Da li na venčanju možete da imate jednu kumu u opštini, drugu u crkvi? Žene iz Srbije znaju odgovor

Foto:shutterstock

Da li su dve kume dozvoljene na venčanju? Šta je kuma, a šta svedok? Evo šta kažu Srbi.

Kada pričamo i maštamo o venčanjima, većina tih razgovora se svodi na princa na belom konju, magičnu venčanicu, lepu tortu i pozivnice. Ipak, svako ko se bar jednom venčavao ili ima dovoljnu blisku osobu koja je odlučila da stane na ludi kamen, zna da je ovaj proces zapravo neizmerno stresan i naporan. Čak i kada birate malu svadbu.

Iako je možda najbitnije odabrati pravog muža i to zapravo predstavlja najteži deo posla, u suštini, odabir kume ili kuma, sva tehnička, religijska i pravna pitanja stvaraju mnogo veći pritisak.

Jedno od njih je i odabir kuma, kume ili kumova. Za neke je ovo lak odgovor i već od osnovne škole ili čak vrtića znaju ko će im stajati sa desne strane na venčanju. Za druge je ipak teška odluka i traži izbor od nekoliko najboljih prijateljica, kojim neće uvrediti ni jednu od njih.

Foto:shutterstock

Kao najbolje rešenje za ovu situaciju, mlade sve češće biraju da jednu kumu koja će prisustvovati sklapanju braka u crkvi, a drugu u opštini. Mada raznorazni dalji i bliđi rođaci ovo smatraju modernom tvorevinom koja se suštinski bori protiv tradicije, sve je više pozitivnih komentara koji podržavaju ova kumstva.

Jer verovatno na kraju nem ništa lepše od toga nego kada na krunu svoju ljubavi sa partnerom, stavite i nevidljivu tijaru na svoja najbliža i najjača prijateljstva. Iako možda kumama ne vežu ruke tokom same ceremonije, sam čin i titula koju jedna drugoj nameću tog dana ih povezuje do kraja života. Jer na kraju, muž posle razvoda dobija epitet bivšeg, dok kuma uvek ostaje samo kuma.

Rame za plakanje, oslonac, podrška, neko ko će vas podići i podsetiti da čuvate instituciju braka, ali i biti prva da vas zaštiti ako treba, nasmeje, oraspoloži i sasluša kada niko drugi ne može. A u današnje vreme, i dve su malo!

Foto:shutterstock

Ipak, mnogi se pitaju da li je u redu imati dve kume, odnoso da li je to usvojen sistem. jedna od njih je i jedna ljubavica koja je na mreži X napisala: „Jedno glupo pitanje. Je l’ mogu ja da imam jednu kumu za opštinsko, a drugu za crkveno venčanje?“

Ona je naglasila da ima dve najbolje drugarice, te da želi da joj budu obe kume, ali da joj većina kaže da ne može.

Ipak, preko 100 odgovara ispod njenog posta je uglavnom zvučalo ovako:

„100 ljudi, 100 ćudi, 100 običaja. To je tvoj dan. Meni je skroz ok što želiš da obe budu tvoji svedoci. I što želiš obe da ispoštuješ.“

„Meni je to super, može naravno.“

„Možeš, naravno“

A javili su se i oni koji dele njeno iskustvo:

„Može. Ja kumovala prije 2 godine u opštini – jer sam agnostik. A naša najbolja zajednička drugarica je bila u crkvi – jer je krštena. Najjači provod i najbolje kume“

„Može sigurno. Jednoj mojoj kumi sam bila “svedok”, dakle kuma pred matičarem, a naša drugarica kuma u crkvi.“

„Ja imala dve, ni sa jednom danas nisam u nekon kontaktu. Mislim, sa jednom samo privremeno, trenutno nije za ljude. A sa drugom sam raskrstila. S tom što mi je bila u crkvi kuma, simbolično .“

„Daaaa, ja sam imala.“

„Da, imam prijateljice koje jesu zbog religije ili toga da li je krštena jedna od dve kume“

„Može. Imam 2 takva primera, oba venčanja u Beogradu bila pre par godina.“

Neki su objasnili i sa tehničke strane

„U oba slučaja to su samo svedoci, tako da može različito.“

„Kuma ti je za crkveno venčanje, a za opštinsko se to zove svedok. To nema veze sa kumstvom. Kum/a, venčava pred Bogom. Sve drugo je papirologija.“

„Naravno da možeš. Crkva i država su dve odvojene „institucije“.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram