Postoji nekoliko jednostavnih dijetetskih rešenja koja mogu pomoći da vam creva prorade, a tu su i napici koji će vam momentalno doneti olakšanje.
Šta je zajedničko svima nama, a niko o tome ne voli da priča? Svaki organizam, od protozoa do ljudi, dostiže tačku u kojoj treba da izbaci „otpad“. Drugim rečima, svi idu u WC. Ali ako imate problem sa probavom i u WC idete manje od tri puta nedeljno, velike su šanse da se zbog konstipacije osećate usporeno, povučeno i naduto. Srećom, postoji nekoliko jednostavnih dijetetskih rešenja koja mogu pomoći da vam creva prorade, a tu su i napici koji će vam momentalno doneti olakšanje.
Nutricionisti su za Eat This Not That otkrili koji su to napici.
Voda
„Prva linija odbrane za ublažavanje akutnog ili hroničnog zatvora je adekvatna hidratacija vodom“, kaže nutricionistkinja Melani Markus. Mineralne vode mogu dalje da obezbede magnezijum i sulfate, koji su poznati po svojim laksativnim efektima.
Voda s limunom
Prema nutricionistkinji Karolajn Tomason, limun sadrži oblik vitamina C koji se zove limunska kiselina, za koju istraživanja pokazuju da može delovati kao prirodni laksativ za neke ljude bez izazivanja dijareje.
„Kada se konzumira, limunov sok povlači vodu u gastrointestinalni trakt, a to može stimulisati proces pražnjenja creva“, kaže Tomason.
Čia semenke
Prema nutricionistkinji i autorki knjiga o ishrani Loren Manaker, još jedno piće koje stimuliše probavu zove se „čia fresca“. Radi se o kombinaciji čia semena, vode, i nekoliko kapi limuna ili limete. Sadržaj nerastvorljivih vlakana u čia semenkama pomaže da omekšate stolicu na načine za koje se, pretpostavlja da imaju laksativan efekat.
Kafa
Kafa je možda najpoznatija po svom sadržaju kofeina, ali ispijanje ovog napitka takođe može pokrenuti rad digestivnog sistema, uzrokujući da se stvari „kreću“ prirodno“.
Nutricionisti čak tvrde da i kafa bez kofeina može da vam pomogne da obavite nuždu. Čak i bez kofeina, kafa stimuliše gastrokolični refleks.
Sok od svežeg voća
Sokovi od kruške, jabuke i kajsije mogu da prekinu muku sa zatvorom, kaže Ešli Kičens, nutricionistkinja.
„Sok od jabuke ima prilično visok odnos fruktoze prema sadržaju glukoze i sorbitola, što može pomoći da se nežno ublaži zatvor.
Sok od suvih šljiva
Sok od suvih šljiva prirodno sadrži sorbitol, prirodni laksativ. Pijenje soka od suve šljive je povezano sa boljim probavnim ishodima.
Jedna studija koja je procenjivala efekte soka od suvih šljiva zaključila je da je ovaj napitak siguran i prirodan izbor, posebno u slučajevima hroničnog zatvora. U studiji objavljenoj u American Journal of Gastroenterology, naučnici su otkrili da „unos suve šljive značajno smanjuje tvrdu stolicu dok pospešuje normalnu, ali ne uzrokuje vodenastu stolicu.“ Unos suvih šljiva je takođe poboljšao subjektivne tegobe usled zatvora, bez nadimanja ili dijareje.
Aloe vera sok
Aloe vera sadrži veliki broj antioksidanata i može pomoći da se ubrza pokretljivost creva. Postoje neka istraživanja koja sugerišu da aloe vera deluje kao laksativ.
Pravi čajevi sa svežim đumbirom
Pravi čajevi (ne oni instant u kesicama) sadrže hiljade bioaktivnih jedinjenja – poput aminokiselina, kofeina, lignina, proteina, ksantina i flavonoida – što ih čini zdravi napicima koji mogu doneti korist vašem telu. Posebno crni i zeleni čaj imaju veći sadržaj kofeina u odnosu na druge čajeve, što im daje blagi laksativni efekat koji može stimulisati probavni sistem. Dodavanje đumbira u čaj može poboljšati ove efekte, jer je đumbir poznat po svojoj prirodnoj sposobnosti da podstiče varenje i stimuliše rad creva.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: