Koji vitamin D je najbolji i kad, kako i koliko treba da se pije

Foto:Shutterstock/Privatna arhiva

Kad je najbolje vreme da se uzima vitamin D, kako ga treba uzimati i koliko? Polemika oko ovih pitanja je poslednjih dana aktuelna na društvenim mrežama, a jedan od aktera rasprave je izazvao totalnu pometnju, iako nema nikakve veze ni sa medicinom ni sa farmacijom.

U eri društvenih mreža, mnogi sebi daju slobodu da dele savete i komentare, čak i bez ikakve realne osnove i stručnosti. Jedan takav primer je dala i dizajnerka Verica Rakočević. Ona je izazvala pravu buru kada je osporila savet doktorke Marije Nikolić o pravilnoj upotrebi vitamina D.

Marija je u svojoj Instagrami objavi dala primer konuzumiranja različitih suplemenata, pa je navela da se magnezijum pije pred spavanje, dok se kolagen uzima na prazan stomak uz vitamin C. Zatim, navela je i da se vitamin D pije ujutru posle obroka koji sadrži zdrave masti.

Doktorkin savet, zasnovan na naučnim činjenicama i godinama učenja, osporila je Verica Rakočević, koja je dodala komentar: „Vitamin D se uzima SAMO uveče uz maslinovo ulje ili bilo koji oblik masti, jer se u istima rastvara. Preporuka najvećih stručnjaka iz oblasti suplemenata“.

Njen potez je izazvao veliku pometnju, te su komentari i diskusija nastavili da se nižu, što je dalje dalo pravo mnogima da donose neosnovane zaključke iz oblasti medicine i diskredituju mišljenje medicinskih radnika.

Da bismo stavili tačku na ove rasprave, kontaktirali smo sa specijalistima iz ove oblasti da nam pojasne šta je zapravo tačno.

U koje vreme se uzima vitamin D

Prof. dr Budimka Novaković, redovna profesorka Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i dijetoterapeutkinja, koju mnogi smatraju možda i najvećim stručnjakom na našim prostorima kada je ishrana u pitanju, objasnila nam je pre svega ko treba da doda suplementaciju vitamina D u svoju ishranu.

„Vitamin D nadoknadu (suplementaciju) treba koristiti kada se utvrdi da je vitamin D u krvi nizak i koristiti dok vrednost vitamina D u krvi ne dostigne fiziološke vrednosti. Vitamin D nadoknadu ne treba koristiti po sopstvenom nahođenju“, naglašava.

Zatim, ona nam je rekla u kom periodu je najbolje uzimati vitamin D, ujutru ili uveče uz masti.

„Vitamin D, dodatak ishrani, treba koristiti posle obroka koji sadrži masti ili ulja, u bilo kom periodu dana. Dovoljan je i kiselo-mlečni napitak, sir, ne mora uvek biti maslinovo ulje“, zaključuje dr Budimka.

Dijetološkinja dr Veroslava Stanković nam je takođe iz svog ugla objasnila:

„Opštepoznato je da se medicina danas susreće sa pandemijim deficita vitamina D. Vitamin D se uzima zavisno od uzrasta, zdravstvenog stanja i načina ishrane. Ukoliko je ishrana izbalansirana, osoba je fizički akrivna i u letnjem periodu, provodi vreme na suncu, onda suplementacija i nije potrebna. Međutim, ukoliko osoba ima neredovne obroke, sedanteran posao, starija je od 40 godina – suplementacija je potrebna. U ovakvim slučajevima bi najbolje bilo da se kontroliše nivo vitamina D u serumu i onda lekar da odredi dozu suplementa“, ističe ona.

Koji je najbolji vitamin D

„Najbolji suplement vitamina D je u obliku kapi. Uzima se u popodnevnim satima. Naučna istraživanja su pokazala da je vremenski najbolje unositi oko 16h, uz obrok, jer je vitamin D liposolubilan (rastvorljiv u mastima) i sa hranom koja ima masnoće se apsorbuje u potpunosti“, podseća Veroslava, pa dodaje:

„Iskustva pokazuju da se danas deficit ovog vitamina javlja podjednako i kod muškaraca i kod žena, zato redovna kontrola, uravnotežena ishrana i po potrebi suplementacija će sprečiti deficit, a onda se preveniraju autoimune bolesti, karcinom dojke i prostate, osteoporoza“, zaključuje ona.

Na kraju, neka ovo posluži kao mali podsetnik da mreže jesu nepresušan izvor raznoraznih informacija, ali da oprezno birate čije savete usvajate.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram