Umesto kafe dve nedelje sam pila mača late i rezultati su me baš iznenadili

Foto: Unsplash.com/Jovan Vasiljević

Želela sam da proverim da li je hajp opravdan.

Mača je danas sve popularnija širom sveta, pa i u Srbiji, a potiče iz Japana, gde se tradicionalno neguje ceremonija ispijanja čaja.

Osim što prijatno izgleda, mača je takođe zdravija alternativa kafi, kažu stručnjaci.

„Mača zeleni čaj i kafa imaju brojne zdravstvene prednosti, ali mogu da budu štetni ako se s njima pretera“, kaže dr Tamar Samjuels.

Mača late Foto: Unsplash/Alana Harris

Generalno mača je zdrava, a posebno prija onima kojima inače smeta kafa.

A šta tačno kažu iskustva?

Jana Akerman je za Glamiour ispričala kako je na nju delovalo to što je svoj omiljeni kapućino sa ovsenim mlekom na dve nedelje zamenila mača lateom.

Šta je mača

Mača je fino mleveni prah napravljen od listova zelenog čaja biljke Camellia sinensis. Dobija svoju jarkozelenu boju zbog dosta hlorofila, za koji se smatra da daje obilje hranljivih materija.

Za razliku od običnog zelenog čaja kod mače se koristi ceo list, pa se tako u potpunosti iskoriste antioksidansi, vitamini i minerali. Mača takođe sadrži kofein, ali iskustva govore da zbog dosta L-teanina daje dugotrajnu budnost bez tipične nervoze koju kafa može da izazove.

Koje su prednosti mače

Mača late Foto: Unsplash/Jason Leung

„Nedavna istraživanja pokazuju različite zdravstvene prednosti povezane sa mača zelenim čajem, uključujući to da potencijalno povećava antioksidativne aktivnosti, podržava metaboličko zdravlje i poboljšava kognitivne funkcije“, kaže Semjuels.

Jedna od najznačajnijih prednosti mača zelenog čaja je to što je bogat antioksidansima.

„Pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa i zapaljenja, koji su povezani sa brojnim hroničnim bolestima“, kaže Samjuels i dodaje da redovna konzumacija mače takođe ima potencijalne kardio i metaboličke koristi kao što su regulacija glukoze i lipida, smanjenje upala i telesne težine.

„Kognitivna funkcija je još jedna oblast na koju mača ima pozitivan uticaj“, kaže ona.

„Istraživanja ukazuju na to da mača može da ublaži kognitivni pad, posebno kod starijih žena. To je verovatno zbog velike količine katehina, luteina i vitamina K, koji su poznati po svojim neuroprotektivnim svojstvima.“

Međutim, Samjuels primećuje da, iako sva ta istraživanja svakako obećavaju, ne daju konačne preporuke. I iako je zeleni čaj obično bezbedan za piće, imajte na umu da sadrži kofein.

„Prekomerni unos može dovesti do teškoća sa spavanjem, glavobolje i nervoze ili drhtavice“, kaže Samjuels.

Kako sam kafu zamenila mača lateom

Jana je pokušala da kafu zameni mačom odjednom i – nije išlo tako dobro. Ispostavlja se da je postepeni prelazak sa kafe na maču bolji, smatra ekspertkinja za ovu namirnicu Luiza Birkan.

„Pre ovog eksperimenta mislila sam da mi kofein i nije toiliko neophodan da bih se osećala budnom i punom energije – samo sam se jednostavno radovala svom jutarnjem ritualu. Ali od 11 sati ujutru, prvog dana kada sam prestala sa kafom, mislila sam samo na jedno – treba mi taj kapućino. Osećala sam se tromo, u glavi mi je bila magla i nisam imala energije. Naravno, svaki novi izazov je težak – ali nisam znala da će biti tako teško.“

Mača late Foto: Unsplash/Mae Mu

Priznaje i da tog prvog dana do popodneva nije više mogla da izdrži i popila je šoljicu kafe. Ali rešila je da istraje u ovom svojevrsnom eksperimentu.

„Kako je prva nedelja odmicala, pila sam mača late sa ovsenim mlekom ujutru, a ponekad i drugi popodne — povremeno sa ledom.“

Otkrila je usput i da joj da spremanje mača latea treba više vremena nego kad kuva običnu kafu, ali da joj je to bilo lepše.

„Ta pauza za spremanje mače mi je prijala, a i moja želja za kafom je trajala još samo nekoliko dana. I posle prve nedelje navikla sam se na ovu promenu. Sve više mi se sviđao ukus zelenog praha i to kako mi daje energiju, a ohrabrile su me i zdravstvene prednosti. Na kraju krajeva, ovaj zeleni prah ima mnogo više zdravstvenih koristi od kafe i takođe izgleda lepše.“

Nakon što je dve nedelje pila mača late umesto kafe, Jana priznaje da se ipak još nije u potpunosti odrekla kafe.

„Prvog dana nakon eksperimenta radovala sam se jutarnjoj kafi, ali od tada sam smanjila na samo jednu šoljicu kafe dnevno umesto dve. Sada pijem mača late u ranim popodnevnim satima.“

Zanimljivo je da se pogodilo da je Jana sa eksperimentom počela kad je bila u PMS-u i kad se inače oseća tromo i menja joj se raspoloženje.

„Iznenađujuće, nisam iskusila ništa od toga dok sam isprobavala ovaj novi napitak. To je možda bila najveća pozitivna promena koju sam osetila jer sam bila raspoložena sve do menstruacije. Čak su i oni oko mene, tačnije moj partner, to primetili, tako da ću ponovo ostaviti kafu tokom PMS-a sledećeg meseca.“

Kaže i kako mača takođe ima kofein, ali se sporije apsorbuje u krvotok, pa je imala energije tokom celog dana, čak i kada bi popila samo jedan mača late ujutru.

„Dakle, moj dugoročni cilj je da pijem više različitih toplih napitaka. Kafa, mača, kakao, biljni čaj su moj izbor, a ne samo kapućino sa ovsenim mlekom. Pošto sam ove zamene uvrstila u svoju svakodnevnu rutinu, osećam se odmornije, budnije i zdravije.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram