Ko bi rekao?!
Voće se nikako ne jede uveče? Ovo je jedan od mitova u koje danas mnogi veruju, a objašnjenje je da će vas ova namirnica, ako je jedete u to doba dana, zbog količine šećera udebljati. Ipak, ne postoji naučni dokaz da ćete dobiti na težini ukoliko se odlučite za voće, ali je jedna vrsta posebno blagotvorna na kraju dana.
U pitanju su, verovali ili ne – banane.
Ovu voćku neki najviše vole da jedu ujutru jer brzo zasiti, dok ih drugi preferiraju u toku dana ili posle naporne aktivnosti jer podižu energiju. Istina je da banane sadrže sve što ljudskom organizmu treba u jednom obroku: proteine, ugljene hidrate, vlakna, vitamine, minerale… Odličan su izvor energije, super saveznik u dijetama, ali što se bliži noć, to je njihova moć efikasnija.
Ipak, ne deluju isto na organizam u zavisnosti od doba dana kada ih jedete.
Ako je vaš izbor jutro, stručnjaci će vam rado objasniti zašto to nije najbolje za vas. Uz sve što banane nude, one imaju i dosta kalorija zbog šećera koji vas ujutro neće razbuditi, nego ćete biti malo tromiji.
Tokom dana su dobar izbor, pogotovo nakon treninga, jer su bogate kalijumom i dobro nadoknađuju elektrolite izgubljene vežbom. Međutim, to nije sve što nam banane mogu dati.
Setite se zašto nisu dobar izbor ujutru i odmah će vam postati jasnije zašto ih je dobro jesti uveče. Tada će vas smiriti, ublažiti nesanicu, opustiti mišiće, a sve zbog toga što su, uz sve već navedeno, bogate triptofanom koji pomaže organizmu da proizvede više serotonina koji će vas umiriti i omogućiti vam bolji san.
Serotonin bismo mogli nazvati prirodnim antidepresivom, a što ga više telo proizvede, brže ćete se rešiti nakupljene nervoze, stresa, teskobe i besa.
Dakle, serotonin će vas smiriti, ali ima tu još nešto što se ranije nije znalo o triptofanu. Otkriveno je da triptofan iz banana savršeno povećava i količinu melatonina, hormona koju reguliše buđenje i spavanje i ljude brže uljulja u san.
Uz sve navedeno, banane su bogate i magnezijumom koji opušta umorne mišiće, što dodatno olakšava san.
A bolji san vodi i boljoj liniji. To sigurno već znate.
Zapamtite samo jedno – što se vremena unosa voća tiče, najbitnije je koliko je blizu prethodnom obroku. Naime, voće se brzo vari i ako ga jedete odmah nakon obroka, ono će, plastično rešeno, fermentisati na vrhu vašeg želuca čekajući da se hrana uneta pre njega svari. Nećete se ekspresno udebljati nakon ovog čina, ali je velika verovatnoća da ćete osetiti težinu u stomaku, nadimanje i gasove.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: