Hleb postoji u najrazličitijim oblicima i može da bude veoma različitog nutritivnog sastava, pa je dobro znati koji koliko ima kalorija.
Hleb je osnovna namirnica u najvećem delu sveta i generalno se pravi od neke žitarice, vode, kvasca i soli. Međutim, hleb postoji u najrazličitijim oblicima i može da bude veoma različitog nutritivnog sastava.
Na sajtu nutritionadvance.com navode glavne karakteristike najpopularnijih vrsta hlebova i koliko koji od njih ima kalorija u 100 grama, odnosno koliko koji goji.
Baget – 272 kalorije u 100 grama
Poznat i kao francuski hleb, baget je jedan od najpoznatijih hlebova širom sveta. To su dugački, tanki štapići pečenog testa koji se prave od brašna, vode, kvasca i soli.
Baget je postao poznat još pre jednog veka, a i danas ga rado jedu svi koji su ga makar jednom probali.
Pošto mu je glavni sastojak rafinisano pšenično brašno, baget obično ima blag ukus u poređenju sa drugim vrstama hleba. Međutim, ima prilično malo vlakana i proteina u poređenju sa hlebovima od celog zrna.
Banana hleb – 326 kalorija u 100 grama
Banana hleb je popularna vrsta hleba od običnog brašna i zrele banane. Ostali sastojci su puter, jaja, soda bikarbona, so.
Tokom 1930-ih godina prošlog veka hleb od banane je postao poznat širom Amerike i tamo čak postoji nacionalni dan posvećen ovom hlebu. Ovaj hleb je sladak jer je punjen bananama i ima ukus poput kolača.
Kajzerice – 418 kalorija u 100 grama
Kajzerice su posebno popularne kao lepinje za hamburgere.
Glavni sastojak je pšenično brašno, a sadrže i prilično putera, mleka i jaja. Zahvaljujući tome, kajzerice imaju mekanu, laganu teksturu i blago slatkast ukus. Međutim, zbog dosta putera imaju više masti i više kalorija od drugih vrsta hleba.
Raženi hleb – 259 kalorija u 100 grama
Raženi hleb prvenstveno sadrži brašno od raži, ali obično i druge vrste brašna. Često se dešava da hleb koji se prodaje kao raženi zapravo ima najviše običnog belog brašna, a raženog vrlo malo.
Generalno raženi hleb ima jači ukus i gušću teksturu od pšeničnog hleba, a ljudi ga koriste hiljadama godina.
Kukuruzni hleb – 330 kalorija u 100 grama
Kukuruzni hleb se obično pravi od kukuruznog brašna i praška za pecivo. Veruje se da je nastao u Meksiku pre oko 7.000 godina.
Kad je u pitanju ovaj hleb, treba znati da kukuruzno brašno ima relativno malo vlakana i proteina, a prilično kalorija.
Fokača – 249 kalorija u 100 grama
Fokača je italijanski specijalitet donekle sličan testu za picu. Ipak, fokača je gušća i vazdušastija.
U Italiji se jede od davnina, a obično se pravi od brašna, vode, soli, kvasca i maslinovog ulja. Preko po želji idu prelivi, crne masline, rukola, paradajz, pršuta…
Somun – 275 kalorija u 100 grama
Somun je vrsta lepinje, tj. tankog okruglog hleba i deo je gastro-kulture mnogih naroda Mediterana i Balkana. U različitim zemljama ovog dela sveta postoje varijacije u pravljenju somuna, ali i u imenu, pa ga, recimo, u Grčkoj zovu pita.
Lepinje se prave od dizanog testa kao i većina hlebova, ali kod njih je specifično što, po pravilu, to testo narasta tri puta, pa je struktura vazdušasta, lagana i šupljikava. Zato je somun idealan za razne priloge i kao jelo za poneti.
Hleb od spelte – 248 kalorija u 100 grama
Hleb od spelte se pravi od ove drevne žitarice koja se uzgaja hiljadama godina.
Brašno od spelte je od celog zrna i zato je hranljivije od mnogih drugih vrsta hleba.
Beli hleb – 270 kalorija u 100 grama
U poređenju sa varijantama hleba od celog zrna, klasičan beli hleb ne sadrži ni pšenične klice ni mekinje, koje su pune esencijalnih hranljivih materija.
Takođe, ima mnogo manje vlakana od hleba od celog zrna. Primarni sastojak belog hleba je pšenično brašno, a potom voda, kvasac, so.
Integralni hleb – 254 kalorije u 100 grama
Za razliku od belog hleba, vrste od celog pšeničnog zrna sadrže mekinje, klice i endosperm.
Stoga integralni hleb ima više vlakana, proteina, vitamina i minerala od običnog belog hleba.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: