Šta je tačno oil gritting: Hit metoda protiv mitesera

Čišćenje lica uljem Foto: PPS / Zuma Press / Profimedia

Ako vam miteseri zadaju glavobolju, oil gritting bi mogao da bude važan korak u vašoj nezi lica.

Moguće je da ste već čuli za oil gritting, ali znate li šta je to zapravo? Ova metoda čišćenja lica postala je viralna na TikToku i obećava temeljno uklanjanje mitesera pomoću ulja. Zvuči predobro da bi bilo istinito? Na sajtu Žena.hr pišu kako zapravo funkcioniše i može li vam stvarno pomoći u borbi protiv nečistoća.

Šta su miteseri i zašto nastaju

Miteseri (ili otvoreni komedoni) jesu one sitne, tamne tačkice koje se najčešće pojavljuju na nosu, čelu i bradi – odnosno u T-zoni. Nastaju kada se višak sebuma i mrtve ćelije kože nakupe u porama i formiraju čep. Kad taj čep dođe u dodir sa vazduhom, oksidira i postane crn, zbog čega miteseri izgledaju kao crne tačkice na licu.

Šta je oil gritting

Oil gritting je tehnika dubinskog čišćenja kože koja kombinuje ulje i masažu kako bi se uklonili miteseri i druge nečistoće iz pora. Neke verzije uključuju i masku od gline, koja dodatno izvlači nečistoće. Ako ste videli snimke gde ljudi masiraju lice uljem i onda im se pojavljuju sitna zrnca na prstima – e, to su ti famozni „grits“ ili nečistoće koje izlaze iz pora.

Kako se radi oil gritting

Ako želite da isprobate oil gritting, ali niste sigurni odakle krenuti – ne brinite, postupak je jednostavan i lako ga možete uklopiti u svoju rutinu. Sve što vam treba je malo strpljenja, dobro ulje i nekoliko minuta za opuštajuću masažu lica. Ova metoda može biti odličan dodatak vašoj njezi kože, ali važno je da je sprovedete na pravi način kako biste izbegli iritacije i postigli najbolje rezultate.

Evo kako to možete uraditi korak po korak:

Odaberite kvalitetno ulje za lice (bitno je da bude nekomedogeno, znači da ne začepljuje pore).

Nanesite ulje na suvu kožu, fokusirajući se na T-zonu.

Lagano masirajte lice pet do 15 minuta – nemojte previše pritiskati, cilj je nežno podstaći nečistoće da izađu na površinu.

Ako primetite sitna zrnca pod prstima, to je znak da metoda radi.

Za dodatni efekat nanesite masku od gline, pričekajte da se osuši i zatim je isperite.

Nanesite hidratantnu kremu ili nekoliko kapi ulja kako bi koža ostala nahranjena.

Da li je oil gritting dobar za vaš tip kože

Ova metoda najbolje odgovara ako imate masnu ili mešovitu kožu jer pomaže u regulaciji sebuma i čišćenju pora. Takođe može biti korisna ako često imate mitesere i tražite način da ih držite pod kontrolom.

S druge strane, ako imate suvu kožu, oil gritting vam možda neće odgovarati jer bi dodatna masaža mogla još više da isuši lice. Takođe, ako imate osetljivu kožu sklonu crvenilu ili rozaceji, bolje je preskočiti ovu metodu jer bi mogla da izazove iritacije. Ako se borite s aktivnim aknama, oil gritting bi mogao da pogorša stanje, pa se u tom slučaju radije posavjetujte s dermatologom.

Saveti za siguran oil gritting

Budite nežni prilikom masaže – nije poenta da trljate kožu agresivno jer to može dovesti do iritacija, crvenila, pa čak i sitnih mikrooštećenja. Lagani kružni pokreti su sasvim dovoljni da podstaknu čišćenje pora bez nepotrebnog stresa za vašu kožu.

Možete isprobati profesionalne uljne čistače koji su posebno formulisani za dubinsko čišćenje bez začepljivanja pora. A ako pak želte prirodna ulja, važno je koristiti samo nekomedogena ulja, tj. ona koja neće začepiti pore i uzrokovati dodatne probleme s miteserima. Najbolje bi bilo da koristite jojobino ulje, ulje semenki grožđa, razređeno ulje čajevca.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram