Ruska psihološkinja objašnjava kako se manifestuje anksioznost i daje četiri saveta da pomognemo sebi kad teskoba obuzme.
Svi mi brinemo zbog nečega i to je normalno jer je u ljudskoj prirodi. Ali kada se ta anksioznost akumulira i potpuno nas obuzme, pa ometa normalan život, onda treba zastati i videti šta se dešava. Psihološkinja Ljudmila Tkačenko iz Moskve objašnjava šta je tačno anksioznost i kako pomoći sebi.
Kako kaže, anksioznost nastaje zbog brige o nečemu ili straha da će se nešto loše desiti. Postoje dva oblika anksioznosti. Privremena aksioznost nastaje zbog neke određene situacije i potom nestaje bez posledica.
A ako anksioznost postane deo naše ličnosti, stalno smo pod tenzijom i stresno reagujemo na sve oko sebe. Tada sve vremenom prelazi u poremećaj koji nam kvari život, pa se dešava da osoba ne želi ni da napusti kuću niti da radi ono što inače voli.
Koji je uzrok aksioznosti
Kratkotrajna anksioznost se povezuje sa konkretnim događajima koji je pokreću. To mogu biti otkaz, selidba, porodični problemi…
Uzroci konstantne anksioznosti mogu biti fizički – problemi sa hormonima, stres, depresija, ali i, recimo, trauma iz detinnjstva.
Anksioznost se drugačije manifestuje od osobe do osobe, ali uobičajeni simptomi su smanjena koncentracija, ubrzan rad srca, osećaj knedle u grlu, pojačano znojenje, mučnina ili svrab kože. U početku se javlja osećaj blage nelagode koji može da pređe u pravu paniku.
Četiri moguća rešenja
Psihološkinja Ljudmila Tkačenko navodi četiri moguća rešenja da sebi pomognete kod anksioznosti.
Usredsredite se na disanje
Duboko udahnite i izdahnite. Zatim udahnite kroz nos, brojeći do 4, i zadržite dah, nastavljajući da brojite do 7. Kada dođete do 8, polako izdahnite. Ponovite vežbu nekoliko puta.
Pustite umirujuću muziku
To može biti i klasična muzika, muzika za meditaciju, zvuci prirode – glavno je da se uz nju osetite mirnije.
Radite nešto rukama
Očistite sto, crtajte, operite sudove… Usredsredite se na bilo koju aktivnost, nemojte samo sedeti.
Sklonite se od onoga što vas brine
Ako počnete da se osećate anksiozno od gledanja vesti, isključite TV, uključite lep film, čitajte. Probajte da zaokupite svoj um nečim drugim.
„Ovi koraci će vam pomoći da se brzo smirite u konkretnoj situaciji, ali treba da shvatite da to neće potpuno rešiti problem – potrebno je da preispitate svoj životni stil. Zamenite kafu čajem, prestanite da pijete energetska pića, dovoljno spavajte, filtrirajte ljude u svom okruženju, počnite da se bavite sportom”, kaže ova ruska psihološkinja.
A ako anksioznost potraje, obavezno se obratite psihologu ili psihoterapeutu. Oni će vam pomoći da razumete uzroke anksioznosti i izađete iz krize.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: