Proveren bakin recept za pileću supu prepunu kolagena

Supa od pilećih nogica
Pileća supa Foto:Shutterstock

Pileće nogice su zanemarena namirnica, ali su širom sveta zapravo pravi delikates. Iako nisu toliko popularne kod nas, odlična su osnova za zdrave, ukusne i hranljive supe koje greju dušu i telo i čuvaju naše zdravlje.

Pileće nogice se sastoje od kože i tetiva, a njihovim dugim kuvanjem nastaje želatinasta supa ili temeljac, koji se može koristiti za oplemenjivanje raznih jela, poput variva, rižota i sosova.

Kada kuvamo pileću supu, najčešće biramo kosti i neke druge delove piletine, ali je manje poznato da suština ukusa zapravo leži u pilećim nogicama, piše Zadovoljna.hr.

Zašto su pileće noge dobre?

Pileće nogice su poznate po visokom sadržaju kolagena, proteina koji pomaže u održavanju strukture kože, kostiju, zglobova i vezivnog tkiva. Bez obzira na to da li volite da ih jedete, uvek možete da pripremite bogatu supu koja je odlična za hladnije dane.

Supa od pilećih nogica – sastojci:

Supa od pilećih nogica
Pileća supa Foto:Shutterstock

1 kg pilećih nogica

2 litra vode

povrće po izboru (šargarepa, koren celera, peršun, crni luk, beli luk, kelj…)

so, biber, mešavina začina

domaći rezanci (ili neka druga testenina koju ćete skuvati u supi)

Supa od pilećih nogica – priprema:

Pileće nogice dobro očistite i isecite nokte, pa očistite i povrće. Stavite krakove, povrće i začine u duboku šerpu sa hladnom vodom. Prvo kuvajte na jakoj vatri – dok voda ne proključa.
U međuvremenu će se stvoriti pena koju treba ukloniti ako želite bistru supu. Nakon što voda proključa, smanjite vatru (pustite vatru da ključa) i poklopite da voda ne ispari. Kuvajte poklopljeno, na tihoj vatri, oko tri sata.

Posle tri sata procediti supu i skuvati rezance, flekice ili knedle. Povrće isecite i vratite u supu ili poslužite kao prilog. Dodajte dodatne začine po želji.

Savet: Ne kuvajte testeninu u celoj količini supe, već želatinastu smesu možete da odložite u kalupe za led, stavite u zamrzivač i po potrebi dodajte u druga jela. Čorbu u kojoj niste kuvali testeninu možete da čuvate u staklenoj flaši ili tegli i nekoliko dana u frižideru, a zatim skuvajte testeninu po potrebi.

Prijatno!

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram