Rupi Kaur: Ljubav prema sebi kao nova poetska revolucija

Foto: Unsplash/annie-pm

Njene reči ne vrište, ali se čuju glasno. Rupi Kaur piše ono što mnoge žene osećaju, a ne umeju da izgovore - o bolu, o majkama koje su nas odgajale, o telima koja pamtimo i dušama koje pokušavamo da zavolimo. Kroz njenu poeziju učimo da prema sebi budemo blage, da ne okrećemo glavu od rana, već da ih pretvorimo u korenje. I baš u tom procesu prihvatanja prošlosti i sadašnjosti - počinjemo da cvetamo.

Rupi Kaur je pesnikinja novog doba – nežna, hrabra i svoja. Rođena je 1992. godine u Pendžabu, Indiji, a odrastala je u Kanadi, u koju je zajedno sa porodicom imigrirala sa samo 4 godine. Rupi je kroz lično iskustvo, imigraciju i žensku ranjivost pronašla univerzalni jezik koji dotiče milione. Njeni stihovi, jednostavni ali prožeti dubokom emocijom, postali su utočište onima koji tragaju za sobom – za prihvatanjem, za isceljenjem, za ljubavlju prema sopstvenom telu, glasu, ali i prošlosti.

Foto: Juan Rico / BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Proslavila se na Instagramu, a njena prva zbirka Milk and Honey, objavljena 2014. godine, u početku samostalno, a kasnije u izdanju velikog izdavača, postigla je ogroman uspeh, prodata u više od 11 miliona primeraka i prevedena na preko 40 jezika. No, Rupi nije samo pesnikinja internetskog doba – ona je umetnica koja je kroz jednostavnost jezika i sirove crno-bele ilustracije progovorila o onome o čemu se se često ćuti: menstruaciji, traumi, ženskoj boli, ali i lepoti ozdravljenja. Njena fotografija sa menstrualnim tragovima, koju je Instagram pokušao da cenzuriše, postala je simbol otpora i potvrda da poezija ima moć i izvan stranica.

View this post on Instagram

A post shared by rupi kaur (@rupikaur_)

Kroz zbirke The Sun and Her Flowers (2017) i Home Body (2020), Rupi nastavlja da istražuje unutrašnji svet – borbe, sumnje, ali i ljubav prema sebi kao najdublji čin slobode. U svetu u kome su žene naučene da ćute, ona bira da piše. I da šapuće, a ponekad i viče – ti si dovoljna!

Sama poezija je živo biće – menja se, preliva iz jednog stanja u drugo, ne bi li nam se približila i progovorila jezikom koji nam je najbliži. Ona oseća sa nama, utiče na naša raspoloženja, prati nas u tišini i u haosu. Rupi Kaur je u tom smislu donosi na način koji je istovremeno nežan i snažan – proslavljajući svako osećanje koje je dotaklo njenu dušu i postalo izvor inspiracije.

Milk and Honey s pravom zauzima mesto savremenog klasika, nezaobilazna je stanica na putu kroz poetski svet koji je Rupi stvorila. Ipak, zbirke The Sun and Her Flowers i Home Body za mene imaju još dublju težinu – one ne samo da govore o bolu i lečenju, već i o povratku sebi, o tihoj, ali hrabroj odluci da se čovek voli onakvim kakav jeste.

View this post on Instagram

A post shared by rupi kaur (@rupikaur_)

Prva zbirka, The Sun and Her Flowers, pažljivo je koncipirana kao putovanje kroz proces isceljenja – reč po reč, stih po stih, vodi nas kroz sve faze emotivnog rasta. Sastoji se od pet povezanih delova: venuti, padati, puštati korenje, rasti i cvetati. Svaki od njih oslikava jedan korak na putu povratka sebi, nosi nas sopstvenim, ličnim tragovima kroz sve ono što smo pokušavali da zaboravimo. Dok sam je čitala, imala sam osećaj kao da me vodi za ruku kroz svako moje ranije razočaranje – ne da bih ga ponovo osetila, već da bih ga prepoznala, razumela i pustila.

Foto: Baljit SINGH / AFP / Profimedia

Kroz Rupine stihove sam spoznala da je bol samo jedna od etapa, ali da su prihvatanje, oproštaj i ljubav prema sebi krajnje odredište. Ta knjiga ne nudi jednostavne odgovore, već nežno podseća da je svaki pad prilika za novo cvetanje – i da je ozdravljenje, koliko god krhko i sporo bilo, uvek moguće.

“ovo je recept života
rekla je moja majka

grleći me dok sam plakala
misli na cveće koje sadiš
u bašti svake godine
ono će te naučiti

da i ljudi takođe
moraju venuti
padati
puštati korenje

rasti

s ciljem da procvetaju”
-Rupi Kaur

Svaki stih prati i njena prepoznatljiva ilustracija, čime se otvara i vizuelna dimenzija doživljaja – tiha, crno-bela linija koja nežno dopunjuje reč, produbljujući emociju i ostavljajući snažan estetski utisak.

Ono što posebno izdvaja Rupi Kaur jeste njena stalna, tiha posvećenost ženama koje su je oblikovale – onima iz njene lične prošlosti, ali i onima čije su borbe utkane u kolektivno pamćenje.

View this post on Instagram

A post shared by rupi kaur (@rupikaur_)

Kroz dirljive, često potresno iskrene stihove, ona odaje počast majkama, bakama, ženama koje su pre nje hodale istim putem, ali u tišini, bez glasa. Njena poezija nosi njihovo nasleđe – sa svim ranama, snagom i krhkošću koje ono podrazumeva. U svakom stihu oseća se duboko poštovanje prema ženskom identitetu i njegovom razvoju kroz generacije.

Rupi piše o ženama ne kao o idealima, već kao o stvarnim bićima – povređenim, hrabrim, nežnim, ali nikad slabim. U tome leži njena feministička snaga: ne u borbi protiv, već u borbi za – za vidljivost, za osećaj vrednosti, za ljubav prema sebi kakva nam je često uskraćivana kroz istoriju.

“stojim

na požrtvovanosti
miliona žena pre mene
misleći
šta da učinim

da ovu planinu učinim višom
kako bi žene posle mene
mogle dalje da vide”
nasleđe

Home Body, Rupiina treća zbirka, dolazi u trenutku kada se ceo svet povukao unazad – u domove, u tišinu, u sebe. U toj tišini, ona iznova pronalazi glas koji ne viče, ali duboko odzvanja. Ova zbirka je najličnija do sada – intimna ispovest žene koja se, u vrtlogu spoljašnjih promena, odlučuje da zaviri unutra.Pišući tokom pandemije, Rupi nas vodi kroz prostor unutrašnjih lomova, strepnji i preispitivanja, ali i kroz nežne trenutke prihvatanja i samopomilovanja.

Foto: Rob Latour for Hollywood Mind / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dok sam je prvi put čitala, imala sam osećaj da me ti stihovi ogoljuju do suštine – ne da bi me slomili, već da bi me naučili da zagrlim sebe onakvu kakva jesam. To je bio prvi put da sam, bez krivice i bez potrebe za izgovorom, zaista prihvatila sebe – tiho, iskreno, potpuno.

“danima kada ne čuješ sebe

uspori
dozvoli umu i telu
da dostignu jedno drugo”
mirovanje

Home Body je poput razgovora sa sobom u kasnim noćnim satima – bez maski, bez šminke, bez potrebe da budemo „dovoljni“ bilo kome osim sebi. Kroz jednostavne reči i karakteristične ilustracije, Rupi nas podseća da dom nije samo prostor u kojem boravimo, već i telo, misao, osećaj. I da je ljubav prema tom domu – prema sebi – najdublji čin hrabrosti.

View this post on Instagram

A post shared by rupi kaur (@rupikaur_)

Rupi Kaur ne pokušava da impresionira – ona pokušava da dotakne. I upravo u toj jednostavnosti, u toj ranjivoj iskrenosti, leži njena snaga. Njeni stihovi ne beže od bola, već ga pretvaraju u most – između prošlosti i sadašnjosti, između drugih i nas samih, između onoga što smo bili i onoga što postajemo.
Čitajući njenu poeziju, nije važno da li ste pesnik ili ne – važno je da ste čovek. Jer negde između redova, u toj tišini između reči, pronađe se nešto naše, lično, dugo skrivano. Za mene, njene zbirke nisu bile samo knjige, već putovanja – u ranjivost, u snagu, i na kraju, u prihvatanje. A ako umetnost ima jednu svrhu, onda je to da nas vrati sebi. I Rupi to čini – nenametljivo, ali zauvek.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram