Doktorka upozorava na namirnice koje šećer dižu u nebesa: Jedna je jako zdrava, ali ključno je kako se priprema

pire
Foto: Gutium Sergiu / Panthermedia / Profimedia

Kontrola nivoa šećera u krvi neophodna je za očuvanje zdravlja, posebno za osobe s dijabetesom ili za one koji imaju predispozicije za ovu bolest.

Kad govorimo o šećeru u krvi,  mnogi prvo pomisle na slatkiše i kolače, ali lekari i stručnjaci za ishranu upozoravaju na mnoge druge namirnice koje takođe uzrokuju nagle skokove šećera u krvi.

Na koje još namirnice treba da obratite pažnju i konzumirate ih opreznije otkrila je endokrinološkinja i nutricionistkinja Armine Afonina.

Slatko nije jedini krivac

Slatkiši nisu jedine namirnice s visokim glikemijskim indeksom koje utiču na nivo glukoze u krvi, a Afonina kao primer navodi hleb i peciva od pšeničnog brašna, beli pirinač i pire krompir.

Problem s ovim namirnicama je što imaju visok glikemijski indeks i brzo oslobađaju glukozu pa ih je bolje zameniti onim s niskim glikemijskim indeksom jer one glukozu oslobađaju sporije što znači da će nam pružiti stabilniji nivo energije i bolju kontrolu šećera u krvi.

Suvo voće i povrće koje podiže šećer u krvi

Voće i povrće se redovno nalazi na listama najzdravijih namirnica, ali tu je potrebno obratiti pažnju na to koju vrstu konzumiramo i kako je pripremljena.

Afonina preporučuje umerenu konzumaciju suvog voća jer ono može imati veću koncentraciju šećera što će doprineti porastu glukoze.

Trebalo bi da ga kombinujete s namirnicama bogatim vlaknima i proteinima da bi ublažili uticaj na šećer u krvi.

Uticaj pripreme hrane na glikemijski indeks

pire
Foto: Sergii Koval / Alamy / Alamy / Profimedia

Način pripreme hrane može značajno promeniti njen glikemijski indeks, ističe Afonina. Na primer, pire krompir ima viši glikemijski indeks od pečenog krompira, a kuvani beli pirinač brže izaziva skok šećera u krvi od braon smeđeg pirinča koji sadrži više vlakana i složene ugljene hidrate. Vlakna će usporiti apsorpciju šećera i tako smanjiti glikemijsko opterećenje obroka.

Uravnotežena ishrana i fizička aktivnost

Nutricionistkinja preporučuje uravnoteženu ishranu koja uključuje raznovrsne izvore proteina, zdravih masti i ugljenih hidrata s niskim glikemijskim indeksom, piše Index.hr.

Umerena fizička aktivnost može pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi, smanjenju telesne težine i smanjenju rizika od dijabetesa,