Uh, da li će biti dovoljno – to gotovo svaka domaćica sebi kaže kad počne da sprema rusku salatu pred praznični ručak. Ruska je jednostavno neizostavna na trpezi, a posebno u danima pred Uskrs i Đurđevdan. I ta dilema da li će je biti dosta je sasvim opravdana jer prosto svi je obožavamo, pa koliko god da se napravi, uvek brzinski nestane.
Činije s ruskom tokom svečanog ručka po pravilu se u svakoj kući najpre isprazne. Kad domaćica iznese novu turu, ne čuje se ni ono kurtoazno – nije trebalo… Pored svih ostalih đakonija na stolu, ruska je, bez sumnje, glavna zvezda. Neko obavezno pohvali njen sočan ukus, neko otkrije svoj tajni trik koji svemu da poseban šmek, neko se priseti kad je prvi put probao rusku u detinjstvu ili kako je mami pomagao da je sprema. Ruska salata je odavno od omiljenog jela prerasla u simbol porodičnog okupljanja, kada se uz dobru klopu i toplu atomosferu evociraju stare uspomene, ali i stvaraju nove.
Podrazumeva se i da za rusku treba imati dobar recept. Tu je ključna stvar koja znatno ubrzava ceo proces – smrznuta mešavina za rusku salatu. Ne morate da zbog pripreme ove legendarne salate provedete sate i sate seckajući, već lepo olakšate sebi i koristite smrznutu mešavinu za rusku salatu. I umesto u kuhinji, vreme provedete u opuštanju pre dolaska gostiju.
Recept za rusku salatu
Ruska salata – sastojci:
2 pakovanja Frikom mešavine za rusku salatu
1 kg majoneza
1 kašika senfa
1 ceđeni limun
500 g šunke
600 g kiselih krastavčića
4-5 barenih jaja
2 kašike soli
biber po ukusu
Ruska salata – priprema:
Skuvajte mešavinu povrća i procedite. Iseckajte jaja, šunku i krastavčiće. Sjedinite sve sastojke i začinite. Ostavite preko noći u frižideru da se sve lepo sjedini. Pred služenje po želji premažite rusku salatu majonezom i ukrasite kolutićima obarene šargarepe i kiselim krastavčićima.
Zamrznuta mešavina povrća će vam znatno uštedeti vreme jer ne morate da sveže povrće kuvate, pa seckate. Takođe, smrznuto povrće koje kupimo zamrzava se u roku od nekoliko sati nakon berbe, pa zadržava vitamine, minerale i druge vredne nutritivne sastojke.
Često nismo svesni toga koliko je tehnologija napredovala poslednjih decenija i da je vreme od ubiranja plodova do smeštanja u zamrzivač znatno kraće. To je ujedno i odlično za očuvanje nutrijenata u povrću kao što je grašak, ali i boranija, kukuruz šećerac i, recimo, mešavina povrća za đuveč ili carska mešavina brokolija, karfiola, šargarepe.
A kad je u pitanju zamrznuto povrće, prvi izbor svima nama je nesumnjivo – Frikom.
Zanimljivo je da se ove godine obeležava 100 godina tehnike brzog smrzavanja koju je utemeljio Klarens Birdsaj, a zahvaljujući kojoj Frikom i danas čuva svežinu i nutritivne vrednosti namirnica, pa tokom cele godine nadohvat ruke imamo najkvalitetnije proizvode, bez obzira na sezonu. Ta tehnika štiti namirnice od spoljnih uticaja tako što se stvaraju sitni kristali koji im ne razaraju ćelijsku strukturu, a dokazano je da na taj način smrznuta hrana može sačuvati više minerala i vitamina nego što bi ih zadržala bilo kojom drugom metodom čuvanja, poput konzerviranja, sušenja ili soljenja.
I eto dodatnog motiva za pripremu omiljene ruske salate – ukusna je, svi je vole, zdrava je, a uz Frikom mešavinu povrća sprema se duplo brže.