćak i priređu nam žurke, muzika, pevanje, sviranje.“
„To je super… Uživaju svi, deca. Živela sloboda kod babe i dede. Baba i deda uzivaju sa podmlatkom. A roditelji u svojim nekim satima koje nemaju ovako, ili nekoj obavezi.“
„Ja sam bila jedan od takvih roditelja, a i moji unuci dolaze kod mene subotom ili nedeljom. Odlično za sve: i za roditelje, i za unučiće, i za baku… “
„Jedva čekam vikend da ih prigrlim. Baka sam, idem na posao ali jedva čekam da budem sa mojim unučićima. Oni su lek za našu dušu. Ništa nije teško i za njih nikad umorna.“
„Koliko mi sad taj vikend nedostaje, jedva smo čekali da idemo kod baka. Toliko bezbrižno detinjstvo.“
„Bake i deke vole unuke više nego svoju decu! BAKA čuva Tea bez brige i obaveza…. Jedini zadatak je da Teo bude srećan.“
„Deci trebaju i bake i deke, oni pružaju jednu drugu stranu poimanja zivota. Ljubavi , blagostanja. Trebaju deca da rastu i odrastaju i uz njih. Čak i poželjno.“
„Sve je najbolje. Bake i dede su neko od koga današnja deca mogu toliko toga lepog da nauče. Oni sad imaju vremena da decu odvedu na neka poučna mesta, više da budu napolju i da se druže sa drugom decom daleko od TV i društvenih mreža. I šetnja pored neke reke u tišini je mnogo korisnija od sobe i laptopa.“
„Ja sam sretna baka, unuke dobijem petak popodne do nedelje ujutru, svi sretni i deca i baka i unuci. Pretprošli vikend bilo i dva drugara sa kojima se druži unuk. Ima li lepše i bolje?“
„Ništa lepše, sa mojim unučićima prelepo druženje uživamo svima lepo.“
„Najsrećniji sam da vreme provedem sa unucima.“
Neki su ipak naglasili da se ne svodi sve samo na ostavljanje deteta, već i da li ti roditelji ostaju mirni i sigurni kada prepuste decu na čuvanje bakama i dekama
„Lep je život sa bakama i dedovima ako su zdravo normalni, pa ih možeš ostaviti bez brige, ali decu treba čuvati i kad su veći ne samo kad su mali, deca su radost.“
Posebnu naklonost imam za familije koje ne žive blizu, te fizička distanca predstavlja prepreku za to češće viđanje unučića sa bakama i dekama.
„Kamo sreće da živim blizu familije i da imam tu opciju. To je za decu divno iskustvo puno raznolikog učenja, a za roditelje neophodan mentalni predah i prilika da budu opet par, a ne samo roditelji.“
Postoje i bake i deke koje naglašavaju da iako vole da provode vreme sa svojim unučićima, nekada im fali odmora, pogotovo dok su još zaposleni, ali i da svaki vikend možda nekada može biti previše:
„Ja sam baka, imam četvoro unučadi i moji su svakodnevno kod nas. Sve je to divno, a nisu više bake i deke oni koji su slobodni. Ja i suprug smo još uvek u radnom odnosu i imamo ogromnu baštu, plastenik i voćnjak i to mora da se radi. Moji roditelji su takođe bili u radnom odnosu dok su moji sinovi bili mali i nisam ih slala svaki čas kod mojih jer smatram da su trebali da se odmore. Kasnije kada su otišli u penziju i moja deca su svaki dan odlazila kod njih. Tako da roditelji, lepo je da unuci idu kod bake i deke samo vidite da i oni moraju da se odmore. Moja unučad su tu od rođenja, pa smo navikli, živeli smo svi zajedno nekada, sada su blizu nas, svako ima svoju kuću. Obožavam ih!“
„Ponekad da, ali stalno, svaki vikend i dan nije u redu, neki to koriste.“
„Roditeljima idealno, a nama malo teže, al slatko kad dođu i kad odu unuci.“
„Mislim da je preterano ovo što se danas radi. Vidim milion primera oko sebe gde stariji padoše s nogu dok podižu decu. Sve je to super, ali mislim da i naši roditelji treba da uživaju, a ne da podižu našu decu dok mi jurimo poslove i svoje obaveze. Decu rađaš sebi i mužu, a ne roditeljima.“
Međutim, neki su bili iskreni i otvoreno su naveli da ne podržavaju takav sistem:
„Poznajem takve. Ukoliko i njima i baki i deki odgovara, ko smo mi da sudimo? Lično nisam taj tip i ne bih to mogla ni želela da radim, ali ne osuđujem.“
„Mislim da bi vikend trebali provoditi sa roditeljima, a preko vikenda mogu babe i dede da ih čuvaju dok roditelji rade.“
Nekoliko mama je istaklo važnost takve potrebe kroz vrlo potresne komentare:
„Mislim da im je pala kašika u med. Jedini put kada je jedno moje dete neko drugi pričuvao bilo je kada sam sa drugim detetom bila u bolnici. Ako su svesni koju privilegiju imaju trebali bi biti veoma zahvalni bakama i dekama koji prihvataju da im čuvaju decu.“
„Mislim da je to odlično i pomalo zavidim ko ima te mogućnosti da može da ostavi decu kod bake i deke, ja kod moje majke retko ih ostavim jer je ona bolesna pa joj bude fizički teško s njima, a kod muževljeve majke gotovo nikada ni ne idu, jer ona ne zove našu decu da dođu, a kada su bili tamo svega dva puta (a stariji ima 8 godina) ni tada nije naročito oduševljena što su joj došli, jer su joj preča zaovina dece, deca njene ćerke, a ovo naše dvoje kao da ne postoje za nju. Na svu sreću moji baka i deka, a njihova prabaka i pradeka to sve nadoknađuju jer živimo u istom dvorištu i oni su često sa našom decom, a i deca ih oslovljavaju sa „baka“ i „deka“. Oni im pružaju svu pažnju i ljubav, igraju se s njima, prabaka ih vodi u obližnje igralište. Tako da mi je to drago. Živi oni bili nama još dugo dugo.“
„Nažalost, nisam to još doživela. A imam troje dece. Niko neće obaveze, a ne znaju da tako gube ljubav.“
„Ne ostavljam jer nemam mamu. A ponekad bih rado da odmorim dušu. Ne svaki vikend svakako. Ponekad je potrebno, priznale mi ili ne.“
Bonus video: Dr Katarina Bajec u podcastu Mamazjanija: Mame, ne stavljajte svoje zdravlje u drugi plan