Tamara u Hong Kongu podiže decu: Na Zoomu su od druge godine

život u hong kongu
Foto: Privatna arhiva

Šta je deci omogućeno u Hong Kongu, kako izgleda smeštaj u vrtićima, ali i koliki su troškovi za odgajanje dece u jednoj od najbogatijih zemalja sveta – sve to i još ponešto ispričala nam je Tamara Goršek Bobanac, koja živi i radi u ovoj dalekoj zemlji.

Ono što u prvi mah jedan roditelj primeti kada se preseli u Hong Kong jeste način na koji se u Aziji pristupa obrazovanju dece, priča naša sagovornica.

„Ne znam da li je to za pohvalu ili možda baš obrnuto, ali od ranog detinjstva deca se stimulišu na kompetitivno učenje i na postizanje uspeha u okviru školskog sistema. Kada kažem rano detinjstvo, mislim na uzrast od dve, tri godine. Deca tada uveliko imaju intervjue kako bi bila primljena u određene vrtiće koji prethode pojedinim privatnim školama i vrlo često u tako ranom uzrastu dane provode učeći umesto u parku ili sa vršnjacima. Lično sam bila šokirana kada mi je vrtić u koji ide moj dvogodišnji sin ponudio onlajn nastavu preko Zoom aplikacije tokom trećeg talasa korone u Hong Kongu. Za mene je apsolutno neshvatljivo kako za dete od dve godine ekran i zoom aplikacija mogu biti korisniji od boravka u prirodi“, priča Tamara (36), koja pored dvogodišnjeg dečaka ima i sedmogodišnju devojčicu.

Gust dečji raspored

Kako kaže, nije joj se dopala opterećenost dečjeg nedeljnog rasporeda.

„Roditelji se bukvalno utrkuju koliko će dete imati dodatnih aktivnosti nakon redovne škole, a naročito im je bitno da deca govore što više jezika. Onda vrlo često primećujem da deca od količine serviranih aktivnosti i jezika na kraju nijedan jezik ne govore u potpunosti. Ne dopada mi se to forsiranje dece u ranom uzrastu, pa se stalno borim da ne upadnem u taj kalup zbog činjenice da je ponuda dodatnih aktivnosti ogromna“, priča Tamara, koja je food blogerka, a zbog prirode suprugovog posla posednjih sedam godina živi u inistranstvu.

Na osnovu onoga što je u poslednjih godinu dana videla u Hong Kongu, priznaje da bi tamo prenela ponešto iz ovdašnje prakse u odgajanju i vaspitavanju dece.

„Ono što bih ja iz Evrope ili Srbije prenela u Hong Kong jeste definitivno rasterećivanje dečjeg rasporeda i smanjenje kompetitivnosti u ranom detinjstvu.“

Odlično zdravstveno osiguranje

Ona za portal Zadovoljna priča i imaju li roditelji neke besplatne privilegije koje mogu da koriste i šta je deci omogućeno.

„Generalno, iz mog iskustva malo toga u Hong Kongu je besplatno ako ste stranac. Pretpostavljam da lokalci imaju neke benificije, ali to nije naš slučaj. Ipak, znam da je državno zdravstveno osiguranje povoljno i dobro.“

Primetila je i jednu zanimljivost u organizaciji vrtića.

„Vrtići su prilično slični vrtićima u Evropi kada se govori o enterijeru. Ipak, primetila sam da mnogi vrtići nemaju sobe za spavanje i dvorišta za decu, što smatram minusom“.

Svaka zgrada ima igralište

Tamara priča i koje stvari njoj i suprugu više nisu briga, a u Srbiji su morali da se bave njima.

„U Hong Kongu mi se sviđa to što mnoge stambene zgrade u svom sklopu imaju igrališta, pa ne morate mnogo vremena da utrošite kako biste dete izveli na igranje. To je zaista nešto što mi uvek zafali kada sam u Beogradu. Dopada mi se i što deca zajedno sa roditeljima vikendom uživaju u čarima bogate prirode Hong Konga – koristeći hajking staze kojih ima baš dosta ili boraveći na plažama. Takođe, zbog činjenice da je pomoć u vidu dadilja prilično pristupačna, roditelji dobijaju fleksibilnost da kreiraju vreme za sebe i decu, što je svakako prednost.“

Roditeljstvo – papreno

S druge strane, problem je što su troškovi za odgajanje dece u Hong Kongu izgleda zaista ogromni kao što se govori. Potrebno je izdvojiti priličnu svotu kako biste mališanu obezbedili sve ono što mu i treba pružiti, a što se svakako plaća – odeća, hrana, školovanje, zabavne akrivnosti, izleti…

„Troškovi gajenja dece su izuzetno visoki u Hong Kongu i mislim da je to jedan od razloga zašto mnogi ljudi tamo i nemaju decu i ne razmišljaju o tom koraku. Za početak, iznajmljivanje nekretnina jako je skupo i priuštiti stan pristojne veličine za porodicu vrlo je veliki izazov. Takođe, deca se uglavnom školuju u privatnim školama i svaka privatna škola sa sobom nosi visoke troškove koje čine oni za uniforme, prevoz, kantinu, dodatne aktivnosti… A svaka dodatna stavka koju želite da priuštite detetu – dodatno košta.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram

BONUS VIDEO: DAN MAJKE TROJKI