Jela sam jaja svakog dana – evo šta mi se dogodilo

Foto: Shutterstock

Naravno, jaja su brz i zgodan izvor proteina, vitamina i hranljivih materija. Ali da li treba da jedete jaja svakog dan?

Eksperiment Džejmi Statis, novinarke portala The Healthy, doveo je do nekih odgovora

Dugo se verovalo da jaja podižu nivo holesterola u krvi i da dovode do srčanih oboljenja. Poslednjih godina, istraživanja poput studije o jajima u Nutrients-u iz 2018, sugerisala su da loša reputacija jaja nije zaslužena.

Deo toga je rezultat kolektivne neinformisanosti da postoji dobar holesterol i „loš“ holesterol, što se delom dovodilo u vezu i s jajima. Na blogu klinike Mayo, na primer, o vezi između jaja i srčanih bolesti piše da bi prerađeno meso sa visokim sadržajem masti i natrijuma koje često ide uz jaja „moglo da dovede do većeg rizika od srčanih bolesti nego sama jaja“. Da ne pominjemo „način na koji se kuvaju jaja i druga hrana – posebno ako se prže u ulju ili puteru“, piše na blogu.

Istina o holesterolu u jajima

Jaja
Foto: Jacek Nowak / Alamy / Alamy / Profimedia

Istina je, kaže registrovana dijetetičarka Džona Burdeos, da su jaja bogata hranljivim materijama i proteinima, kao i da su dobar izvor drugih vitamina i minerala, uključujući vitamine rastvorljive u mastima (A, D, E i K), B vitamine, folnu kiselinu i holin.

„Za jaja se kaže da su savršen protein jer sadrže svih devet esencijalnih aminokiselina i takođe su izvor antioksidanata (selena i karotenoida u žumancetu), koji su dobri za zdravlje očiju“, kaže Burdeos.

Jedno veliko jaje ima osam grama proteina i šest grama masti za 80 kalorija. A novinarka Džejmi Aleksis Statis je zbog zdravstvenih prednosti jaja, odlučila da jede ovu narminicu svakog dana nedelju dana.

Evo šta je ona za to vreme naučila

Jaja
Foto: Libor Vrska / Alamy / Alamy / Profimedia

Kako jesti jaja svakog dana?

Kao i kod većine dece, moja sklonost jajima počela je prvenstveno sa jednostavnim pecivom za doručak i sendvičima sa salatom od jaja. Ali u mojim zrelim godinama, dobro sam naučila: jaja nisu samo za doručak. Onia su takođe osnova za kiš – francuski kolač i fritate – italijansko jelo sa jajima, a pojavljuju se i u jelima kao što su pad thai i fettuccine carbonara.

Poslednjih godina, jaja su postala popularna za pravljenje salata, pica i hamburgera.

Pored njihove hranljivosti, deo privlačnosti jaja je i to što su tako jednostavna za mešanje, a opet svestrana. Da bih započela nedelju dana jedenja jaja, koristila sam malo ostataka lososa i napravila fritatu. Poslužila sam je preko rukole koja je lagano prelivena limunom i maslinovim uljem, a sve sam prelila feta sirom.

Sledeći dan je bio naporan jer sam žurila da se spakujem za put, pa sam pokupila mini kiš usput. Pojela sam pola sa salatom za ručak, a ostatak sledećeg jutra za doručak.

Šta boja žumanceta zaista znači

Jaja
Foto: Ivan Danik / Alamy / Alamy / Profimedia

Jedno neočekivano lepo zapažanje tokom nedelje jedenja jaja bilo je to da me je koncentrisanje na to da ovaj izvor proteina i zdravih masti uklopim u svoj dnevni jelovnik nateralo da generalno mnogo više vodim računa o svom zdravlju. Na primer, umesto da uzmem slatki mafin iz hotelskog bifea za doručak pre leta koji bi doneo malu nutritivnu vrednost, izabrala sam dva tvrdo kuvana jaja. Posle mafina bih bila gladna već posle nekoliko sati, dok su me jaja prilično zasitila dok nije došlo vreme za užinu u avionu.

Koliko su zdrava jaja

Blog Univerziteta Harvard ističe da su prethodne zdravstvene smernice sugerisale da jedna osoba ne treba da jede više od jednog do dva jajeta nedeljno, jer jedno jaje ima oko 200 miligrama holesterola, a dnevna granica je 300. Međutim, to se promenilo. Danas, Harvard Health kaže:

„Prosečnoj zdravoj osobi verovatno neće škoditi ako pojede do sedam jaja nedeljno.

Registrovani dijetetičar nutricionista Blanka Garsija kaže da je važno zapamtiti da iako su jaja veoma hranljiva, to ne znači da treba da jedete jelo od tri jajeta svakog dana.

Za svoj eksperiment, jela sam više od dva jaja dnevno, ponekad i tri. Ubuduće ću imati pri ruci tvrdo kuvana jaja jer su savršena užina bogata proteinima pre treninga ili kao užina sredinom dana.

Nastaviću da pravim omlete, fritate i kišove kao jednostavne, ali zdrave načine da iskoristite ostatke povrća, mesa i sira, piše za kraj ova novinarka na portalu The Health.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram