Ova biljka ima moć da drenira i eliminiše nadutost, a manekenke je koriste pre revija da bi izgledale mršavije

Foto:Shutterstock

Koje su prednosti maslačka, biljke koja je dobra za jetru i creva, pomaže da "splasnemo" i eliminiše višak tečnosti?

Svakome se može desiti: jedno piće previše, večernji obrok koji je obilan i pun soli i sledećeg jutra se probudimo sa otečenim licem i očima. Da ne pominjemo nadut stomak, a ponekad čak i otečene zglobove. Da biste u rekordnom roku izbacili tečnost koja se zadržava u tkivima, postoji zaista efikasan bakin prirodni lek, koji manekenke ujedno i najviše koriste pre fotografisanja ili revija – uzmite maslačak, u obliku biljnog čaja ili dodatka. Ovo sredstvo je, kako kažu, pravi biser protiv oticanja lica, ali i celog tela.

Šta je maslačak i čemu služi

maslačak
Maslačak Foto: Mediadrumworld / @ma.roemca / Media Drum World / Profimedia

Maslačak je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Asteraceae koja raste širom Srbije, a poznata je i kao livadski suncokret, zbog svojih jarko žutih cvetova. Bogata vitaminima, mineralima, vlaknima i antioksidansima kao što su polifenoli i beta-karoten, ova skromna biljka sa raznim zdravim svojstvima se vekovima koristi u tradicionalnoj medicini.

Osobine maslačka

Bogat je flavonoidima i kalijumom, dobar je protiv zadržavanja vode i pomaže u uklanjanju viška tečnosti, piše Healthline.

Bogat je vlaknima i inulinom sa prebiotičkim efektima, podstiče varenje i ravnotežu crevnog mikrobioma

Ima pročišćavajuće dejstvo

Navodno detoksikuje jetru

Sprečava oticanje i osećaj težine u nogama

Dobra je prevenitva za stvaranje celulita

Zahvaljujući visokom sadržaju antioksidansa, dobar je i protiv oksidativnog stresa

Ima antiinflamatorna svojstva

Navodno pomaže u regulisanju šećera u krvi

Kažu da može smanjiti nivoe triglicerida i lošeg holesterola (LDL).

Ekstrakt korena maslačka može pomoći u obnavljanju ćelija u koži, stimulisati proizvodnju kolagena i smanjiti upale, sprečavajući akne

Kontraindikacije

Maslačak se ne preporučuje ljudima koji imaju:

Bolesti jetre

Kamen u žuči

Gastritis

Peptički ulkus

Tokom trudnoće i dojenja

Kako konzumirati biljku maslačak

maslačak
Foto: istetiana / Alamy / Alamy / Profimedia

Svima koji žive na selu, maslačak je poznata biljka – raste na poljima i čistinama. List je jestiv i bogat hranljivim materijama, a može se spremati kao i ostalo zeleno lisnato povrće. Jestivi su i cvetovi, pupoljci, pa čak i korenje. Kafa od maslačka se takođe priprema sa mlevenim korenom, što je alternativa klasičnoj kafi, bez kofeina. Za one koji žive u gradu, međutim, maslačak je dostupan kao dodatak ishrani i dostupan je u prodavnicama zdrave hrane, u obliku tinkture, kapsula, tableta i praha od korena ili osušenih listova.

Recept za biljni čaj od maslačka

Stavite 1-2 kašike osušenih listova maslačka u čajnik. Zagrejte vodu i kada počne da ključa sipajte u čajnik. Ostavite da odstoji 5-10 minuta i filtrirajte kroz cediljku dok sipate biljni čaj u šolju. S obzirom na gorak ukus maslačka, biljni čaj možete zasladiti medom ili prirodnim zaslađivačem kao što je eritritol.

Za pripremu biljnog čaja mogu se koristiti i osušeni listovi, ali i koren maslačka, sa kojim se stvara drenažni, pročišćavajući, anticelulitni, hepatoprotektivni i antiinflamatorni napitak.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram