Nije kao što izgleda.
Možda možemo da kažemo da za prevaru nema objašnjenja i da ne možemo da nađemo razumevanje ili opravdanje za preljubnike, i verovatno bismo bili u pravu i dok ovakav stav nailazi na podršku društva, nauka ipak ima drugačije mišljenje, odnosno obrazloženje zašto ljudi varaju.
Štaviše, prema navodima nekih istraživanja, preljubnici čak i nisu krivi – krive su hormonske reakcije. Odnosno, viši nivoi testosterona i kortizola podstiču varanje, kao i druga neetička ponašanja.
Studija sa Univerziteta Harvard i Univerziteta Teksas, Ostin, otkrila je da testosteron i kortizol rade zajedno i utiču na osobu da počini prevaru. Prvo, nivoi hormona se povećavaju (što vodi ka varanju), a zatim se menjaju i utiču na druge oblike lošeg ponašanja.
„Iako nauka o hormonima i ponašanju datira još od ranog 19. veka, tek su nedavno istraživanja otkrila koliko je moćan i prodoran uticaj endokrinog sistema na ljudsko ponašanje“, rekao je Robert Džozefs, profesor psihologije na UT Ostinu.
Testosteron je hemikalija odgovorna za seksualni nagon i rast mišića kod muškaraca, dok je kortizol (koji se oslobađa u vreme stresa) odgovoran za reakciju „bori se ili beži“.
U studiji, istraživači su zamolili 117 učesnika da polažu test iz matematike. Kada su završili, zamoljeni su da sami ocene svoje testove i kažu na koliko zadataka su tačno odgovorili. Istraživači koji su sprovodili studiju ohrabrili su učesnike da varaju govoreći im da što više zadataka reše, to će više novca zaraditi. Oni su zatim sakupili uzorke pljuvačke od učesnika nakon što su uradili test, otkrivši da su oni koji su imali viši nivo testosterona i kortizola verovatnije lagali o tome koliko problema su rešili.
„Povećan testosteron smanjuje strah od kazne, a povećava osetljivost na nagradu. Povišen kortizol je povezan sa neprijatnim stanjem hroničnog stresa koji može biti izuzetno iscrpljujuć. Testosteron daje hrabrost za varanje, a povišen kortizol daje razlog za varanje“, rekao je Džozefs.
Oni koji su varali rekli su da su osetili smanjenje stresa nakon testa – kao da je varanje dalo učesnicima osećaj olakšanja.
„Smanjenje stresa je praćeno snažnom stimulacijom centra za nagradu u mozgu, tako da ove fiziološke, psihološke promene imaju nesrećnu posledicu jačanja neetičkog ponašanja“, rekao je Džozefs.
Sada kada istraživači bolje razumeju šta se dešava kada je loše ponašanje u pitanju, nadaju se da će istražiti kako da eliminišu ovaj hormonski odgovor i njegov rast.
Pošto istraživači nisu videli sličan odgovor kada su ovi hormoni delovali odvojeno jedan od drugi, veruju da bi snižavanje nivoa testosterona i kortizola potencijalno moglo sprečiti varanje.
Bonus video:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: