5 znakova da koža gubi kolagen

Foto: Yuri Arcurs / Alamy / Profimedia

Nije slučajno što je "kolagen" jedna od najtraženijih reči na Guglu poslednjih godina. Ovaj protein je najzastupljeniji u našem telu, a njegov postepeni gubitak ostavlja itekako vidljive tragove – posebno na koži. Kolagen čini čak 75% suve mase kože, pa nije ni čudo što njegov manjak brzo postaje primetan.

Od 25. godine pa nadalje, telo godišnje gubi oko 1% kolagena. Upravo zbog toga sve više ljudi traži načine da uspori taj proces i očuva mladalački izgled što je duže moguće.

Zašto gubimo kolagen i kako to utiče na kožu?

„Kolagen u koži rezultat je ravnoteže između njegovog stvaranja i razgradnje“, objašnjava farmaceutkinja Mercedes Abarquero Cerezo, rukovodilac naučnih projekata pri L’Oréal Dermatological Beauty Španija. Kako starimo, ćelije koje proizvode kolagen postaju sve manje aktivne. Na to dodatno utiču i spoljašnji faktori poput UV zračenja, nezdrava ishrana, stres, ali i hormonske promene – naročito kod žena tokom menopauze.

Gubitak kolagena ne dešava se naglo, već postepeno, pa se prve promene često ne primete odmah. Međutim, kada dođe do disbalansa u količini ili kvalitetu kolagena, koža počinje da pokazuje prve znake starenja.

5 znakova da gubite kolagen

Foto: Yuri Arcurs / Alamy / Profimedia
  • Koža izgleda suvo i dehidrirano
  • Linije i bore postaju izraženije
  • Lice deluje manje zategnuto i „puno“
  • Počinje opuštanje i gubitak čvrstine
  • Elastičnost i „povratni sjaj“ kože se smanjuju

Ali to nije sve. Gubitak kolagena može dovesti i do tanje kože, upalih podočnjaka, promena u obliku lica (poput suženja slepoočnica), vidljivije celulita, lomljivih noktiju i kose, pa čak i bolova u zglobovima i slabosti mišića.

Kolagen i menopauza: nagli pad u ključnom periodu

Hormonske promene tokom perimenopauze i menopauze dodatno ubrzavaju gubitak kolagena. Studije pokazuju da žene mogu izgubiti čak 30% kolagena u prvih pet godina menopauze. Nakon toga, gubitak se nastavlja po stopi od 2% godišnje – što je brže nego u mladosti.

Doduše, još uvek nema dovoljno dokaza da suplementacija kolagenom tokom menopauze zaustavlja taj pad, ali neka istraživanja ukazuju na moguće benefite. Redovno i pažljivo uzimanje suplemenata može poboljšati elastičnost kože, hidriranost i smanjiti bore – iako nije sasvim jasno gde se tačno u telu ti kolagenski peptidi iskorišćavaju.

Kako usporiti gubitak kolagena?

Iako ne možemo potpuno zaustaviti gubitak kolagena, možemo ga znatno usporiti – naročito ako usvojimo sledeće navike:

  • Izbegavajte pušenje i prekomerno izlaganje suncu
  • Koristite SPF svaki dan, tokom cele godine
  • Spavajte dovoljno i trudite se da smanjite stres
  • Redovno vežbajte i održavajte stabilnu telesnu težinu
  • Jedite uravnoteženo – uključite jaja, mlečne proizvode, mahunarke, povrće, voće, integralne žitarice, meso i ribu

Koristite proizvode koji sadrže aktivne supstance koje podstiču proizvodnju kolagena: glikozaminoglikane, proksilan, peptide, ekstrakt kasije, hijaluronsku kiselinu, vitamin C i niacinamid

Da li kolagen kreme zaista deluju?

Foto: Oksana Bratanova / Alamy / Profimedia

Preparati sa kolagenom, poput krema i maski, mogu trenutno poboljšati izgled kože – ali neće sprečiti stvarni gubitak kolagena. „Kolagen u kozmetici ima visoku molekularnu masu, pa mu je sposobnost prodiranja u dublje slojeve kože ograničena“, objašnjava Abarquero Cerezo.

To znači da kolagen kreme mogu učiniti da koža izgleda glađe i hidriranije na površini, ali pravi balans između sinteze i razgradnje kolagena postiže se kombinacijom ishrane, zaštite, suplemenata i odgovarajuće nege.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram