Najbolji način da se nosite sa komentarom ili grubom šalom koja vas je povredila je da to tretirate kao problem koji vi i vaš prijatelj možete zajedno rešiti.
Zbog nekih oštrih komentara okoline smo često povređeni kaže Džun Tengni, profesorka psihologije na Univerzitetu Džordž Mejson, čija istraživanja se bave stidom i krivicom.
„Nas obično povredi kada osetimo odbijanje, kritiku ili neku vrstu omalovažavanja i tu se ne radi toliko o neprijatnosti koliko o sramu. A ponekad, kada ljudi osećete stid, zaista poveruju da su na neki način felerični“, rekla je Tengni.
U takvim situacijama se može javiti bes, a onda i svađa ili ukob.
„Povređena osećanja mogu izazvati agresiju, ali mislim da se iza toga krije osećaj odbacivanja i osećaj da nešto nedostaje“, objašnjava ona.
„Pomozi mi da shvatim“
Najbolji način da se nosite sa komentarom ili grubom šalom koja vas je povredila je da to tretirate kao problem koji vi i vaš prijatelj možete zajedno rešiti, kaže Met Abrahams, predavač na Stenfordu i stručnjak za komunikaciju.
Sledeći put kada pomislite da je vaš prijatelj ili poznanik rekao nešto neprimereno ili uvredljivo, pokušajte da sagledate situaciju iz njegovog ugla. Ako ne možete sami da shvatite njegov motiv ili razmišljanje, Abrahams predlaže da mu zatražite pomoć sa četiri reči: „Pomozi mi da shvatim“.
Da biste imali zdravu konverzaciju koja bi mogla rezultirati uzajamnim razumevanjem, on predlaže sledeće korake:
Pauza.
Veoma je uobičajena emotivna reakcija i želja da se odmah odgovori. Ako malo sačekate to će vam pomoći da fokusirate misli.
Razmislite o perspektivi druge osobe.
Pokušajte da utvrdite da li je namera te osobe bila pohvalna, ali loše izražena.
Zamolite prijatelja za pomoć.
Pozovite svog prijatelja da zajedno rešite problem. Možete započeti dijalog sa „pomozi mi da shvatim“. Na primer, ako vas neko stalno zafrkava kako nemate nikakav osećaj za snalaženje
u prostoru i orijentaciju, možete reći: „Pomozi mi da shvatim zašto mi ne veruješ da znam gde treba da idem,“ ili, „Pomozi mi da razumem zašto misliš da su ove cipele smešne.“ To pokazuje da vas je povredio nečiji komentar, ali da ste spremni da to razjasnite.
Ovaj vid komunikacije kada ste povređeni neće biti lak, ali ako je odnos zasnovan na međusobnom poštovanju, druga osoba zaslužuje — i možda će čak biti zahvalna da zna — da vas je komentar povredio.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: