Stefan Petrović, strukovni fizioteraput, pokazuje jednostavne vežbe koje mogu da pomognu svima koji imaju problem sa ukočenošću i bolom u leđima.
Bol u leđima je jedna od onih muka novog doba. Manjak pokretljivosti, sedenje u autu, za kompjuterom, školi i stajanje na poslu su samo neki od faktora, a svako ko je iskusio ovaj problem zna koliko može biti bolno, i fizički i psihički.
Da li iz kreveta ustajete po nekoliko minuta ili se dešava da ne možete da se sagnete da dohvatite papir sa poda? Ne možete da podignete dete? Našli smo rešenje. Svako od nas može u toku dana ili ujutru pre svih obaveza da posveti sebi 5 minuta i pokuša da reši problem sa ukočenošću.
Stefan Petrović, strukovni fizioteraput, otkriva za naš portal tri vežbe koje možete uraditi u svakom trenutku i rešiti se bola u leđima.
Prva vežba
Za ovu vežbu možete koristiti peškir ili šipku, u zavisnosti od uslova.
„Peškir uhvatiti u širini ramena zatim zategnuti tako da peškir bude zategnut i konstantno u kontrakciji. Podići peškir iznad nivoa glave i dodatno korigovati mišiće kako bi se aktivirali mišići ramenog pojasa i vrata“, objašnjava on, pa dodaje da bi trebalo uraditi od 10 do 15 ponavljanja.
Druga vežba
„Početni položaj na stomaku. Ruke ispraviti i zategnuti ispred glave. Prilikom rada vežbe podići, tj. zategnuti rameni pojas, podići ruke iznad glave i zadržati par sekundi u kontrakciji radi bolje stabilizacije. Ponoviti vežbu između 5 do 10 ponavljanja. Ovom vežbom aktiviramo cela leđa i mnogo je dobra kod osoba sa sedalnim načinom života, ako nemaju neki propratni problem koji može prouzrokovati bol. Vežbu raditi u dogovoru sa svojim trenerom ili terapeutom“, priča Stefan.
Treća vežba
„Početni položaj je na leđima. Ruke su opružene pored tela, vrat i glava prate pravac kičmenog stuba, noge saviti u kolenima. Prilikom rada podižemo zadnjicu do potpune kontrakcije gluteusa. Kod ove vežbe je važno da napomenemo da sedalni deo bude aktiviran, tj. držati ga u kontrakciji prilikom rada. Takođe, ova vežba je odlična kod osoba sa sedalnim načinom života, kod raznih deformiteta i oboljenja lumbalnog dela kičme. Vežbu možete ponavljati i više puta u toku dana, između 8 i 12 ponavljanja“, ističe on.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: