„Godinu dana sam se oporavljala od svadbe najbolje drugarice jer su ona i njeni roditelji imali skupocene želje“

Venčanje (ilustracija) Foto: COBRA TEAM / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Venčanja su su postala veoma skup sport. Kako za mladence tako i za zvanice, naročito u trenutnoj ekonomiji.

Magazin The Cut u tekstu o nepodnošljivim troškovima američkih deveruša koje se najčešće zadužuju da bi ispunile sve želje budućih mladi opisao je najveće probleme sa kojima se suočavaju.

Deveruše nisu toliko čest običaj na venčanjima na našim prostorima, ali u poslednje vreme povremeno se ta praksa može videti i kod nas. To su najbliže prijateljice mlade koje je prate na venčanju, poput „kume“ u domaćoj verziji.
„Koliko ćete potrošiti na sopstveno venčanje, vaša je stvar, naravno. Ali pre nego što u svoju viziju uvučete svoje najdraže prijatelje, izdvojite trenutak i razmislite šta tačno oni mogu da priušte. Nedavni podaci pokazuju da prosečni troškovi deveruša iznose oko 1900 dolara. Drugo istraživanje pokazalo je da se jedna trećina zvanica zadužila uoči venčanja svojih prijatelja“, piše The Cut i donosi priče deveruša.

„Gledaju me kao socijalni slučaj, a ne znam kako da se izvučem“

„Već sam u dugovima, a venčanje na koje idem ovog leta koštaće me još 3200 dolara. I to čak ne uključuje poklon za koji znam da moja prijateljica – nazovimo je Eli – očekuje. Mislim da nikada nisam potrošila 3200 dolara na nešto za sebe. Upoznala sam Eli na fakultetu. Bile smo bliske. Njena porodica ima mnogo novca, a moja nema, ali to nije bilo toliko važno tokom školovanja. Posle diplomiranja, udaljile smo se i razlike u našim finansijama postale su još izraženije. I ne družim se puno s njom jer sve što ona želi je izlazak u skupe restorane, što ja sebi ne mogu da priuštim“, započela je prva deveruša.

Venčanja posle kojih se bankrotira Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

„Nazvala me kad se verila i bila sam jako uzbuđena zbog nje. Ali nisam mislila da će me zamoliti da joj budem deveruša jer se više ne družimo, pa čak ni ne razgovaramo. Nemamo skoro ništa zajedničko. Bila sam iznenađena kad me je pitala. Ali onda sam shvatila da su ostale njene deveruše u jako dobroj finansijskoj situaciji. U početku je Eli nagovestila da će većina troškova deveruša biti pokrivena. Venčanje je na luksuznoj destinaciji, ali rekla je da će njeni roditelji iznajmiti vilu u kojoj ćemo svi boraviti. Za haljine je rekla da će ona samo odabrati boju, a da mi možemo odabrati kakvu god želimo. Nisam očekivala da će ona platiti baš sve, ali znala sam da i mlada i njen izabranik imaju brdo novca pa nisam baš očekivala ono što je sledilo“, nastavila je.

„Prvi veliki trošak došao je kada se predomislila oko naših haljina i odlučila da bi trebalo da nabavimo jednu posebnu koju ona želi. Cena je 550 dolara. Moraju da se sašiju po meri. Onda se pokazalo da ni od vile neće biti ništa. Umesto toga, postoji hotel u kojem se očekuje da boravimo tri noći po ceni od 400 dolara po noći. Pratila sam letove do mesta venčanja i prilično je brzo bilo jasno da neću moći pronaći kartu ispod 380 dolara. Rezervirala sam Airbnb umesto hotela za mnogo manje novca. A kad sam joj to rekla, bila je ljuta. Sve druge deveruše su rekle da one ne žele u jeftin smeštaj jer moramo zajedno da se spremamo za svadbu. Od nas se očekivalo i da profesionalno napravimo frizuru i našminkamo se i da to platimo“, požalila se dalje.

„Zatim je došlo vreme za planiranje devojačke večeri. Grozila sam se toga. Srećom, ne moramo nigde da putujemo, ali odabrale su kuću koja košta 8000 dolara za vikend, što je 750 dolara po osobi. Poslala sam poruku deveruši koja je sve to organizovala i rekla sam da ja to ne mogu platim. A ona je odgovorila: ‘Eli je jako važno da budeš tamo. Koliko možeš da daš novca?’ Rekla sam: ‘Hm, ne znam, možda 200 dolara.’ Nadala sam se da će jednostavno zaboraviti na mene i da neću morati da idem. Napokon smo razradile plan prema kojem plaćam u ratama. I svi me tretiraju kao socijalni slučaj koja je ujedno i loša prijateljica i sve otežava“, kaže dalje.

„Imam finansijskih problema i bez ovog venčanja… Emocionalno me sve to opterećuje. Osećam se kao da sa obavezana da učestvujem u svemu ovome, ali takođe osećam da me niko više ne želi tamo“, dodala je.

„Trebalo mi je više od godinu dana da se finansijski oporavim“

„Jedna od mojih najboljih prijateljica iz srednje škole udala se za Britanca. Tako je njihovo venčanje održano u Londonu, a većina zvanica bila je iz Evope. U Engleskoj imaju malo drugačije tradicije pa je devojačko veče bilo nedelju dana pre venčanja. Za mene je to značilo boravak desetak dana u Evorpi, između devojačke večeri i samog venčanja, a sve zajedno koštalo je oko 6000 dolara.

Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia

Ne krivim mladu što je sve skupo. Devojačko veče trebalo je da bude iznenađenje za nju, a planirala ju je njena kuma, koju zapravo nisam poznavala. Iznajmila je vilu u Italiji u kojoj su odsedale Kardašijan i nije bilo razgovora o tome da li ljudi to mogu da priušte – samo ju je rezervisala i poslala svima da uplate 1000 dolara po osobi. U tom sam trenutku shvatila da nema odustajanja. Kad sam stigla tamo, troškovi su se samo gomilali. Unajmile smo brod na jedan dan. Obišle smo dva luksuzna noćna kluba. Bila sam svesna da stvari izmiču kontroli, ali osećala sam se kao da su mi ruke vezane.

Naravno, bilo je jako zabavno. Vila je bila zaista raskošna. Bio je to pogled u drugačiji život koji je potpuno van mojih mogućnosti. Mlada je jedna od mojih najboljih prijateljica i bila sam jako srećna što sam to vreme mogla da podelim s njom. Ona i njena porodica bili su zaista velikodušni po pitanju nekih drugih troškova. Nisam morala da platim haljinu i frizuru. Ali morali smo da pokrijem troškove boravak u Londonu, a to nije bilo zanemarivo.

Iskoristila sam svoju ušteđevinu – oko 2000 dolara – da kupim avionske karte i pokrijem deo troškova, ali ostatak sam morala da platim kreditnom karticom. Sigurna sam da je to bilo nezgodno i za neke moje druge prijateljice koje su bile tamo. Radim u medijima i u to sam vreme zarađivala 78.000 dolara godišnje, tako da je ukupni trošak bio više od 10 dosto moje godišnje neto plate. Trebalo mi je više od godinu dana da se finansijski oporavim.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram