![](https://zadovoljna.nova.rs/wp-content/uploads/2024/06/09/1717928498-shutterstock_2160369145-750x483.jpg)
Majčina dušica je podjednako poznata i u medicini i u kulinarstvu. Kao tradicionalan začin koristi se od pamtiveka za variva i razne supe, kao i za umake od paradajza, a koristi se u lečenju mnogih oboljenja.
Timijan, ime po kojem je majčina dušica poznatija, je grmolika biljka iz porodice Labiatae, poreklom iz mediteranskih zemalja, posebno pogodna za kamenjarke.
Kao i sve ostale kamenjarke voli suvo tlo i potpuno osunčan položaj. Uzgaja se na otvorenom prostoru u priobalju, ali i na kontinentu. Prednost joj je niski rast i nezahtevnost. Ima prijatan miris; neki kultivari mirišu na limun, a pogodna je za sušenje.
![](http://zadovoljna.nova.rs/wp-content/uploads/2024/06/09/1717928461-shutterstock_2319601143-1024x683.jpg)
Često se zbog svog patuljastog i grmolikog rasta koristi za popunjavanje pukotina na starim kamenim zidovima ili među kamenjem kojim je popločena dvorišna staza. Najviše treba paziti na dobru drenažu jer biljke za kamenjare uspevaju samo na propusnim tlima gde nema opasnosti od ustajale vode.
Majčina dušica ima guste sitne cvetne grozdove u ružičastim nijansama. Majčina dušica je lekovita biljka koja ne sadrži nijedan štetan sastojak. Latinski naziv ove biljke je Thymus serpyllum, a u narodu je poznata kao bakina dušica, divlji bosiljak, i poljski ili vrtni timijan.
Lekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u cvetu i listu. Iz tog razloga, uvek pripazite kako je berete, nikada je nemojte čupati, već je režite nožem ili makazama.
![](http://zadovoljna.nova.rs/wp-content/uploads/2024/06/09/1717928475-shutterstock_2428152345-1024x683.jpg)
Vreme berbe majčine dušice je od maja do septembra.
Primena: za kamenjare, balkone i terase, između pukotina kamenog zida i vrtnih staza
Napomena: Pre cvetanja beru se stabljike, vežu u vezice i okače na toplom i provetrenom mestu. Nakon cvetanja majčinu dušicu valja podrezati.
Lekovita svojstva majčine dušice
Lekoviti sastojci nalaze se jedino i isključivo u listu i cvetu majčine dušice. Majčina dušica je jak antiseptik za unutrašnje organe, organe za disanje i urogenitalne organe.
Biljka daje snagu koja stimuliše psihičke i fizičke funkcije, a deluje kod oboljenja kao što su:
razne neuroze
depresije, neurastenije, alkoholizam – za njih je majčina dušica pravi lek. U narodnoj medicini preporučuje se u lečenju alkoholizma jer posle uzimanja čaja dolazi do povraćanja, a osoba koja pije gubi volju za daljim uživanjem alkohola.
![](http://zadovoljna.nova.rs/wp-content/uploads/2024/06/09/1717928437-shutterstock_1524489341-1024x683.jpg)
Zatim se koristi kod slabosti i seksualnih smetnji jer pojačava, stimuliše seksualne funkcije, kod plućnih oboljenja kao što su astma, bronhitis, emfizem, tuberkuloza uzima se čaj ili sirup od majčine dušice jer deluje višenamenski: kao ekspektorans (rastvara sluz, katar) koji olakšava iskašljavanje, kao antiseptik koji umiruje jak kašalj, kao antiseptik koji sprečava širenje infekcije, deluje antiinflamatorno.
Za ženske bolesti se koristi kao emenagog (podstiče i reguliše menstruaciju), antiseptik (za infekcije materice).
Koristi se i za lečenje migrene, bolesti bešike, bubrega, želuca (grčevi), anemije, angine, difterije, padavice, kijavice, nesanice, reume.
Majčinu dušicu ne bi smele uzimati osobe sa komplikacijama žuči, sa akutnim čirom na želucu, osobe slabog želuca i sa komplikacijama na jetri, piše Stetoskop.info.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: