Otkrili smo gde u Beogradu može da se kupi ovo retko povrće: Zovu ga „biljka iz božijeg vrta“, a čini čuda za zdravlje jetre i creva

bamija
Bamija; Foto: Anil Ghawana / Alamy / Alamy / Profimedia

Bamija ili orka (Abelmoschus esculentus na latinskom) izuzetno je hranljiva povrćka koja se može pohvaliti brojnim zdravstvenim benefitima. Ova biljka, koja potiče iz tropskih područja Afrike i Azije, postala je popularna širom sveta zbog svog jedinstvenog ukusa i raznovrsnih načina pripreme, a u žargonu je zovu i biljkom iz božijeg vrta.

Šta je bamija?

Bamija (Abelmoschus esculentus) je jestiva biljka koja potiče iz tropskih i suptropskih područja. Pripada porodici slezova (Malvaceae). Ova povrtna kultura poznata je po svojim dugim, zelenim mahunama karakterističnog oblika, koje su bogate hranljivim sastojcima. Bamija se najčešće koristi u mediteranskoj, azijskoj i afričkoj kuhinji, a njena jedinstvena tekstura i blago kiselkast ukus čine je savršenim dodatkom raznim jelima. Kod nas se može kupiti u nekim marketima zamrznuta, a sveža, na primer, na tezgi 203 na Zemunskoj pijaci.

Bamija / okra
Bamija; Foto: Dragana Pandurević Jovović

Za šta je bamija zdrava

Jedna od najistaknutijih karakteristika bamije je njen bogat nutritivni profil. Ona sadrži značajne količine vitamina A, C i K. Vitamin A igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju i jačanju imunološkog sistema. Vitamin C, poznati antioksidans, pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, poboljšava apsorpciju gvožđa i jača otpornost organizma na infekcije. Vitamin K je bitan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju, čime doprinosi opštem zdravlju. Bamija se na Istoku od davnina koristila kao prirodni saveznik u održanju zdrave crevne flore, poboljšanju rada jetre i jačanju organizma.

Osim vitamina, bamija je bogata i mineralima, uključujući magnezijum, kalijum i gvožđe. Magnezijum pomaže u regulaciji krvnog pritiska i podržava metabolizam, dok kalijum igra važnu ulogu u održavanju ravnoteže tečnosti i zdravlju srca. Gvožđe je ključno za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, što pomaže u prevenciji anemije.

Još jedna prednost bamije je njen visok sadržaj dijetalnih vlakana. Ova vlakna poboljšavaju probavu, sprečavaju zatvor i pomažu u smanjenju nivoa holesterola. Takođe, vlakna igraju ključnu ulogu u kontroli šećera u krvi, što može biti od pomoći osobama sa dijabetesom, jer usporavaju apsorpciju šećera.

Zbog svog niskog kalorijskog sadržaja, sa samo 33 kalorije na 100 grama, bamija je savršena opcija za sve koji žele da smršaju ili održe zdravu telesnu težinu.

Kako se sprema bamija?

Bamija / okra
Varivo sa bamijom, krompirom i paradajzom, servirano uz kriške feta sira; Foto:Shutterstock

Svestranost bamije u pripremi omogućava različite načine uključivanja u obroke, bilo da se koristi u čorbama, varivima ili kao prilog.  Može se pržiti, peći ili marinirati, a kada se kuva, bamija oslobađa prirodnu sluz, koja može pomoći u zgušnjavanju jela. Preporučuje se da se bamija ne prekuva kako bi zadržala svoj hrskavi teksturu.

Bamiju obično kuvate 5 do 10 minuta, zavisno od željene teksture. Kratko kuvanje čuva njen hrskavi oblik, dok duže kuvanje može učiniti da postane mekša i sluzava. Bamiju možete peći u rerni na 200 °C oko 15 do 20 minuta. Preporučuje se da je pre pečenja prelijete maslinovim uljem i začinite po ukusu.

Uvek je najbolje pratiti bamiju dok se priprema kako biste postigli željenu teksturu.

Savršeno se uklapa u razna jela. Odlična je u kombinaciji s paradajzom, paprikom, lukom i začinima poput karija, kumina ili čilija. Može da se koristi u tradicionalnim jelima poput sataraša. Takođe, može se servirati uz meso, ribu ili druge povrćne priloge, čineći svaki obrok bogatijim i hranljivijim.

Varivo s bamijom i paradajzom

Bamija / okra
Bamija Foto:Shutterstock

Sastojci:

500 g bamije

1 velika glavica crnog luka

2-3 čena belog luka

2 srednja paradajza (ili 200 ml pasiranog)

2-3 kašike maslinovog ulja

So i biber po ukusu

1 kašičica limunovog soka (po želji)

Peršun za dekoraciju (po želji)

Priprema:

Očistite bamiju i blanširajte je u kipućoj vodi 2-3 minuta, a zatim ohladite u hladnoj vodi kako bi zadržala lepu boju.

Na zagrejanom maslinovom ulju propržite sitno seckani crni luk dok ne postane staklast. Dodajte sitno seckani beli luk i pržite još 1-2 minuta.

Dodajte seckani ili pasirani paradajz. Kuvajte dok se paradajz ne sjedini sa lukom i omekša, oko 5-10 minuta.

Dodajte bamiju u sos, posolite i pobiberite po ukusu. Pokrijte i kuvajte na laganoj vatri 20-30 minuta. Ako želite, dodajte limunov sok na kraju kuvanja.

Poslužite toplo, po želji posuto seckanim peršunom i uživajte u ovom ukusnom, zdravom jelu.

Salata od bamije

Sastojci:

200 g kuvane bamije

1 paradajz

1 krastavac

Maslinovo ulje

Balsamico sirće

So i biber po ukusu

Priprema:

Kuvanu bamiju ohladite i podelite je na komade. U činiji pomešajte bamiju, iseckan paradajz i krastavac. Prelijte maslinovim uljem i balsamico sirćetom, posolite i pobiberite.

Pohovana bamija

Bamija / okra
Bamija Foto:Shutterstock

Sastojci:

250 g sveže bamije

1 šolja kukuruznog brašna

1/2 šolje pšeničnog brašna

1 kašičica praška za pecivo

1/2 kašičice soli

1/2 kašičice crnog bibera

1/2 kašičice čilija u prahu (po želji)

1 jaje

1/2 šolje mleka (ili jogurta)

Ulje za prženje

Priprema:

Operite bamiju i odstranite peteljke. Možete je ostaviti celu ili je prepoloviti po dužini. U jednoj posudi pomešajte kukuruzno brašno, pšenično brašno, prašak za pecivo, so, crni biber i čili u prahu. Dobro promešajte. U drugoj posudi umutite jaje, pa dodajte mleko (ili jogurt) i dobro sjedinite.

U smesu sa brašnom dodajte tečnu smesu i sve dobro promešajte da se dobije ujednačena masa. Smesa treba da bude gusta, ali dovoljno tečna da se može naneti na bamiju. Uvaljajte bamiju u smesu tako da bude dobro prekrivena.

U dubokom tiganju zagrejte ulje na srednjoj temperaturi. Kada je ulje vruće (testirajte stavljanjem malog komada smese – ako odmah počne da pršti, spremno je), pažljivo stavljajte bamiju u ulje, vodeći računa da ne pretrpavate tiganj. Pržite je 3-4 minuta ili dok ne postane zlatno smeđa.

Prženu bamiju izvadite na papirni ubrus kako biste upili višak ulja.

Poslužite toplo kao užinu ili prilog, uz umak po izboru (npr. majonez ili salsu).

Prijatno!

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram